Bornova

Bornova; İzmir’e bağlı bir ilçedir. İzmir’in merkezine 8 km uzaklıktadır. Bornova’nın ulaşımı gayet kolaydır. İzmir’in birçok ilçesinden Bornova’ya otobüs seferleri yapılmaktadır.

Bornova Gezilecek Yerler

Ayrıca Bornova’ya metro ile de ulaşım sağlanmaktadır. İzmir’in en çok gelişen ilçesi Bornova; bugün ki gelişmişliğini içeresinde yer alan sanayi kuruluşlarına borçludur. Modern görünüme sahip Bornova’da çok sayıda gezilip görülmesi gereken tarihi yapılar ve doğal güzellikler bulunmaktadır.

Göz at;

 1. Bornova Gezilecek Yerler
 2. Bornova Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Bornova Gece Hayatı
 4. Forum Bornova AVM
 5. Bornova Otelleri
 6. Point Bornova Avm
 7. Park Bornova Outlet Center
 8. İzmir Balayı Otelleri ve Paketleri
 9. İzmir Otelleri ve İzmir Otel Fiyatları
 10. İzmir Gezi Rehberi
 11. İzmir Gece Hayatı
 12. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
Bornova Hangi Şehirde
Bornova Hangi Şehirde
Bornova Haritası
Bornova Haritası
Bornova Küçükpark
Bornova Küçükpark
Bornova Merkez
Bornova Merkez

Santa Maria Katolik Kilisesi: Bornova’nın modern görüntüsü ile tarihin uyumunu gösteren Santra Maria Kilisesi 1797 yılında yapılmıştır. Bornova Cumhuriyet Meydanında bulunan bu tarihi kilise Bizans tarzı inşa edilmiştir.

Tarihi geçmişine rağmen günümüze sağlam olarak ulaşan bu yapı halen kullanılmaktadır. Tarihi mimarisi ve yeşil bahçesi ile görülmesi gereken eserlerdendir.

Bornova Santa Maria Katolik Kilisesi
Bornova Santa Maria Katolik Kilisesi

Mary Magdalene Anglikan Kilisesi ve Mezarlığı: Bornova ilçesinin Erzene Mahallesinde bulunmaktadır.

Bornova’da yaşayan Anglikan topluluğu için yapılan Anglikan Kilisesi; Anglikan topluluğu için tek ibadet yeridir. Yeşil bir bahçenin içinde yer alan bu kilise çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Bornova Mary Magdalene Anglikan Kilisesi ve Mezarlığı
Bornova Mary Magdalene Anglikan Kilisesi ve Mezarlığı

Peterson Köşkü: Tarihi köşkleri ile ünlü Bornova’da çok sayıda tarihi köşkler bulunmaktadır. Bunların içerisinde en dikkat çeken şüphesiz Peterson Köşküdür. 1859 yılına İngiliz tüccar John Peterson tarafından inşa edilen bu köşk sahibinin ismini almıştır.

Mustafa Kemal Caddesi üzerinde bulunan bu tarihi köşk İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılmaktadır. Bahçesi büyükşehir belediyesi tarafından düzenlenen köşk tarihi görüntüsü ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır.

Pandespanian Köşkü (Yeşil Köşk): Ege Üniversitesi Kampüsünün girişinde bulunan tarihi köşk üniversite tarafından restore edilmiştir.

Restorasyondan sonra üniversitenin sosyal tesisi olarak kullanılan tarihi köşk ihtişamlı mimarisi ile görülmeye değer eserlerdendir.

Belhomme Evi: Bornova’da Fevzi Çakmak Caddesinde bulunan bu yapı 1880 yılında İngiliz mimar Clark tarafından inşa edilmiştir. İhtişamlı dış mimarisi ve iç mimarisi ile büyüleyici güzelliğe sahip bu tarihi ev; Bornova Belediyesi Atatürk Kitaplığı olarak kullanılmaktadır.

Bornova Belhomme Evi
Bornova Belhomme Evi

Homeros Vadisi: Bornova Çayı’nın yatağı ve Homeros Vadisinin birleştirilmesi ile şehrin kalabalığından uzaklaşıp sakin bir tatil için yapılan piknik alanıdır.

Ağaçlandırma çalışmaları, suni göletler ve çiçeklendirmeler ve endemik bitkilerinde ekilmesi ile Homeros Vadisinin doğası bozulmadan İzmir’in kalabalığından kurtaracak doğal bir piknik alanı oluşturulmuştur.

Her mevsim ayrı renklere bürünen ve yürüyüş yapma imkânı sunan bu vadi görülmesi gereken yerlerdendir. Bu yeşillik dolu alanda aileniz ve sevdiklerinizle piknik yapıp harika bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Bornova Homeros Vadisi
Bornova Homeros Vadisi

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı: İzmir’in en önemli kültür ve sanat alanı olan Aşık Veysel Rekreasyon Alanı dinlenme yeridir. Bu alanda buz pateni, buz hokeyi salonu ve tribünü, amfi tiyatro, basketbol, futbol ve voleybol sahaları, kafeterya ve dinlenme alanları bulunmaktadır.

Güzel bir hafta sonu için buraya gidip hem eğlenip hem dinlenebilirsiniz. Burada şehrin kalabalığından kurtulup sakin bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Bu alana girişler için yetişkinlerden 15 TL, öğrencilerden ise 10 TL alınmaktadır.

Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı
Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı
Bornova Barlar Sokağı
Bornova Barlar Sokağı
Bornova Nasıl Gidilir
Bornova Nasıl Gidilir
Bornova Nerede
Bornova Nerede
Bornova Sahil
Bornova Sahil
Bornova
Bornova
Forum Bornova
Forum Bornova

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz