Bitlis Gezilecek Yerler

Bitlis Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 12 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Bitlis 341.225 toplam nüfusu Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde bulunan harika bir şehirdir. Bitlis’e bağlı 7 ilçe bulunur.(Ahlat, Adilcevaz, Güroymak, Hizan, Mutki ,Tatvan ve İl Merkezi)

Bitlis Gezilecek Yerler

İlimizde gezilip görülecek birçok yapı bulunur Bu yapılardan 10 tanesine size sunmak istedik umarım beğenirsiniz.

Göz at ;

  1. Bitlis Gezilecek Yerler
  2. Bitlis’de Gezilecek 10 Yer
  3. Bitlis Gece Hayatı
  4. Bitlis Nerede?
  5. Bitlis Otelleri ve Bitlis Otel Fiyatları
  6. Bitlis Hakkında, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. Süphan Dağı Nerede, Nasıl Gidilir
  8. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer

Nemrut Krater Gölü

Bitlis’in doğal güzelliklerinden biri hiç şüphesiz Nemrut Dağında bulunan Nemrut Krater Gölüdür. Nemrut Gölü dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük krater gölüdür.

Bitlis’e 26 km uzaklıkta olan Nemrut Gölü, Tatvan’a ise 15 km uzaklıktadır. Doğa güzelliği, mavi ve yeşilin uyumu ile hayranlık uyandıran Nemrut Gölüne ulaşmak bu doğal güzelliği yakından seyretmek için Bitlis’in Tatvan ilçesine gitmeniz gerekiyor.

Van Gölünün kıyısında bulunan Tatvan’a Bitlis merkezde kalkan arabalar ile ulaşabilirsiniz. Ulaşımı uçakla yapacak olanlar ilk olarak Van Hava alanına buradan da Tatvan’a feribot seferleri ile gelebilirler.

Bunun dışında demir yolu veya otobüs seferleri de tercih edilebilir. Buradan Nemrut Dağına; Tatvan’ın muhteşem güzelliği ve Van gölünün ihtişamlı görüntüsü eşliğinde ulaşacaksınız. Kendi aracınız ya da özel turlar ile de ulaşabilirsiniz.

Doğa güzelliği ile büyülemeye hazır Nemrut Gölü Nemrut Dağında volkanik patlama sonucunda oluşmuştur. Nemrut Dağının zirvesinde biri sıcak biri de soğuk olmak üzere iki tane krater göl bulunmaktadır.

Volkanik faaliyetler sonucu oluşan soğuk ve sıcak gölün bir arada buluşması doğanın tüm güzelliğini gözler önüne seriyor. Sıcak gölde kaplıca tadında vakit geçirebilir ve yüzebilirsiniz. Kar ve kaynak suları ile beslenen Nemrut krater gölünün suyu tatlıdır.

Normal içme suyu lezzetinde plan bu göl canlıların yaşaması için uygundur. Yöre halkı tarafından Nemrut gölüne bırakılan aynalı sazan balığı kısa sürede çoğalmış ve bölgede balıkçılık faaliyetlerin yapılmasına sebep olmuştur. Burada olta ile balık tutmanın zevkini yaşayabilirsiniz.

Ayrıca tatlı suya sahip Nemrut Gölünde yetişen sazan balığının tadına bakabilirsiniz.

Nemrut Krater Gölünün çevresi ilkbahar ve yaz aylarında tabiat harikasına dönüşüyor. İlkbahar ve yazın doğanın muhteşem yeşil ve çiçekli örtüsüne bürünen çevresi ve gölün mavi güzelliği görülmeye değer.

Rengarenk çiçeklerin açtığı ve yeşilliğin bol olduğu bu bölgede harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Nemrut Dağının zirvesinde bulunan bu yerde eşsiz manzaralara şahit olacaksınız. Sürekli ziyaretçi akımına uğrayan Nemrut Krater Gölü doğaseverlerin gözde yerlerindedir. Temiz bir havaya sahip bu yerde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Çevresinde bulunan çeşitli kuşların sesleri adeta doğa musikisi oluşturuyor. Bu doğa musikisinin eşliğinde rengarenk çeşitli çiçekler arsında yürümenin doğanın tadını çıkarmanın keyfine varmalısınız. Piknik alanlarının bulunduğu bu mekanda sevdiklerinizle keyif verici piknik yapmanız mümkün.

Ayrıca bu alanda kamp grup geceyi geçirebilirsiniz. Eğer geceyi burada geçirecekseniz doğa harikası olan bu yerde gün batımını ve güneşin doğuşunu kaçırmamalısınız. Harika gün batımı ve gün doğumu fotoğrafları çekebilirsiniz.

Nemrut Gölünün çevresinde ilkbahar ve yaz aylarında konserler, yüzme yarışları, yelken gösterileri gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Hem doğanın keyfini çıkarmak hem de farklı ilgi alanlarına hitap eden bu etkinliklere katılmak istiyorsanız mart ve eylül ayları arasında burada bulunmalısınız.

Güzelliği sadece yaz ayları ile sınırlı olmayan Nemrut Krater Gölü kış aylarında ise karın yağmasıyla ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Kışın gölün bulunduğu Nemrut Dağında kayak yapabilirsiniz. Yaz kış ayrı güzelliğe sahip bu gölü muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Bitlis Kalesi

Bitlis ili tarihe tanıklık etmiş, Selçuklu ve Osmanlı devletine ev sahipliği yapmış şehirlerden birisidir ve oldukça zengin bir geçmişe sahiptir. İki büyük devlete ev sahipliği yapmış Bitlis’te giden herkesin gezip görmesi gereken tarihi yerler oldukça fazladır.

Bitlis Kalesi; Bitlis merkezinde bulunan çarşının hemen içerisinde yer almaktadır. Bitlis Kalesi iki derenin birleştiği yerde dik yamaçlara sahip bir kayanın üzerine kurulmuştur.

Kale içerisinde bulunan yüksek bir burç üzerine kurulu olan Kanlıkule halk arasında anlatılan hikayeye göre; Kral idam etmek istediklerini bu yüksek burçtan aşağıya atarak idam ettiği için kanlıkule adını almıştır. (Gezilecekyerler.com) Kalenin içerisinde eski zamanlarda Han sarayı bulunmaktadır.

Günümüzde sadece kalıntıları kalan bu saray kalenin içinde harabeye dönüşmüştür. Ayrıca kalede gezilecek yerler olarak gözetleme kulesi, demir kapı, erzak ve askeri mühimmatlar için kullanılan mağaralar bulunmaktadır.

Dik yamaçlara sahip dikdörtgen biçime olan bu kalenin etrafında savunma hendeği yoktur. Bundan dolayı kalenin içine girilmesi mümkün değildir.

Bitlis’e ihtişamlı ve heybetli bir görüntü veren kale yapılan restorasyonlarla eski tarihi özellikleri korunmaya çalışılmıştır.

Şehir merkezinde bulunan kaleye ulaşım problemi yoktur fakat sarp bir kayalık üzerine kurulu olmasından dolayı kalenin içine girmek mümkün değil. Dış görünüşü ile tarihi seyir keyfi veren kale görülmeye değer yerlerdendir.

3-Süphan Dağı

Süphan Dağı; Bitlis’in ilçesi Adilcevaz sınırları içerisinde yer almaktadır. Türkiye’nin üçüncü büyük dağı olan Süphan Dağı heybetli görüntüsü ve Van Gölü manzarası ile bir doğa harikasını oluşturuyor.

Bitlis’te gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Süphan dağına haziran, temmuz, ağustos ve eylül ayında tırmanabilirsiniz. Süphan Dağına çıkmak için Adilcevaz’a ulaşmanız gerekmektedir. Bitlis merkezden kolaylıkla Adilcevaz’a ulaşabilirsiniz.

Dağcıların vazgeçilmezi arasında yer alan Suphan Dağına tırmanmak için doğu ve güney yamacı kullanılmaktadır. Doruk tırmanışı için Aydınlar Köyü kullanılmaktadır.

Yaklaşık on saat süren doruk tırmanışı her ne kadar yorucu olsa da heybetli bir görüntüye sahip bu dağa tırmanırken adrenalin dolu anlar yaşayacaksınız. Süphan Dağına tırmanış anında harika Van Gölü manzaraları ile karşılaşacaksınız.

Yorucu ve uzun süren bu tırmanışın sonunda göreceğiniz Van gölü ve Tatvan manzarası bütün yorgunluğunuzu alacaktır. Süphan Dağının zirvesinde küçük buzul gölleri bulunmaktadır. Ayrıca gezilecek yerler olarak dağın zirvesinde tarihi kırklar mezarlığı bulunmaktadır. Kırklar mezarlığı olarak anılan bu mezarlıkta kırk tane şehit mezarı bulunmaktadır.

Zirveye kurulan bu tarihi mezarlık görülmesi gereken yerlerdendir. Dağın zirvesinde muhteşem bir Van Gölü manzarasına ve gün batımına şahit olacaksınız. (Gezilecekyerler.com) Bu anı muhakkak fotoğraf ile ölümsüzleştirmelisiniz.

Volkanik bir dağ olan Süphan Dağının çevresi verimli topraklara sahiptir. Bu verimli topraklarda yapılan tarımcılık ilçenin gelişmesinde katkıda bulunmuştur. Ayrıca dağın çevresinde doğal su kaynakları bulunmaktadır. Bu doğal su kaynakları ile Patnos, Adilcevaz, Ahlat ve Malazgirt ilçelerinin su ihtiyaçlarını karşılanmaktadır.

Süphan Dağının kendine has eşsiz görüntüsünü muhakkak görmelisiniz.  Bitlis’in Adilcevaz ilçesine yolunuz düşerse gizemli bir hazineyi andıran Süphan dağına uğramanızı tavsiye ederim.

Bitlis Camiler

Bitlis‘te beş minare türküsünü bilmeyenimiz yoktur. Bu türküyü dinleyince yan yana beş minare varmış gibi hissetsek de aslında şehrin farklı yerlerinde olan birbirinden ayrı tarihi yapıya sahip camiilerdir.

Selçuklu zamanına ait Bitlis zengin mimarisi ile tarihe ışık tutan illerimizden biridir. Burada bulunan camiler Selçuklu devletinden kalma camilerdir.

Yazılı kaynaklarda elliye yakın cami adı geçmesine karşın birçoğu kullanılamaz biçimdedir. Bitlis, sayısız ibadet mekanına sahiptir.

İçinde bulunduğu camiler, köklü tarihleri ve mimarileriyle göz doldurmaktadır. Bu yazımızda Bitlis’te görebileceğiniz tarihi güzelliklere sahip camilerden bahsedeceğiz.

Ulu Camii: Bitlis şehir merkezinde yer alan camiye ulaşım sıkıntısı yoktur. Yürüme mesafesindedir. Ulu Cami üzerinde bulunan tarihi kitabesine göre Ebu’l Muzaffer Muhammed tarafından yapılmıştır.

Dış görünüşü ile sıradan cami görüntüsünden uzaklaşmış konik külahlı dış görünüşü ile farklı bir görüntüye ulaşmıştır. Bu görüntüsüne sonradan eklenen kule şeklindeki minare ile büyüleyici bir güzellik oluşturmuştur. Sürekli yerli ve yabancı turist alan bu camii; ibadet saatleri dışında sürekli ziyarete açıktır.

Gökmeydan Camii: Bitlis merkezinin Gökmeydan mahallesinde bulunan bu tarihi camiye ulaşmak için şehir merkezinde kalkan otobüslere binebilirsiniz.

Caminin mimari yapısı ve sonradan eklenen minaresi ile tarihi bir anıt olarak bulunmaktadır. Minaresinde bulunan özverili işçilik, anıtsal kapıları ve tarihi kitabesi ile Osmanlı mimarisinin tüm güzelliklerini gözler önüne seriyor.

Cami duvarında ve minaresinde bulunan çeşitli geometrik şekiller büyük bir özenle yapılmıştır. Bitlis’e özgü kızıl andezit taşında yapılan bu cami iki katlıdır. İbadet saatleri dışında ziyarete sürekli açık olan bu caminin içini görebilir iyi bir işçiliğe sahip niş ve süslemelere şahitlik yapabilirsiniz.

Şerefiye Külliyesi ve Camii: Şerefiye cami ve içeresinde bulunan Külliyesi Bitlis şehir merkezinde yer alır. Şerefiye Külliyesi; cami medrese, türbe ve imarethaneden oluşmaktadır.

Tarihi bir dokuya sahip bu külliye içeresinde bulunan camii ile mimari zenginliği ve süslemeleri ile dikkat çekmektedir. İbadet saatleri dışında sürekli ziyarete açık olan bu mimari zenginliğe sahip içerinde birçok yapıyı barındıran külliyeyi ziyaret edilecek listesine eklemelisiniz.

Sultaniye Camii: Bitlis il merkezinde yer alan Sultaniye Camii; Alemdar Köprüsü’nün yakınlarındadır. Sultaniye Camii, iki katlı tarihi bir yapıdır. Sultaniye camisin altında bulunan Şeyh Galip türbesi ve zaviyesi yöre halkı tarafından yoğun ilgi görmektedir. Tarihi camii ziyaretlere açıktır.

Kureyşi Camii: Camii, Kureyşi semtindeki Zeydan Mahallesi içinde bulunduğu için kolay bir ulaşıma sahiptir. ,1810 yılında yapılan camii ilk yapımında zengin süslemelere sahip iken günümüzde tahrip olmuş ve bu işlemeler kalmamıştır. Buna rağmen iç ve dış mimarisi ile görülmeye değer. Kureyşi Camisinin yanında bulunan Sultan Kureyşi türbesi yoğun ilgi görmektedir.

Adilcevaz Tuğrul Bey (Zal Paşa) Camii: Adilcevaz yolu üzerinde bulunan göl kenarında olan bu camii tarih ve doğanın muhteşem uyumu ile görsel bir şölene dönüşüyor. Zal Paşa tarından yenilen bu cami zamanla onun ismi le anılmaya başlanmıştır. İbadet saatleri dışında ziyarete açık bu tarihi ve doğal güzelliğe sahip camiyi görmenizi tavsiye ederim.

Ahlat İskender Paşa Camii: Eski Ahlat kalesinde bulunan bu camii Yavuz Sultan Selim zamanında inşa edilmiş Kanuni Sultan Süleyman döneminde ise genişletilmiştir. Tahminlere göre İskender Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Osmanlı Devleti’nin zengin mimarisini temsil eden bu cami iç ve dış mimarisi ile harika bir güzelliğe sahip. Bitlis’ te bulunan Merkez Kızıl Cami, Dörtsandık, Ayne’l –Barid, Şeyh Hasan, Ahlat İskender Paşa, Emir Bayındır Camilerini de gezmenizi tavsiye ederim.

Bitlis Etnografya Müzesi

Bir şehri geçmişi ile tanımak istiyorsanız şehirde bulunan müzeye gitmelisiniz. Bitlis’in eski yaşayış tarzını anlatan ve Bitlis’e özgü yöresel zenginliği içinde barındıran Etnografya Müzesi 2005 yılında açılmıştır.

Bitlis merkezinde bulunan bu müze halka ücretsiz hizmet vermektedir. Pazartesi günleri dışında sürekli açık olan müzeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Etnografya Müzesine gittiğinizde Bitlis yöresine ve tarihine özgü demir işçiliği, halı dokumacılığı, bastonculuk ve körükçülük gibi yöresel el sanatları bulmanız mümkün.

Bitlis’in zengin tarihini ve yöresel güzelliklerini içinde barındıran müze görülmeye değer. Adeta bir tarih sayfasında geziniyor gibi hissedeceğiniz Bitlis Etnografya müzesine gitmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Ahlat’ta bulunan Selçuklu müzesi ve İslâhiye Medresesinde açılan Arkeoloji müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

İslahiye Medresesi

İslahiye Medresesi Bitlis merkezinde bulunmaktadır. Bitlis’in en sağlam yapılarından biri olan Islahiye Medresesi Selçuklu döneminde yapılmıştır.

Sürekli ziyaretçi akımına uğrayan İslahiye Medresesi Bitlis’in merkezinde nur mahallesinde bulunmaktadır. Merkezde olmasından dolayı ulaşımı kolaydır.

İslâhiye Medresesine vardığınızda kubbesiz dikdörtgen yapıda olduğunu göreceksiniz. Süslü ve gösterişli yapıya sahip bu medresede; var olduğu dönemin en değerli birçok sanatçı ve bilim adamları yetişmiştir. Tarihi ve mimari güzelliklere sahip bu medrese yetiştirdiği değerli şahsiyetlerden dolayı döneminin en iyi medresesidir.

Günümüzde restorasyon edilen Islahiye Medresesi Bitlis Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Tarihi birçok mirası içinde barındıran sağlam ve gösterişli mimarisi ile Islahiye Medresesi görülmesi gereken yerlerdendir.

El Aman Han

Anadolu’nun en büyük kervansaraylarından biri olan El Aman Hanı Bitlis ilinin Tatvan ilçesinde bulunmaktadır. El Aman Hanı; dükkanları, cami ve hamamı ile bir külliye teşkil etmektedir.

Osmanlı Devleti zamanında hayrat olarak yapılan El Aman Hanı uzun yıllar boyunca kervansaray olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise bu tarihi kervansaray halka açık sosyal tesis olarak kullanılmaktadır.

Tatvan’da bulunan El Aman Hanına Bitlis merkezde kalkan Tatvan arabaları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Osmanlı Döneminde yoldan geçenlerin konaklaması için kervansaray olan El Aman Hanı restore edilerek sosyal tesise dönüştürülmüştür.

Tarihi ve mimari güzelliğe sahip El Aman Hanı restorasyon çalışmaları sonucunda turizme kazandırılmıştır. El Aman Hanı her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret akımına uğramaktadır.

El Aman Hanında restoran, hamam, kahvaltı salonu, yöresel yemek mekanları, şark odaları, sinema salonu, kütüphane, bilardo, tenis, oyun ve internet salonları yer almaktadır.

El Aman Hanı tarihi ve muhteşem görüntüsünün yanı sıra eğlenceli vakit geçireceğiniz bir yer. Burada hem tarihe şahitlik edebilir hem de Bitlis’e ait yöresel yemekleri tadabilirsiniz.

Ayrıca içerisinde bulunan eğlence merkezlerinde çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Kendinizi hem tarih sahnesinde hissedeceğiniz hem de modern yapısı ile etkileneceğiniz El Aman Hana uğramanızı tavsiye ediyorum.

Ahlat Mezar Taşları

Bitlis’in ilçesi olan Ahlat; Van Gölünün kıyısında yer almaktadır. Uzun yıllar boyunca Selçuklu devletine ev sahipliği yapmış Ahlat’ ta Selçuklu Döneminin taş işçiliği ve inanışını en güzel şeklinde yansıtan mezar taşları adeta görünümü ile Orhun Kitabelerini andırıyor.

Selçuklu döneminden kalma Selçuklu mezar taşları Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunmaktadır. Çeşitli yerlerde bulunan Selçuklu mezar taşları Ahlat ilçesinin merkezinde ve mahallerinde yer almaktadır.

Bundan dolayı ulaşın problemi yoktur. Bitlis merkezde kalkan Ahlat arabaları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz ya da özel aracınız ve gezi grupları ile de gidebilirsiniz.

Türk- İslam mimarisinin en güzel örneği olan Ahlat Selçuklu Mezarlığı içerisinde bulunan mezar taşları yaklaşık bin civarındadır. Ayrıca önemli şahsiyetlere ait olan 118 adet anıtsal mezar bulunmaktadır.

Adeta tarihi bir açık hava sergisini andıran bu mezarlıkta Selçuklu dönemine ait birçok mimari ve tarihi gerçekliğe ulaşmak mümkün. Sıradan mezar taşlarından farklı olan bu tarihi mezarlar heybetli görüntüleri, taş işlemeciliği ve farklı yapıda şekilleri ile büyük bir güzellik arz ediyor.

Mezar taşlarında çeşitli geometrik ve bitkisel motifler bulunmaktadır. Selçuklu mimari yapılarına özgü olan mihraplar ve çeşitli şekilde motifler bu mezarlarda çok sık bulunmaktadır.

Bir milletin inancını yaşam biçimini hiç şüphesiz mezarları en güzel şekilde yansıtır. Mesela; eski Türk inancına göre ölen kişi tekrar dirileceğine inanıldığı için değerli olan eşyaları ile birlikte gömülürdü.

Yüz yıllar sonrasına ait bu bilgiyi günümüze kadar taşıyan mezarlar olmuştur. Birçok medeniyette insana verilen değer aynı şekilde ölünce de gösterilmek için çeşitli özelliklere sahip mezarlar yapılmıştır.

Yapılan bu mezar taşlarından ölen kişinin bayan mı erkek mi, zengin mi fakir mi olduğunu sosyal konumunu, dine bakışını, dini seviyesini öğrenmek mümkün. Osmanlı ve Selçuklu Devletinde kullanılan motifler farklı anlamlar taşımaktadır.

Osmanlı Devleti’ne ait bir mezar taşının üzerinde bulunan dalından kırılmış gül motifi dikkatimi çekmişti. Daha sonra yaptığım araştırma sonucunda bekar olarak ölen bayanı temsil ettiğini öğrendim.

Bekar olarak ölen bayanın dalından kırılmış bir güle benzetilmesi ve mezarında bu durumun bu kadar incelikle anlatılması beni çok etkilemişti. Ahlat Selçuklu mezar taşları da bu özellikte yapılmıştır.

Ahlat Selçuklu Mezarında dolaştığınızda bazen kısa bazen de çok yüksek boy da mezar taşları göreceksiniz. Bunun sebebi ölen kişinin sosyal konumuna göre mezar taşları boylarının yapılmasıdır.

Toplumda tanınan kişilerin mezar taşları daha yüksek iken sosyal konumu daha aşağıda bulunan birinin mezar taşı daha kısa boydadır. Selçuklu Mezar Taşlarının üzerinde bulunan kitabeler taş işçiliği ile görsel bir güzellik oluşturması dışında yer aldığı bilgiler ile tarihe ışık tutmaktadır.

Bu kitabeler üzerinde Kur’an-ı Kerim’den ölüm ve ahiret ile ilgili ayetler, Hadisi Şerifler, dua ve hikmetli sözler bulunmaktadır. Bu ayet, hadis, dua ve hikmetli sözler dışında genelde Farsça yazılan ölen kişinin kim olduğu, unvanı, dini ilimlerdeki seviyesi ve ona özel kişisel özellikleri bulunmaktadır.

Ayrıca ölen kişinin övülmeye değer yönlerinin ele alındığı övgü dolu sözler de bulunmaktadır. Mezar taşlarında bulunan bu kitabelerde kitabeyi yazan kişinin ve motifleri çizen hattatın ismi ve imzası da bulunmaktadır.

Köklü bir geçmişe sahip ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ahlat ilçesi içeresinde barındırdığı bu tarihi ve mimari özelliklere sahip Selçuklu Mezarlığı ile ün kazanmıştır. Bitlis’e giderseniz sizi zamanda yolculuğa çıkaracak ve dünyanın faniliğini hatırlatacak Ahlat’ta bulunan mezar taşlarını ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Bitlis Kayak Merkezi

Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Bitlis karasal ikliminden dolayı kışları karlı geçer. Bu yazımızda karın keyfini doyasıya çıkaracağınız Bitlis’te bulunan kayak merkezlerini ele alacağız.

Bitlis Çirtkaya Kayak Merkezi: Bitlis Çirtkaya Kayak Merkezi; Bitlis merkezde yer almaktadır. Şehir merkezinde bulunmasından dolayı ulaşımı gayet kolaydır. 1969 yılında faaliyete geçen Bitlis kayak merkezi sürekli ziyaretçi akımına uğramaktadır.

Kayak merkezinde çok sayıda oda bulunan otoparklı bir tesis bulunmaktadır. Bitlis Kayak merkezinde orta ve zor seviyede pistler mevcuttur. Bitlis kayak merkezinde aralık ayı itibari ile kar kalınlığı iki metreye kadar ulaşmaktadır.

Aralık ve nisan ayına kadar süren kayak mevsiminde buraya uğrayıp keyifli bir kar tatili yapabilirsiniz. Dik bir pist olmasından dolayı daha çok profesyonel ve deneyimli kayakçılar tarafından tercih ediliyor.

Tatvan Kayak Merkezi: Tatvan kayak merkezi Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunmaktadır. Tatvan merkezine yaklaşık 1.5 km uzaklıkta olan Tatvan Kayak Merkezine Tatvan’dan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Nemrut Dağının eteklerinde bulunan bu kayak merkezi Nemrut kayak merkezi olarak da bilinir.

Bu kayak merkezi Bitlis’in en uzun ve en büyük kayak merkezidir. Bu kayak merkezinde kayak sezonu aralık ayından başlayıp mart ayına kadar devam etmektedir.

