Balya Balıkesir

Balıkesir il merkezine 52 km uzaklıkta olan Balya; Balıkesir’e bağlı bir ilçedir. Önemli maden yataklarına sahip ilçe; Romalılar döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Balya ilçesi kaplıcaları ve tarihi yerleri ile dikkat çekmektedir.

Balya Gezilecek Yerler

Ilıca Kaplıcaları: Balya’nın Ilıca bucağında bulunmaktadır. Şifa merkezi olan bu kaplıca birçok devlet zamanında kullanılmış. Bundan dolayı kaplıca içerisinde birçok tarihi yapı barındırır. Roma Döneminde kalma antik hamam Selçuklu ve Osmanlı Döneminden de kullanılmıştır.

Göz at ;

  1. Balya Gezilecek Yerler
  2. Balya Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Balıkesir Gezilecek Yerler
  4. Balıkesir’de Gezilecek 10 Yer
  5. Balıkesir Gece Hayatı
  6. Balıkesir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. Balıkesir Otelleri ve Balıkesir Otel Fiyatları
  8. Balıkesir Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Günümüzde hala mevcut olan bu tarihi yapı kullanılmaktadır.  Ayrıca bölgede bulunan tesiste; hamam, termal havuzlar ve banyolar bulunmaktadır. Ilıca Kaplıcasının suyu birçok hasatlığa şifa olduğu gibi deri hastalıklarına da iyi gelmektedir. Bu kaplıcada kum banyosu da yapılmaktadır.

Kum banyosu; romatizmalı hastalıklara iyi gelmektedir. Balya’nın en büyük kaplıcası olan Ilıca Kaplıcası; şifalı suyu ve tarihi hamamları ile bölgede turizmin gelişmesine neden olmuştur.

Ilıca Kaplıcalarının yakınında bulunan Hisar ve Hozluca Kaplıcaları da deri ve romatizmalı hastalıklara iyi gelmektedir.

Balya Balıkesir Nerede Nasıl Gidilir
Balya Balıkesir Nerede Nasıl Gidilir

Kadıköy Kalesi: Balya ilçe merkezine 6 km uzaklıkta Kadıköy’de bulunmaktadır. Roma Döneminde kalma bu kale içerisinde birçok tarihi yapıyı saklamaktadır. Ayrıca kalenin altında bulunan mahzen görülmesi gereken yerlerdendir.

Balya ilçe merkezinde bulunan Balya Siren Kulesi madenlerin Fransızlar tarafından inşa edildiği dönemden kalmıştır. Ayrıca Balya eski hukümet konağı da görülmesi gereken yerlerdendir.

Balya Balıkesir
Balya Balıkesir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here