Atina'da Gezilecek 10 Yer
Atina'da Gezilecek 10 Yer

Atina, Yunanistan’ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon nüfusu ile ülkenin en büyük şehri ve eski Yunan medeniyetinin merkezidir. Atina, Güneydoğu Avrupa’da ülkenin merkez bölümünde üç tarafı tepelerle çevrili bir ova üzerinde yer almaktadır. Burada gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yıl boyunca milyonları bulan turist sayısı şehir ziyaret etmektedir. Olur da bir gün yolunuz Atina’ya düşerse ki bana göre mutlaka düşmeli. İşte burada mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. Bu yerleri gezip görmeden geri dönmeyiniz. İşte o yerler…

Plaka

Bu bölge, Atina’nın önemli tarihi bir bölgesidir. Aynı zamanda yerel halkın sosyal bölgesidir. Plaka, Akropolis’in eteklerinde kurulan harika bir semttir.  Semt, konum olarak Monastraki Meydanı ile Sintagma Meydanının ortasında bulunur. Semtin dar ve tarihi sokaklarında yürüyüp şehrin tarihi yapıları ve doğal güzelliklerini görmenizi tavsiye ederim. Burada bol bol fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmeyin.

Akropolis

Akropolis, şehrin en yüksek tepesinde bulunur. Burası geceleri farklı bir renge bürünür. Heybeti ile insanları kendine hayran bırakır. Dünyanın demokrasi yeri olarak bilinir. Çünkü ilk çağda bir şey olduğu zaman Yunan halkı burada toplanır o olayı oyla(seçimle) kabul edilirdi. Deniz yüzeyinde 152 metre yüksekliktedir. Burada birçok tarihi yapı bulunur. Bu nedenle açık hava müzesi olarak bilinir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka burayı ilk sırada görmelisiniz. Bu alanda; Beule Kapısı, Athena Nike Tapınağı, Erekhtheion ,Propylaila, Herodes, Attikus Tiyatrosu, Dionysos Tiyatrosu ve Parthenon gibi harika yapılar bulunur. Bu yapıları ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

Parthenon

Akropolis içinde görmeniz gereken ilk yer Parthenon Tapınağıdır. Bu tapınak MÖ 5. yüzyılda Atina Akropol’ünde inşa edilmiştir. Antik yunan döneminde kalan en önemli yapıdır. Günümüzde yalnızca bazı sütunları ayakta kalmayı başarabilmiştir. Bu tapınak tarih boyunca birçok olaya şahitlik etmiştir. 1975 yıllından berri Yunanlılar tarafında restore edilmeye çalışılmaktadır. Buraya gidip tarihe şahitlik eden tapınağı mutlaka ziyaret edin.

Antik Agora

Eski Atina olarak bilinen Agora, Akropolis’in kuzeybatısında bulunur. Kocaman bir açık hava müzesi olup gelenleri kendine hayran bırakıyor. Çünkü alanda birçok taş, heykel ve tarihi yapı bulunur. Burada bulunan Hephaestus Tapınağı oldukça dikkat çekicidir. Toplu biletinizle ören yerini gezebilirsiniz. Burayı gezip görmeden Atina’nın tarihini tam olarak anlayamazsınız.

Ermou Caddesi

Ermou Caddesi, Sintagma Meydanı’ndan başlayıp Monstraki Meydanı’ndan geçip Keramikos ören yerine kadar devam eden harika bir caddedir. Uzunluğu ve hareketliliği bizim İstiklal Caddesine benzemektedir. Burada çok sayıda mağaza ve alışveriş merkezi bulunur. Trafiğe kapalı olan bu caddeyi rahatlıkla gezebilirsiniz. Gece farklı gündüz farklı bir renge bürünen bu caddeyi gezip görmeden geri dönmeyiniz. Cadde üzerinde bütün ihtiyaçlarınız karşılayacak mekanlar mevcuttur.

Atina Milli Parkı

1850 yıllında inşa edilen Atina Milli Parkı, tek kelime ile harika bir yerdir. Burada çok sayıda özel bitki bulunur. Burada dinlenebilir, Yürüyüş yapabilir, Ya da oturup sohbet edebilirsiniz. Tabi bol bol manzara fotoğrafı çekmeyi de unutmayın. Ayrıca parkta ünlü isimlerin büstleri, toprak yürüme yolları ve küçük ölçekli hayvanat bahçesiyle çok renkli bir park olmayı başarmıştır.

Panathinaiko Stadyumu

Milli Parkın yakınında bulunan Panathinaiko Stadyumu, Dünyanın en eski stadyumu olarak bilinir. Kallimarmaro (güzel mermerli) diye anılan bu stadyum tamamen beyaz mermerlerden oluşmuştur. 1896’daki ilk Olimpiyat oyunlarına, 1906 Ara Olimpiyatları’na, 2004 Yaz Olimpiyatlar’na ev sahipliği yapmıştır. Bu yönü ile önemli bir stadyumdur. Gezip görmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Parlamento Binası

Parlamento Binası, Şehrin en görkemli ve dikkat çekici binalarından biridir.  Sintagma Meydanı’nın doğusunda bulunur. Binanın önünde bulunan asker anıtı ve  askerlerinin yaptığı değişim töreni izleyebilirsiniz.

Sintagma Meydanı

Türkçesi Kurtuluş Meydanıdır. Şehrin kalbi atıldığı meydandır. Bu meydan gösteri ve kutlama için neredeyse tek adrestir. Meydanda birçok tarihi yapı bulunur. Parlamento binasının doğusunda bulunur. Bu meydan, Atina gezinizin ilk adresi olmalıdır.

10  Ulusal Arkeoloji Müzesi

Dünyadki en eski yunan Koleksiyonun sahip olduğu müzelerden biridir. İki katlı ve 48 odadan oluşur.  Burada Antik Yunan’a ait çok sayıda eser sergilenmektedir. Müzedeki en önemli eserler şunlardır. kore (genç kadın) ve kuros(genç erkek) heykelleri, Agamemnon’un maskesi, özel saat, Antikhera Mekanizması ve Raus Mekanizması’dır. Bunları mutlaka ziyaret edin.

Göz at ;

 1. Atina Gezilecek Yerler
 2. Atina Otelleri ve Atina Otel Fiyatları
 3. Atina Gece Hayatı
 4. Otobüs ile Yunanistan Selanik ve Kavala’ya Nasıl Gidilir
 5. Edirne’den Yunanistan’a (İpsala Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir
 6. Atina Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 7. Yunanistan Nerede?
 8. Yunanistan’da Gezilecek 10 Yer
 9. Yunanistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 10. Yunanistan 1 Haftalık Gezi Planı
 11. Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 12. Dedeağaç otelleri ve Dedeağaç Otel Fiyatları
 13. Gümülcine Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here