Van Gölü manzarası ile kayak yapacağınız keyifli vakitler geçireceğiniz bu yer kayak için her seviyeye uygun pistleri vardır. Büyük bir piste sahip olması ve Van gölünün en güzel manzaralarına sahip olmasından dolayı çok fazla ziyaretçi almaktadır.

Ahlat Serinbayır Kayak Merkezi: Serinbayır Kayak merkezi Ahlat’ta bulunmaktadır. Günübirlik bir tesise sahip olan Ahlat Serinbayır Kayak merkezi 300 m uzunluğunda bir piste sahiptir. Genellikle acemi ve orta seviyede kayakçılar tarından tercih edilen yerlerdendir.

Rahva Kayak Merkezi: Bitlis Rahva kayak merkezi Rahva’da bulunmaktadır. Rahva Kayak merkezinde her türlü imkanlara sahip iki pist bulunmaktadır. Daha çok orta seviyede kayakçılar tarafından tercih edilen bu kayak merkezi çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Eğer yolunuz kışın Bitlis’e düşerse farklı seviyelerden kayakçıların uğradığı bu kayak merkezlerine uğrayıp hem karın keyfini çıkarmanızı hem de muhteşem tarihi ve doğa güzelliklerini görmenizi tavsiye ederim.Bitlis Türbeleri ve Kümbetleri

Selçuklu ve Osmanlı devletine ev sahipliği yapan Bitlis’te Selçuklu ve Osmanlı devleti zamanından kalma birçok türbe ve kümbetler bulunmaktadır. Tarihi öneme sahip türbe ve kümbetler şunlardır:

Abdurrahman Gazi Türbesi: Ahlat’ta bulunan bu türbe Hz Osman zamanında yaşayan Sahabe -i Kiramdan olan Abdurrahman Gaziye aittir.

Tarihi yapıya sahip bu türbe yoğun ziyaretçi akımına uğramaktadır. Ahlat’ ta bulunan bu türbeye gitmek için şehir merkezinde kalkan Ahlat arabalarına binebilirsiniz.

Emir Ali Kümbeti: Harabe şehir yolu üzerinde bulunan bu kümbet, Ahlat kümbetleri içerisinde mimari ve tarihi yapısı ile en çok dikkat çekenidir. Dış kare planlı mimarisi ile ve iç mimarisi ile diğer kümbetlerden farklıdır.

Küfrevi Türbesi: Küfrevi Konağı’nın bahçesine kurulu olan Küfrevi Türbesi mimari özellikleri bakımından Bitlis mimarisinden farklı bir özelliğe sahiptir. Küfrevi Türbesi dış mimarisi ve görüntüsü ile İstanbul geç dönem türbelerini örnek almıştır.

Usta Şagirt Kümbeti: Van gölünün yakınlarında bulunan bu kümbet, Ahlat kümbetlerinin en büyüğüdür. İki katlı olan bu kümbetin altı mezar üstü mescittir.

Çifte Kümbet: Ahlat’ta bulunan Çifte Kümbet çok fazla ziyaretçi alan mekanlardandır. İki kümbet yan yana olduğu için Çifte Kümbet ismini almıştır.

Konik külah şeklinde bir kubbe ile örülü olan bu kümbetler mazgal pencereleri ve işlemecilikleri ile göz dolduruyor. Aynı yerde bulunan bu iki kümbet tarihi ve mimari bir şölen oluşturuyor.

Bitlis’te bulunan çeşitli tarihlerde yapılan Emir Bayındır Kümbeti, Veli Şemsettin Türbesi, Şeyh İsa Türbesi, Erzen Hatun Kümbeti ve Şeyh Hasan Türbesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Emir Bayındır Köprüsü

Bitlis ili, Ahlat ilçe sınırında bulunan Emir Bayındır Köprüsü, Muhtemelen 13. yy.’da inşa edildiği ve 15. yüzyılda Akkoyunlu döneminde onarım görülmüştür. Mimari yapısı oldukça dikkat çekmektedir. Günümüzde iyi durumdadır.

Bitlis Türbeleri ve Kümbetleri

Selçuklu ve Osmanlı devletine ev sahipliği yapan Bitlis’te Selçuklu ve Osmanlı devleti zamanından kalma birçok türbe ve kümbetler bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here