Donetsk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Donetsk  Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Donetsk 1,131,700 toplam nüfusu ile Ukrayna’nın en büyük şehirlerinden biridir. Şehir Ukrayna’nın güneydoğusunda yani Rusya sınırında bulunur.

Şehir 2014 yıllından beri Donetsk yönetim biriminin merkezi olmuştur. Donetsk 1917 yıllında şehir statüsüne kavuşmuştur.  Şehir kurulduğu ilk günden berri Ülkenin demir çelik merkezi konumundadır.

Buraya başta Türkiye’den olmak üzere çok sayıda turist akın eder. Gezilip görülecek çok sayıda mekanı bulunur.  Şehrin Para birimi Grivna’dır. 10 tl yaklaşık 40 grivna yapar. Burada yaşayan halkın neredeyse tamamı Ukraynaca konuşmaktadır. Bunun dışında Rusça ve Lehçe konuşmaktadır. Burada yaşayan halkın büyük bir kısmı Ortodoks Hristiyan olarak biliniyor.

Şehirde Karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak, kışlar ise soğuk ve karlı geçer. En yüksek sıcaklık Temmuz ayında görülürken en düşük sıcaklık Ocak ayında görülür. Buraya gelmek için en uygun mevsim ilkbahar ve sonbahardır. Şehre giriş için vize istenmemektedir. Nüfus cüzdanıyla buraya rahatlıkla gezebilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Artema Caddesi

Şehrin kalbi bu caddede atmaktadır. Ne arasanız bu cadde üzerinde bulabilirsiniz. Birçok otel, Alışveriş merkezi ve  idari binalar bu cadde üzerinde bulunur. Cadde 9 km uzunluğunda bulunur.

Nasıl Gidilir: Şehrin merkezinde bulunur. Büyük ihtimalle kalacağınız otel bu cadde üzerinde olacaktır. Bu cadeye yürüyerek ulaşılabilir. 9 km uzunluğunda olduğu için taksi ile bu caddenin hepsini gezebilirsiniz.

Lenin Meydanı ve Heykeli

Artema Caddesinin kesiştiği Lennin meydanında kocaman Lennin heykeli bulunuyor. Heykel yoldaşlarına geleceğe ve geçmişe selam gönderiyor. Tam karşısında MC Donald’s şubesi bulunur. Tüm dünyada olduğu gibi buradan da popülerdir. Fakat heykel ile büyük bir tezatlık oluşturuyor.

Nasıl Gidilir: Şehrin merkezi konumunda bulunan Lenin meydanında bulunur. Kaldığınız otelin önünde geçen mutlaka taksiler olacaktır. Bu taksilerden birine binip buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Svyato Preobrazhensky  Katedrali

Bu yapı Ukrayna’nın en büyük ikinci katedrali ve aynı zamanda şehirdeki en büyük Ortodoks Katedralidir. 1883 yıllında inşa edilen bu yapı şehrin en eski yapılarından biridir. Buraya gelirseniz bu katedrali mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Kaldığınız otelin hemen çıkışında taksi bulunmaktadır. Burada taksiye binip rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Zarichna St, 3, Svyatohirs’k, Donetsk Oblast, Ukrayna, 84131
Telefon: +380 6262 53024
Botanik Bahçesi

Donetsk şehrinde birçok park ve bahçe bulunur. Bunlardan en popüleri şüphesiz Botanik Bahçesidir. Ki bu bahçe Avrupa’nın en büyük bahçeden biridir. Bu bahçeden Krizantemlerden tutun gülle kadar birçok çiçek türü bulunmaktadır. Buraya mutlaka gelip bu bahçeyi görmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Şehrin herhangi bir yerinde taksiye binip rahatlıkla buraya ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Matruşkalarla da gelebilirsiniz.

Adres: Kalinins’kyi District. Donetsk, Ukrayna, 83000

Telefon: +380 622 941 280

Hughes Ailesinin Evi

Bu yapı 1873 yıllında inşa edilmiştir. Şehrin önemli tarihi yapılardan biridir. Bu ev şehrin kurucusu olan İngiliz John Hughes ve ailesinin yaşadığı evdir. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Nasıl Gidilir: Şehirde bulduğunuz herhangi bir taksi ile pazarlık soncunda inip sizi buraya rahatlıkla ulaştırabilir.

Donbass Arena (Stadyum)

Şehir merkezinde bulunan bu stadyum 29 Ağustos 2009 yıllında inşa edilmiştir. Bu stadyumu bir Türk şirket firması tarafında inşa edilen stadyum 50 bin kişilik kapasiteye sahiptir. 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası burada oynanmıştır. Doğal çime sahip stadyumda Ukrayna önemli takımları da burada maç yapmıştır.

Nasıl Gidilir: Şehrin herhangi bir noktasında bir taksi durdurup pazarlık sonucunda inip buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Chelyuskintsiv St, 189E, Donetsk, Donetsk Oblast, Ukrayna, 83048
Telefon: +380 6238 88883
Donetsk Tarih Müzesi

Donetsk şehrinde yaklaşık 140 tane müze bulunur. Bunlardan en popüler olanlardan biri de Tarih Müzesidir. Bu müze Antik çağ kalıntıları ile birlikte şehrin kuruluşu, İkinci Dünya savaşı ve Sovyet dönemini anlatmaktadır. Müzede toplam 120 bin eser bulunuyor.

Nasıl Gidilir: Buraya şehrin herhangi bir noktasında maşturukalar veya taksilerle buraya ulaşabilirsiniz.

Adres:  Chelyuskintsiv St, 189A Donetsk, Ukrayna, 83000 Telefon: +380 6231 10757

FC Shakhtar Müzesi

Ukrayna’da dünyaca ünlü bir futbol takımı var. O da Shakhtar Donetsk takımıdır. Bu takım Ukrayna’nın Donetks şehrinde bulunur. Bu takımın birçok zaferi bulunmaktadır. İşte ülkenin  futbol tarihine ışık tutan ve ülkenin en büyük müzesidir. Bu müzede takımın oyuncuları ve aldıkları ödüller sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir: Şehrin herhangi bir noktasında bir taksi durdurup pazarlık sonucunda inip buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

2.Gün

Puşkin Bulvarı

Artema Caddesine paralel bir şekilde uzunan bu cadde şehrin en popüler caddelerinden biridir. Burada yürüyüş yapmak bile harika. Çünkü cadde üzerinde birçok park, bahçe, çeşme, cafe, çocuk oyun alanları, restoran ve müze bulunur. Keyifli zaman geçireceğiniz harika bir caddedir.

Nasıl Gidilir: Buraya şehrin herhangi bir noktasında bir taksi durdurup pazarlık sonucunda buraya ulaşabilirsiniz.

Shcherbakov Park

Şehrin en popüler parklarından biridir. Hatta ülkenin en güzel parkı olarak kabul edilmektedir. Buraya çok sayıda turist ve yerel halk akın eder. Güzel bir park olup buraya gelenler harika zaman geçirirler. Parktaki çeşmeler, Ördekler ve heykeller sizi buraya çağırmaktadır. Akşamların ışıklandırmaları ile harika romantik zamanlara sahne olmaktadır.

Nasıl Gidilir: Buraya şehrin herhangi bir noktasında bir taksi durdurup pazarlık sonucunda buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: 2 UniversitetskayaDonetsk 83102, Ukrayna
Telefon: +380 622 665 054
Nemo Parkı

Stadionnaya Street caddesinde bulunur. Shcherbakov Park’ın hemen girişinde bulunan bu park Yunus Parkı olarak da bilinir. Burada Yunus gösterileri yapılır. Her gün yaklaşık bir saat bu parkta Yunus şovları izlenir. İsteyen olursa Yunuslarla birlikte yüzebilir. Giriş ücreti 80 uah’dır. Yüzme olursa 120 uah olur.

Nasıl Gidilir: Burası şehir merkezinde olduğu için yaya olarak ulaşılabilir.

Adres: 2 UniversitetskayaDonetsk 83102, Ukrayna

Opera Binası

Şehir merkezinde bulunan Artema Caddesi üzerinde bulunan bu bina 1941 yıllında inşa edilmiştir. Binada harika opera, bale ve tiyatro gösterileri yapılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu binayı ziyaret edip mutlaka bir gösteriye katılmalısınız.

Nasıl Gidilir:Burası şehir merkezinde olduğu için yaya olarak ulaşılabilir.

Adres: Artema St, 82, Donetsk, Donetsk Oblast, Ukrayna, 83000
Telefon: +380 6230 47725
Donetsk Sanat Müzesi

Şehirde bulunan bu müze 19. ve 20. yüzyılda yaşamış Rus ressamların ve 17.-19. yüzyılda yaşamış Fransız, Alman ve İtalyan Ressamların eserleri sergilenmektedir. Burada yaklaşık 12 bin parça eser sergilenmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Buraya taksi veya maşturaklarla ulaşım sağlanabilir.

Adres: Pushkina Blvd, 35, Donetsk, Донецька, Ukrayna, 83000
Telefon: +380 6230 48303

3. , 4. ve Sonraki Günler

Tsar Pushka(Çar Topu)

Şehrin kalbi sayılan Artema Caddesinde bulunur. Bu top Rus uzmanlar tarafında yapılıp hiç kullanmayan bir toptur. Rusların Donetks şehrine hediyedir. Bu top  1586 yılında, Rus usta bronz dökümcüsü Andrey Chokhov tarafında yapılmıştır.

Nasıl Gidilir: Burası şehir merkezinde olduğu için yaya olarak ulaşılabilir.

Adres: Tsar Cannon, Artema St, Donetsk, Donetsk Oblast, Ukrayna, 83000

Platenaryum

Ukrayna’nın kültür merkezi olarak inşa edilmiş olup günümüzde gerek yerel halk gerekse turistleri eğitmek için kullanılmaktadır. İçeride özel bir sistemle gezegen sistemi ve yıldızların sanal alemde inceleyebiliyor ve izleyebiliyorsunuz. Giriş ücretlidir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde bulunan taksilerden birine binip buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Adres: Donetsk, Ukrayna, 83000
Telefon: +380 6230 44593
Soledar tuz madenleri

Donetsk şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunan Soledar bölgesinde bulunur. Burada harika tuz madenlerinde gezebilirsiniz. Yaklaşık yerin 300 metre altında bulunan madende zaman zaman burada konserler verilmektedir. Gezip görmenizi tavsiye ederim.

Nasıl Gidilir: Donetks şehir merkezinden Soledar bölgesine giden otobüslerle ulaşım sağlanabilir. Ya da özel aracınızla da gidebilirsiniz.

Winery köpüklü şarap fabrikası

Lumumba Street’de bulunur. Bu fabrika 1850 yıllında inşa edilmiştir. Yerin tam 72 metre altında bulunur. Bugüne kadar burada yaklaşık 300 milyon şişe şarap üretilmiştir. Üretilen şaraplara burada bekletilip daha sonra şehre gönderilmektedir. Bu mahzenin başka bir özelliği daha var. İkinci Dünya savaşı sırasında Almanlar 600 tane Yahudiceyi burada kilitlenmişlerdir. Bunlar burada ölmüşlerdir. Bugün orada ölenler için anıt yapılmıştır.

Nasıl Gidilir: Buraya şehir merkezinden kalkan maşturukalarla veya taksilerle ulaşabilirsiniz.

Azov Deniz

Donetsk şehir merkezine yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunur. Bu deniz dünyanın en sığ denizidir. Kuş sevenler için oldukça güzel bir yer. Burada Pelikanları da görebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Donetks şehir merkezinde bir araç kiralayıp sevdiklerinizle birlikte gidip gezebilirsiniz.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Şehirde taksi ücretleri oldukça ucudur. Bu nedenle şehre gelen turistler çoğunlukla taksileri tercih ederler. Şehrin her tarafında taksi durakları bulunmaktadır. Şehrin tümünü gezerseniz yaklaşık 7-8 dolara mal olur. Burada bir uyarı yapmak istiyorum. Bazen taksiciler taksimetreyi açmıyorlar. Pazarlık yapmadan binmeyin.
Metro Donetsk şehrinde Metro hattı bulunmamaktadır.
Tramway Şehirde hizmet veren 9 tramvay hattı bulunmaktadır. Bu hatlarla şehrin birçok noktasına ulaşılabilir. Ücret 1,5 Grivnadır.
Troleybüs Şehirde 9 farklı Troleybüs hattı bulunur. Bu hatla şehrin birçok noktasına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Bilet Ücreti 1,5 Grivnadır.
Minibüs, Otobüs Donetsk’de minibüs/ dolmuş yerine Kullanılan Matruşkalar hizmet verir. Bu matruşkalar otobüse göre oldukça hızlıdırlar. Ücret ortalama 2 Grivnadır.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Donetsk’de uluslararası hizmet eden Donetsk Uluslararası Havalimanı bulunur. Buraya çok sayıda uçak seferleri yapılmaktadır. Ülkemizden ise Pegasus, Türk hava yolları ve AeroSvit Ukrayna Havayolları ile düzenli olarak uçak seferleri bulunmaktadır. Türk hava yolları ile Her gün bir sefer, Cuma günü 2 sefer. Pegasus ile Her gün 1 sefer. AeroSvit Ukrayna Havayolları ise  Her gün 1 sefer yapılmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 2,5 saat sürmektedir.
Otobüs Başta Ukrayna şehirleri olmak üzere birçok şehre otobüs seferleri yapılmaktadır.
Tren Donetsk kentine Kiev’den tren ile tek seferde aktarmasız gelebilirsiniz. Bunun dışında diğer birçok yere tren seferleri yapılmaktadır. Şehirde çok sayıda tren istasyonu bulunmaktadır. Tren istasyonları görmek için Tıklayınız. 
Gemi Donetsk’de Deniz yolu ulaşımı bulunmamaktadır. Fakat Ülkemizden Ukrayna’nın başkenti Kiev’e direk gemi seferleri bulunmaktadır. Kiev^den Donetsk şehrine ise Kara ve demir yolu ile ulaşabilirsiniz.
Araba Donetsk şehrine ülkenin her yerinden buraya araba ile yolculuk yapabilirsiniz. Fakat iyi bir şoför değilseniz kesinlikle kendi arabanızla gitmeyin. Yolda birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.

Alışveriş

Şehirde birçok alışveriş merkezi ve kurulan yerel pazarlar bulunur. Buraya giderseniz bu alışveriş merkezlerinde ve pazarlarda rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Şehirde alışveriş yapmak çok ucuzdur. Burada büyük bir alışveriş merkezine gittiğinizde dahi pazarlık yapabilirsiniz. Şehirde pazarlık çok yaygındır.  Şimdi şehirde bulunan Alışveriş yerlerini size aktarmak istiyorum. Bunlar:

Donetsk City: 2006 yıllında açılan bu alışveriş merkezi Şehrin en büyük alışveriş merkezidir. Buraya gidip markalı birçok ürünü satın alabilirsiniz.                                                          Telefon: +380 99 074 9936

Decor Donbass:  Şehirde bir diğer tercih edeceğiniz alışveriş merkezi de burasıdır. Buradan da istediğiniz birçok şeyi bulabilirsiniz. White Swan ve Kontinent Şehirde buna benzer diğer alışveriş merkezleridir.

Adres: Henerala Antonova St, 4, Donetsk, Donetsk Oblast, Ukrayna, 83000
Telefon: +380 95 657 3940

Golden Ring AVM: Şehirde bulunan bir diğer Alışveriş merkezi Golden Ring Avm’dir. Bu Avm diğer alışveriş merkezlerine göre daha küçük olup gönlünüzce alışveriş yapabileceğiniz bir yerdir.

Train Bazaar: Avm’ler dışında şehirde kurulan pazarlarda alışveriş yapabilirsiniz.  Büyük Ukrayna tipi bir Pazar olan Train pazarda stantlarını tamamen gezmek isteseniz bunun için çok zaman alacaktır. Burada birçok şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kalininskiy Pazarı: Bu pazarda ise daha çok yerel insanları tanıma ikinci el eşyaların satıldığı bir yerdir. Burada korsan kitap, CD’ler, Mayak Radyo, sebze ve meyve bulabilirsiniz.

Yeme İçme

Ukrayna mutfağı daha çok Rusya mutfağında etkilenmiştir. Yemekleri ucuz ve lezzetlidir. Şehirde birçok yöresel yemek bulunur. Şimdi Ukrayna yemekleri tanıyalım.

Borscht (Borş) Çorbası

Bu çorba aslında Eskide Romalıların milli yemeğiydi. Daha sonra Ukraynalıların eline geçti. Ukraynalılar bu yemeği çokça tüketir. Bu yemek kök bitkilerden yapılır. Etle lezzetlendirilir. Krema ile taçlandırılır. Bu yemeğin bir adabı var. Bunu gidince görürsünüz.

Vareniki

Bu yemek aslında bizdeki mantının bir benzeri fakat farklıdır. Ukraynalıların çok sevdiği bir yemek. İçinde İç malzemesinde patates, kıyma, ciğer, kabak, balık, yumurta v.b. her şey olabilir.  Buraya gelirseniz tadına bakın.

Strudel

Bu yiyecek Ukraynalıların çok sevdiği bir tatlı türüdür. Strudel’in en meşhur dolgusu elma ve tatlı peynirdir. Buraya gelirseniz bu tatlı çeşidini mutlaka tadın.

Sirniki

Bu çeşit Ukraynalıların daha çok kahvaltıda tercih ettikleri bir tür yiyecektir. Bir çeşit peynirli pankek de denilebilir. Yanında sert bir kahve ile harika gider.

Krovyanka

Bu yemek Türkler pek tüketmez. Nedeni ise İçinde domuz eti var. Ama Ukraynalıların çok sevdiği bir yemek. Domuz kanı ve greçka ile yapılan bir çeşit sucuk diyebiliriz. Yağdan kızartıldığı gibi yağdan kızratılarak yapılır. Ya da çiğ tüketilir.

Kısil

Bu yemek deil bir içecek çeşididir. Bu içecek bizdeki meyve suyu andırmaktadır. Harika bir tadı var. Yemekten sonra çokça tüketilir. Tatmanızı öneririm.

Kiev Tavuğu

Ukrayna’nın en meşhur yemeklerinden biridir. Bu yemek kemiksiz tavuk etini tere yağında kızartıp sofraya bırakırlar. Harika bir tadı var. Mutlaka tatmalısınız.

Gorilka (Vodka)

Ukrayna milli içeceği olan Vodka burada çok meşhurdur. Buraya gelen herkes bu içecekten çokça tüketir. Fiyattı da gayet uygundur. Hatta gelirken yanlarında da birkaç şişe getirirler.

Bunlar dışında ülkenin birçok yemeği bulunur. Bu yemekleri hangi mekanda yiyelim diyorsanız işte cevabı. Şehrin popüler restoranları şunlardır.

Yo-moyo Ethno Restoran: Kalininsky bölgesinde bulunur. Bu restoranda birçok lezzetli yemek yiyebilirsiniz.

Perval Ethno Restoran: Artyoma Caddesinde bulunan bu mekanda birçok Ukrayna yemeği bulabilirsiniz.

Kabuki Restoran: Artyoma caddesinde bulunur. Japon mutfağını sevenler bu restorana gelebilir.

Pasta Project Restoran: Kyivskiy bölgesinde bulunan bu restoranda ise harika italya yemekleri yiyebilirsiniz.

Nerede Kalınır

Donetsk şehrin merkezinde ve birçok bölgesinde konaklama imkanına sahip olabilirsiniz. Burada oteller gayet uygun fiyattadır.

Donetsk Otelleri

Donetsk otelleri gayet ucuzdur. Şehirde 3,4 ve 5 yıldızlı birçok otel bulunur. Otel dışında apart’da bulunur. Konaklama yönünde sıkıntı bulamazsınız.

Öneriler

Şehrin Pushkin Donetsk State, Akademik Opera ve Bale Tiyatrosunun bulunduğu bölgelerde kalabilirsiniz. Burada bulunan otelleri tavsiye ediyorum.

Gece Hayatı

Donetsk Gece Hayatı, Geceleri ve eğlence hayatı ile Doğu Ukrayna bölümünün en hareketli şehri olmasına rağmen savaş nedeniyle bu aralar çok tavsiye etmiyoruz. Şehirde bulunan bar, kulüp ve diğer gece mekanları hakkında Daha fazla bilgi almak için  –>>Donetsk Gece Hayatı

Turlar

Şehirde birçok firma tur düzenlenmektedir. Genelikle 3 yada 4 günlü turlar olmaktadır. Buraya düzenlenen turlar genelde ucuz olmaktadır. Burada genelde otobüs turları düzenlenmektedir. Şimdi siz değerli okurlarımız için şehirde bulunan tur firmalarında ortalama bir fiyat çıkardık. Şöyle ki;

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 15 Dolar 15 Dolar
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

10 Dolar 10 Dolar
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Donetsk şehrinde Türkiye Cumhuriyetine ait bir konsolosluk bulunmamaktadır.

Tatil Günleri
01.01.2017 31.12.2017 Cumartesi ve Pazar günleri (yıl boyunca)
01.01.2017 08.01.2017 Yeni Yıl Tatili
23.02.2017 24.02.2017 Anavatan’ın Savunucuları Günü
08.03.2017 08.03.2017 Dünya Kadınlar Günü
01.05.2017 01.05.2017 İşci Bayramı
08.05.2017 09.05.2017 Zafer Bayramı
12.06.2017 12.06.2017 Rusya Milli Günü
24.06.2017 24.06.2017 Ramazan Bayramı
31.08.2017 31.08.2017 Kurban Bayramı
29.10.2017 29.10.2017 Cumhuriyet Bayramı
06.11.2017 06.11.2017 Halkların Birliği Bayramı

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Öncellikle şunu söylemek istiyorum. Bilindiği üzere 2014 yıllından berri Şehirde savaş var. Günümüzde daha sakin olmuşsa bile sürekli Rusya ve Ukrayna taraftarları burada çatışmaktadır.
 2. Burada harika maçları izlemeye gidebilirsiniz. Fakat bu uyarıyı yapalım. Maça sarhoş gitmek ve maç esnasında içki içmek kesinlikle yasaktır.
 3. Ülkede İngilizce konuşanların sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır.
 4. Ülkenin remi dili Ukraynaca olsa da şehrin neredeyse tamamı Rusça bilmektedir.
 5. Taksilere binmeden önce mutlaka pazarlık yapın. Bu aynı zamanda şehirde para karşılığında çalışan hayat kadınları içinde geçerlidir.
 6. Buraya gittiğinizde bir taksi tutun. O taksi akşama kadar şehrin her tarafını sizi gezdirsin.
 7. Şehirde gezmek için en fazla 2 ya da 3 gün kalabilirsiniz.
 8. Şehirde gece hayatı oldukça parlak geçmektedir. Gönlünüzce gece hayatını yaşayın. Fakat girdiğiniz mekanlar güvenli olmasına dikkat edin. Gece hayatında verdiğimiz mekanlara gidin.
 9. Şehre gitmeden önce otel ve uçak rezervasyonunuzu yaptırın. bunu belgeleyin. Sürekli yanınızda olsun sonrada sıkıntı yaşamayın.
 10. Şehre vizesiz girebilirsiniz. Bunun için vize parasını ödemiyorsunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here