Bahreyn Hakkında Bilgi
Bahreyn Hakkında Bilgi

Bahreyn, Suudi Arabistan’ın doğusundaki Basra Körfezi‘nde bulunan bir ülkedir. Ülke çok küçük ve Türkiye’nin bir şehri kadardır. Başkenti Manama’dır. Bahreyn 30 küçük adadan oluşur ve zengin bir devlettir. Ülkede Gaziantep’te olduğu kadar çok insan yaşıyor, ancak bölge daha küçüktür. İnsanlar birbirine çok yakın yaşamaktadır. Sakinlerinin çoğu göçmen. Çoğunlukla Arapça ve İngilizce konuşulmaktadır. Ayrıca Farsça ve Urduca dilleri de vardır.

Bahreyn anayasal bir Monarşidir. Yani, bir Kral tarafından yönetiliyor, ancak gücü Bir Anayasa tarafından kısıtlanıyor. Ortaçağ Monarşisinin aksine, Halk bir parlamento seçebilir. Monarşi ve demokrasi arasında bir “orta yol” dur.

Bahreyn Hakkında Bilgi
Bahreyn Hakkında Bilgi

Devlet dini İslam’dır. Nüfusun üçte ikisinden biraz daha fazlasına aittir. Bu Müslümanların çoğu Şii, kraliyet ailesi ise Sünnidir. Bunlar İslam’ın en büyük iki dini mezhebidir. Nüfusun geri kalanı ise Hristiyanlık veya Hinduizm gibi diğer dinlere aittir.

İnsanlar en çok hizmetlerden para kazanıyor. Bunlar özellikle yabancıların parasını yöneten Bankalardır. Bahreyn, Orta Doğu’daki en önemli para yönetimi merkezlerinden biridir.

İnsanlar en çok ikinci parayı sanayide kazanırlar: ham madde boksit çıkarılır ve Alüminyuma işlenir. Bunların büyük bir kısmı yurt dışına satılıyor. Toplanan alüminyumun geri dönüşümü, Geri Dönüşüm giderek daha önemli hale geliyor. Gemi yapımı giderek daha önemli hale geliyor. Ülke ayrıca Tekstil üretiliyor ve özellikle ABD’ye satılıyor.

Petrol ve Doğal Gaz satışı da çok para kazandırıyor. Ancak bu parayı özel şirketler değil, Devlet kazanıyor. Bu ürünlerin fiyatı düştüğü için, bugün Devletin çok fazla borcu var.

Turizm giderek daha önemli hale geliyor. Bahreyn‘de alkol almak diğer Arap ülkelerinden daha kolaydır ve bu ülkelerden çok sayıda turist çekmektedir. Bahreyn’in güneydoğusunda, bir zamanlar çok sayıda turist çeken 13 yapay Ada inşa edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz