Buenos Aires Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
Buenos Aires Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Arjantin‘in başkenti, Güney Amerika’nın güneydoğu kıyısında, Rio de La Plata boyunca yer alan Buenos Aires‘tir. 3,89 milyon nüfusa ve yaklaşık 17 milyon metropol nüfusa sahip olan bu şehir, onu ülkenin en büyüğü ve Batı Yarımkürenin dördüncü en büyük kentidir.

Bu şehir, yüksek yaşam kalitesi ile ünlüdür. Örneğin, Buenos Aires sakinleri Güney Amerika’daki en yüksek aile gelir düzeylerinden birine sahiptir. Ayrıca, çok kültürlü sahne ve Avrupa mimarisi için gelen turistler arasında popülerdir.

Buenos Aires Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
Buenos Aires Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Buenos Aires Tarihi

Günümüz Buenos Aires’te İspanyol kaşifler şehri 1536’da kurana kadar yerli halklar yaşıyordu. Yerli halk evlerini savundu ve Avrupalı yerleşimcileri 1542’ye kadar bölgeden çıkarmaya zorladı. Yaklaşık 40 yıl sonra İspanyol sömürgeciler geri döndü ve bir ticaret merkezi kurdu. Bununla birlikte, zamanın tüccarları, onaylanan ticaret yollarının (Lima, Peru’ya fayda sağlayan) karmaşıklığı nedeniyle cezalandırıldı ve 19. yüzyılın sonlarında İspanyol tacından bağımsızlık fikrini desteklemeye başladı.

1810’da Buenos Aires, Arjantinli çağdaş Arjantin’i Arjantin bağımsızlık Savaşı’na götürdü ve altı yıl sonra özgürlük kazandı. Buenos Aires daha sonra 19. yüzyılın ortalarında bir Fransız istila girişimini önlemeyi başardı. Şehrin nüfusu 20. yüzyılın başlarında artmaya başladı ve bireyler başarılı sanayi sektöründe iş aramak için Buenos Aires’e geldikçe kırdan kente göç başladı. Bu başkent Arjantin için önemli bir ekonomik, politik ve Kültürel Merkez olarak kaldı.

Buenos Aires’in Demografisi

Kasabanın mevcut nüfusu, kırdan kente göçün yavaşladığı 20. yüzyılın ortalarından bu yana nispeten değişmeden kalmıştır. Bu sınırlı büyüme, düşük göç oranlarına ve şehirdeki ortalamanın altında bir doğum oranına bağlandı. Bununla birlikte, bu model, hızlı nüfus artışı yaşayan büyük metropol bölgesinde gözlenmemiştir.

Buenos Aires’in nüfusu, Avrupa’daki çoğu kentsel alana benzer bir yaş yapısına sahiptir. Bu şehirdeki insanların neredeyse dörtte biri 60 yaşın üzerinde, sadece% 17’si 15 yaşın altında. Ayrıca burada yaşayanların büyük çoğunluğu geleneksel evlerden ziyade apartmanlarda yaşıyor.

İşgücünün yaklaşık% 25’i hizmet sektöründe istihdam edilmektedir. Bunu turizm ve ticaret sektörlerinde% 20, finansal hizmetler ve iş sektörlerinde% 17, üretimde% 10 ve kamu yönetiminde% 6 izlemektedir. Şehir, 2007 yılında% 8,7’lik bir yoksulluk oranı bildirirken, metropol bölgesi% 20,6’lık bir yoksulluk oranı bildirdi.

Etnik köken açısından, Buenos Aires sakinlerinin çoğu Avrupa kökenlidir. En çok alıntı yapılan menşe ülkelerden bazıları İtalya, İspanya, Almanya, İskoçya, İsveç, Yunanistan ve Portekiz‘dir. Ayrıca şehir, 250.000 nüfusuyla Güney Amerika’daki en büyük Yahudi nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır. Çinli göçmenler, çoğu 1980’lerde Tayvan’dan gelen dördüncü en büyük göçmen grubunu oluşturuyor. yaklaşık 61.876 kişi Yerli kökenlidir. Bunların en büyük yüzdesini Quechua ve Guarani halkları oluşturuyor ve her biri% 15,9’unu oluşturuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz