gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Dicle Hakkında

Dicle, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde , Diyarbakır iline bağlı yaklaşık 40.000 nüfusu olan bir ilçedir. Diyarbakır merkeze 65 km mesafe uzaklıktadır.  Dicle’de 4 mahalle, 1 belde, 38 köy bulunmaktadır.

Dağlık ve ormanlık alanlarla çevrelenmiştir. Daha çok meşe ağaçları görülür. Doğuda Hani, güneyde Eğil batıda Ergani ilçeleri ile komşudur.  Eğil karayolu üzerinden ilçeye ulaşım sağlanabilir.

Dicle Tarihi

Dicle çok  eski zamanlarda beyliklere ev sahipliği yapmıştır. Tahmini 1515 yıllarında ilçe beyler tarafından yönetilmiştir. Eski adı Eğil olan ilçenin ismi 1951 yılında Dicle olarak değiştirilmiştir.

Dicle Gezilecek Yerler

Dicle nehrine bağlanan Maden çayı üzerine yapılmış Kral kızı barajı, 1985 yılında ilçenin enerji ihtiyacının karşılanması için yapılmaya başlanmış, ancak 1997 yılında tamamlanmıştır. Barajın çevresi yeşillik ve ağaçlarla çevrilidir. Bir çok balık çeşitli vardır.

Yine Kral kızı taşı bölgenin en dikkat çeken yapılarından biridir. Özellikle senede sadece bir gün görülen, yapının bir duvarına işlenmiş figür de oldukça dikkat çekicidir. Yapının etrafında dünyada ki en büyük hazine küpleri mevcuttur. Yukarı cami ve Pir Mansur türbesi de görülmesi gereken yerler arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here