Derik- Mardin

Derik ilçesi denince hepimizin aklına malum şeyler gelebilir. Bu ilçeyi daha çok son zamanlarda nahoş şeylerle duymaya başladık. Şimdi içinizden gerçekten öyle değil mi?

Derik Gezilecek Yerler

İlçe nasıl güzel mi dediğinizi duyar gibiyim. Evet sevgili okurlarım ilçemiz hakkında bir yazı ele alacağım umarım yazımı beğenir. Güzel ilçemiz hakkında varsa ön yargınız kalkmış olur.

Derik’ten Bir Görüntü

Derik ilçemiz Mardin Şehrimize bağlı 10 ilçesinden biridir. Mardin il merkezimize yaklaşık 74 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmanız mümkündür.

Göz at ;

 1. Derik Gezilecek Yerler
 2. Derik Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Mardin Gezilecek Yerler
 4. Mardin Gece Hayatı
 5. Mardin’de Gezilecek 10 yer
 6. Mardin’in İlçeleri
 7. Mardin Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 9. Mardin Kalesi
 10. Deyrulzafaran Manastırı
 11. Mardin Otelleri ve Mardin Otel Fiyatları
 12. Mardin Otogarından Mardin Havalananına Nasıl Gidilir?
Mardin’in İlçeleri

Derik ilçemiz aslında bir Ermeni kentidir. 1915 yıllında çıkan olaylar sebebi ile Ermeniler diğer il ve ilçelerden olduğu gibi bu ilçemizden de gönderilmiştir. İlçemizde Ermenilere ait birçok yapı bulunur.

Tabi ilçemizin tarihi elbette Ermenilerle başlanmıyor. İlçemiz çok daha eskiye dayanır. Milattan öncesine ait kalıntılar bulunmuştur. Yani diyeceğimiz şey ilçemiz birçok medeniyete kucak açmıştır. Bu medeniyetler ilçemize birçok tarihi yapı hediye etmiştir. Bu tarihi yapıları sizinle paylaşmaya çalışacağız.

Ona geçmeden önce ilçemiz de şuan Kürtler yoğunlukta olup değişik milletlerden insanlarda yaşamaktadır. İlçemiz de hala Hıristiyanlık inancı var olan nadir ilçelerden biridir. Burada Süryani vatandaşlarımız bulunmaktadır. Süryani vatandaşlarımız dini inanç gereklerini çok rahat yerine getirebilmektedirler.

Burada yaşayan Müslüman vatandaşlarımız inanç konusunda yeteri derece de hoşgörüye sahip olduklarına bizzat şahit oldum. Bu insanlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.

Derik

Derik Gezi Rehberi

Kırmızı Kilise ( Dera Sor): İlçemizde Süryaniler, Keldaniler ve Ermenilere ait 6 kilise bulunmaktadır. bunlardan Biri de kırmızı Kilisedir. Bu kilise 1650 yıllında Ermeniler tarafında inşa edilmiştir. Ermeniler bu yapıyı inşa ederken iki yapı olarak inşa etmişlerdir.

Bir bölümü Eğitim amaçlı bir bölümü ise ibadet amaçlı kullanmışlardır. Bu yapı inşa edilirken Kırmızı toprak kullanıldığı için Kırmızı Kilise ismini almıştır. Ayrıca bu yapının Kürtçe İsmi Dera: Kilise, Sor: Kırmızı anlamına gelir.

Kırmızı Kilise
Dera Sor

Qesra Qenco (Kenco’nun Şatosu): İlçemize bağlı Atlı(Qesra Qenco) mahalle merkezinde bulunmaktadır. bu yapı 1705 yıllında inşa edilmiştir. 1905 yılında Hüsén’é Qenco tarafından yenilendiğini kapı üzerindeki hitabeden anlaşılmaktadır.

Şatonun dört köşesine dışarıdan gelecek olan tehlikeleri gözlemlemek amacıyla birer gözetleme kulesi inşa edilmiştir. Kuzey ve batıda olmak üzere iki kapısı vardır. Derik’in tarihi eserleri arasında önemli bir yere sahip olan Qesra Qenco, görülmeye değer bir yapı konumundadır.

Qesra Qenco
Kenco’nun Şatosu

Rabat Kalesi: Bu kale ilçemiz bağlı ve ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Hisaraltı köyünde bulunur. Bu kalenin kitabesi günümüze ulaşmadığından kim tarafında ve ne zaman yapıldığı ile ilgili bilgi bulunmamaktadır.

Fakat yapılan araştırmalar ve kalıntılar sonucunda Kale Urartular döneminde Onarıldığı Söylenmektedir. Ancak Rabat şehri mimari ve yerleşim bakımında Roma dönemine ait olduğu söylenilir. Bu da Kalenin Roma Dönemine ait olunabileceği tahmin edilmektedir.

Rabat Kalesi Nerede
Rabat Kalesi

Ayrıca ilçemizde bulunan diğer tarihi yapılar: Gavur Fırını, Fittin Harabeleri, Sisan Harabeleri, Sisan Tapınak, Kral Kızın Tapınağı ve Kerküşti Harabeleridir.

Derik- Mardin

Sonuç olarak ilçemize yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi yapıları ziyaret ediniz. Burada yaşayan insanlarla muhabbet ediniz. Çok sıcakkanlı insanlardır. Dönmeden de yöresel yemeklerinden tadınız.

Derik Nerede
Derik Hangi Şehirde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz