Demre

Demre; Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Demre ilçesi Antalya merkezine 147 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yemyeşil tabiatı ile dikkat çeken Demre ilçesinde çok sayıda tarihi yapıt bulunmaktadır.

Demre Gezilecek Yerler

Demre’nin en önemli özelliği ise Noel Babanın buradan çıkmış olmasıdır. Demre ilçe merkezinde bulunan Noel Baba heykeli yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Bundan dolayı her yıl Demre ilçesinde Noel Baba festivalleri yapılır. Bu festivallere çok sayıda turist katılmaktadır. Demre ilçesinde görülmesi gereken yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Demre Gezilecek Yerler
 2. Demre Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Demre Otelleri
 4. Demre Gece Hayatı
 5. Kekova Adası Nerede, Nasıl Gidilir
 6. Simena Kalesi
 7. Noel Baba Kilisesi
 8. Kekova Adası Otelleri
 9. Üçağız Köyü
 10. Myra Antik Kenti
 11. Antalya Gezilecek Yerler
 12. Antalya’da Gezilecek 10 Yer
 13. Antalya Gece Hayatı
 14. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 15. Antalya Otelleri ve Antalya Otel Fiyatları
 16. Manavgat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir
 17. Antalya Hayvanat Bahçesi
 18. Antalya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 19. Antalya Balayı Otelleri ve Antalya Balayı Otel Fiyatları
 20. Antalya Merkezden Hava alanına nasıl gidilir, ulaşım
 21. Patara Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 22. Konyaaltı Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 23. Antalya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 24. Kaleiçi Otelleri ve Kaleiçi Otel Fiyatları

Myra Antik Kenti: Demre ilçe merkezinde bulunmaktadır. Deniz kıyısında bulunan Myra Antik kenti kayalar içine oturtulmuş, ilginç bir yapıya sahiptir. Likya Uygarlığından kalan bu antik kente ulaşmak için merdivenleri tırmanmanız gerekecektir. Kente girdiğinizde hayran bırakacak güzelliğe sahip kayalara oyulan yapılar dikkatinizi çekecektir. Antik kentte bulunan tiyatro Likya Uygarlığının en büyük antik tiyatrosu olarak günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Günümüzde çeşitli etkinliklerde kullanılan tiyatro harka bir tarihi görüntü oluşturuyor.

St. Nicholas Kilisesi: Noel Baba Kilisesi olarak da bilinen St. Nicholas Kilisesi Demre ilçesinde bulunmaktadır. Demre’nin en çok turist alan tarihi yapısı Noel Baba Kilisesi St. Nicholas adına yapılmıştır. Demre rahibi olan St. Nicholas insanlara ve çocuklara yardım eden çok sevilen biri olarak tanınmaktadır. Özellikle denizcilere ve çocuklara çok yardım eden Rahip St. Nicholas; Noel Baba olarak anılmıştır. Günümüzde anlatılan Noel Baba efsanesindeki kişi St. Nicholas’dır. St. Nicholas ölünce yıllarca hizmet ettiği Demre ilçesine gömülmüştür. St. Nicolas mezarının yanına ona duyulan saygıdan dolayı onun ismini taşıyan bir kilise inşa edilmiştir. Zamanla harap olan kilise Bizans Döneminde yeniden onarılmıştır. Günümüzde her yıl düzenlenen Noel Baba Sempozyumu sonrasında bu kilise ziyaret ediliyor. Özellikle Hıristiyan Dünyası için önemli olan bu kilise ve avlusunda bulunan Noel Baba heykeli çok sayıda yerli ve yabancı turist almaktadır.

Sura Antik Kenti: Demre ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Sura Köyünde yer almaktadır. Lykia Uygarlığına ait bir kenttir. Bizans Döneminde de kullanılan antik kentte Lykia Uygarlığı ve Bizans İmparatorluğuna it çok sayıda yapı bulunmaktadır. Antik kentte akrapol, nekropol (mezarlık), tapınak ve Bizans Dönemine ait kilise kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca Demre ilçesinde bulunan Istlada Antik Kenti ve Kyaenai Antik Kentini de ziyaret edebilirsiniz.


Demre Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Demre Gece Hayatı

Demre Otelleri ve Demre Otel Fiyatları hakkında bilgi almak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Demre Otelleri ve Demre Otel Fiyatları

Demre Hangi Şehirde
Demre Haritası
Demre Nasıl Gidilir
Demre Nerede
Demre

5 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here