Baykan-Siirt

Siirt ilimizin 6 ilçesinden biridir. Siirt ilimizin merkezine 47 km uzaklıktadır. Baykan ilçesine ulaşmak için Siirt il merkezinden buraya giden dolmuşlar bulunur. Bunlarla ulaşım sağlanabilir. Ayrıca çevre illerden de buraya direk ulaşım sağlanabilir.

Baykan Haritası
Baykan Haritası
Siirt'in ilçeleri
Siirt’in ilçeleri

Baykan Gezilecek Yerler

Baykan ilçemiz tarihi çok eskiye dayanmaktadır. birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Birçok tarihi yapıyı görmek mümkündür. en son 1514 yıllında Çaldıran Seferi sırasında Osmanlı topraklarına katılmıştır.

1938 yıllında şuan ilçe merkezine bağlı Tütenocak ta kurulmuştur. Daha sonra 1949 yıllında Diyarbakır- Bitlis yolu üzerinde bulunan Havil Hanları Mevkine nakledilmiştir.  İsmi değiştirilip Baykan yapılmıştır.  İlçe merkezine bağlı 2 belde 5 mahalle 28 köy bulunur.

Göz at ;

  1. Baykan Gezilecek Yerler
  2. Baykan Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Siirt Gezilecek Yerler
  4. Siirt Gece Hayatı
  5. Siirt’de Gezilecek 10 Yer
  6. Siirt Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
  8. İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi
  9. Siirt Otelleri ve Siirt Otel Fiyatları
  10. Siirt Paintball Oyun Salonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Baykan Gezi Rehberi

Baykan Hangi şehirde
Baykan Hangi şehirde

Veysel Karan-i Türbesi

Baykan İlçe merkezine 8 km il merkezine 40 km uzaklıkta bulunan bu türbe ilçe merkezine bağlı ziyaret beldesinde bulunur. Cas denilen harçla inşa edilip üstü kubbe ile örtünmüştür.

1967 yıllında tamamen yıktırılıp yerine yenisi yapılmıştır. yakın tarihte yani 2001 yıllında valilikçe restore edilip ziyaretçilerine açılmıştır. Buraya her yıl binlerce insan gelmektedir. Dua eden, adak adayan, kurban kesen insanlara şahit olabiliyorsunuz.

Her yıl mayıs ayının 2. Ve 3. Haftasında burada Veysel Karan-i anma etkinlikleri yapılır. özellikle kurban bayramında ülkenin birçok yerinde buraya insanlar gelmektedir. çoğu kişi kurbanını burada keser.

Veysel Karan-i Türbesi
Veysel Karan-i Türbesi

Sonuç olarak bu tarihi ve kültürel zenginliği bulunan bu ilçemize yolunuz düşerse ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Yolunuz düşerse mutlaka Veysel Karan-i hazretlerinin türbesini ziyaret ediniz.

Baykan-Siirt
Baykan-Siirt

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here