Girlevik Şelalesi

Erzincan 226.032 toplam nüfusu ile Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunur. İlimize bağlı 9 ilçe bulunur.

Erzincan Gezilecek Yerler

İlde gezilip görülecek çok sayıda yapı bulunur. İlimizle ilgili çok uzun bir yazı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi ilimizde bulunan 10 gözde yeri yazacağız. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında bizimle paylaşın.

Göz at ;

  1. Erzincan Gezilecek Yerler
  2. Erzincan Gece Hayatı
  3. Erzincan’da Gezilecek 10 Yer
  4. Erzincan Otelleri ve Erzincan Otel Fiyatları
  5. Erzincan Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  6. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
Erzincan

1-Gürlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi

Erzincan Şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan Çağlayan Beldesi’nde bulunur. Doğal serinliği ve güzelliği ile göz kamaştıran bu şelaleye yıl boyunca birçok kişi ziyaret eder. Yazın hal böyle iken kışın ise şelale donmaktadır. Donan şelalede oluşan sarkıt ve dikitler görülmeye değerdir.

2-Erzincan Müzesi

Erzincan Müzesi

Erzincan Kent merkezi Atatürk Mahallesinde bulunur. Bu müze yapıldığı ilk yıllarda Halk Kütüphane’sinde ziyarette açılmışsa da daha sonra 75. Yıl Kültür Merkezinde  yerini almıştır.

1986 yıllında kurulan bu müzede  arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir. Buraya gelirseniz müzeyi ziyaret edip şehrin tarihi ve kültürünü öğrenmiş olursunuz.

3-Terzibaba Camii

Terzibaba Camii

Erzincan Kent merkezinde bulunan bu cami 1990-2002 yılları arasında inşa edilen kendine özgü yapısı ile ülkemizin en modern camilerinden biridir. Yaklaşık 7000 kişilik kapasitesi ile görenleri hayrette bırakmaktadır. Etkileyici mimarisi ile dikkat çekicidir.

4-Otlukbeli Gölü

Otlukbeli Gölü

Bu göl Otlukbeli ilçe merkezine yaklaşık 6 km uzaklıktadır. İlçe de bulunan bu göl hem yöre halkı için hem de dışarıdan gelen turistler için çok önemli bir yere sahiptir. Göl yaz mevsiminde birçok ziyaretçi çekmektedir.

Göl kenarında bulunan mesire yerlerine ise yöre halkının uğrak yeri olmaktadır. Bu Göl 1994 yıllında sit alanı ilan edilmiştir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Güzel bir yer. Hem kafanızı dağıtırsınız. Hem piknik yapabilirsiniz. Hem de göl de yüzebilirsiniz. Bu kadar güzelliği barındıran bu gölümüze sizi de bekliyoruz.

5-Karanlık Kanyon

Karanlık Kanyonu

Kemaliye İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan bu kanyon dünyada en büyük ikinci Kanyonudur. Bu kanyon ilçemize renk katmaktadır. Kanyonun hemen yanında bulunan Taş yolu ile birlikte baktığımızda manzarasına insan büyülemektedir.

Bu kanyon yaklaşık 9 km uzunluğundadır. Bu kanyonun içinde Fırat nehri kıvranarak geçmektedir. Bu nehir üzerinde Tekne turları yapılmaktadır. bu karanlık ve vahşi kanyonunda kendinizi 3D sinemasında hissediyorsunuz.

Burada bulunan piknik alanları ile doyasıya eğlenebiliyorsunuz. Ayrıca burada çeşitli sportif etkinlikler düzenleniyor. Bunlar: rafting, kano, jet ski ve bot safari şeklinde yapılıyor. Buraya yolunuz düştüğünde kesinlikle uğramalısınız.

6-Mama Hatun Türbesi

Mama Hatun Kümbeti

Erzincan ili Tercan ilçesinde bulunan bu Türbe Saltuklu dönemine ait bir türbedir. 1192 yılında ölen Saltuklu Erzurum sahibesi Mama Hatun için yaptırılmıştır.

Mimarı Ahlatlı Ebul-nema bin Mufad-dalü`l-Ahval`dır. Türbe, dairesel planlı mimari özelliği ile Anadolu türbe mimarisi içindeki tek özgün eser olarak dikkat çeker. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret ediniz.

7-Mama Hatun Kervansarayı

Mama Hatun Kervansarayı

Erzincan ili Tercan ilçesinde bulunan bu kervansaray  XII. yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği bilinmektedir. Türbeye yakın olan kervansaray mimarisi dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse bu iki görmeden dönmeyin.

8-Abrenk Kilisesi

Abrenk Kilisesi:

Tercan İlçemize bağlı Üç pınar köyünde bulunan Vank tepesinde inşa edilmiştir. Bu kilise aynı zamanda Vank kilisesi olarak da bilinir.

Kapısında yazılan kitabeye göre kilise 1854 yıllında inşa edilmiştir.  Kilise ile birlikte burada bir şapel iki dikili taş bulunur. Bu taşlar mimari olarak dikkat çekici olup Selçuklulara aittir.

9-Erzincan Ilıcası

Erzincan Ilıcası

Erzincan il merkezine 11 km uzaklıkta bulunur. 33 derecelik sıcaklığa sahip  Erzincan Ilıcası’nın 12 kapalı havuzu vardır. Her yıl buraya gelen ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır.

Ilıcanın suları; cilt rahatsızlıklarına, romatizmaya, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Her yıl şifa bulmak için bölgede veya değişik yerlerde birçok insan gelir.

10-Hıdır Abdal Sultan Türbesi

Hıdır Abdal Sultan Türbesi

Erzincan ili Kemaliye ilçesine bağlı ocaklı köyünde bulunur.  Hıdır Abdal Sultan Evliya çelebiden etkilenmiştir. Ondan ders alan Hıdır Abdal çok büyük hizmetlere ev sahipliği yapmıştır.

Vefat edince buraya gömülmüştür. Daha sonra köylüler tarafında türbe yapılmıştır. Türbeyi mutlaka ziyaret etmeyi gelin. Köy Şeyhler köyü olarak bilinmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here