Fas Gezilecek Yerler
Fas Gezilecek Yerler

34.817.065 toplam nüfusuyla Kuzey Afrika’da yer alan Fas, kendine has dokusuyla Atlas Okyanusu kıyısında kurulmuş, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle turistleri büyüleyen bir ülkedir. Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunur.

Göz at ;

  1. Fas Gezilecek Yerler
  2. Rabat Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Fas’da Gezilecek 10 Yer
  4. Fas Nerede?
  5. Fas’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Fas Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Biz bu yerlerden en gözde 10 tanesini seçtik. Umarım memnun kalırsınız. Sorularınız olursa memnuniyetle cevaplarız. İşte o yerler…

Merzouga

Güneydoğu Fas’ta yer alan Merzouga, Sahra Çölü’nün kıyısında; Cezayir sınırına yakın bir noktada bulunan bir tatil köyüdür. Bu köye daha çok macera arayanların akın ettiği bir yerdir. Gün batımı ve gün doğumu ile harika manzara sunan çöl mimarisiyle inşa edilen evler bulunmaktadır. Yine Deve Turlarıyla kasabayı gezip yeni yerler keşfedebilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte unutamayacağınız bir tatil için bu tatil köyünü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Suvayr

Eski adı Magador olan Suvayr, Fas’ın Atlantik kıyısında kurulan bir balıkçı kasabasıdır. Bir dönem hippilerin ilgi gösterdiği bir kentti. Şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunur. Bu yapılar Unesco Dünya Miras listesine alınmıştır. Özellikle Eski Şehir bölgesinde birçok tarihi yapı bulunur. Bu bölgeye mutlaka uğrayın. Bunun dışında şehirde harika plajlar bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip hem deniz turizmi hem de tarihi yapılarını ziyaret edebilirsiniz.

Şafşavan

Fas’ın kuzeybatısında yer alan Şafşavan, Yahudiler’in inşa ettikleri mavi boyalı evleri ve sokaklarıyla ismini duyuran harika bir şehirdir. Gece Hayatı olarak biraz sönük geçsede ülkenin en önemli turizm bölgesi olarak bilinir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Sevdiklerinizle birlikte bu bölgeye gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Tanca

Fas’ın Kuzeyinde yer alan Tanca, otantik ve kaotik sokaklarıyla tam bir Kuzey Afrika şehridir. Bulunduğu konum nedeniyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Şehirde yer alan tarihi yapıların mimarileri oldukça dikkat çekmektedir. Şehirde birçok eğlence mekanı bulunur. Bu mekanlara gidip renkli bir gece hayatı yaşayabilirsiniz. Tanca Sahilinde yüzmek tehlikeli olduğu için size yüzmeyi önermiyorum. Fakat sahil kenarına gidip denize karşı restoranlarda bölgeye özgü harika lezzetleri tadabilirsiniz.

Agadir

Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Agadir, Fas’ın büyük bir liman kentidir. Oldukça modern olan bu şehirde gezip görmeniz gereken birçok yer bulunur. Özellikle yıllın uzun bir zamanı güneşli olması, uzun kumsallara ve şık bir marinaya sahip olması tatilcileri buraya akın ettiği bir yer olmaktadır. Buraya sevdiğinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Özellikle ülkemizin kış yaşandığı aylarda gidip deniz, kum ve güneşle tanışabilirsiniz. Bunun dışında şehrin tarihi ve kültürünü öğrenmek için Arap Mahallesi Kasbah’ı ziyaret edin.

Meknes

Orta Fas’ın kuzeyinde yer alan Meknes, kraliyet şehirlerinden biri olup ”Yeşil Şehir” lakabını almıştır. Burada gezip görmeniz gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Huzurlu bir tatil keyfi yaşamak isteyenlerin mutlaka uğrayacağı bir kenttir. Buraya yolunuz düşerse Molla İsmail Mozolesi, Bab el- Mansur Kapısı, el-Hedim Meydanı, Molla İdris Kasabası ve Antik Roma kenti Volubilis’i mutlaka ziyaret edin.

Fes

Fas’ın Fès-Boulemane bölgesinde yer alan Fes, 1 milyonu aşan nüfusuyla ülkenin üçüncü büyük şehri aynı zamanda bir önceki başkentidir. Şehirde birçok tarihi yapı bulunur. Bu tarihi yapılar günümüze kadar sağlam olarak ulaşılmıştır. Bu nedenle Fes şehri,  “Yaşayan Orta Çağ İslam Kenti” olarak anılmaktadır. Şehirde yer alan otantik pazarlar, tarihi anıtlar ve yıllara meydana okuyan tarihi binaları görmeniz tavsiye ederim. Bu yapılar Unesco Miras listesinde bulunur. Bir gün yolunuz Fas’a düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de bu şehir olmalıdır.

Kazablanka

Fas’ın batısında, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Kazablanka, yaklaşık 3,5 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Aynı zamanda önemli bir liman ticaret kentidir. Şehirde harika bir mimari tarzında inşa edilen yapılar bulunmaktadır. Bunun dışında yaz aylarında deniz turizmi için oldukça harika bir yerdir. Buraya sevdiğinizle birlikte gelip muazzam bir tatil keyfi yaşayın.

Rabat

Fas’ın başkenti ve aynı zamanda da ülkenin finans merkezi olan Rabat, gezilip görülmesi gereken harika bir şehirdir.  Endülüs Bahçeleri ve ünlü mavi boyalı evleriyle ziyaretçilerini büyülenmektedir. Rabat, kültürel yapısı ve zengin tarihi sayesinde her yıl çok sayıda turistte ev sahipliği yapmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Muhammed V Mozolesi, Kasbah des Oudaias, Hassan Kulesi, Fez Kraliyet Sarayı, Rabat Arkeoloji Müzesi, Chellah ve Salé gibi turistik yerlerini gezmeden geri dönmeyiniz.

10  Marakeş

Fas’ın orta kısmında yer alan Marakeş, Kazablanka ve Rabat’tan sonra ülkenin en büyük 3. şehridir. Berberice’de Tanrı’nın ülkesi anlamına gelmektedir. Halk arasında Kızıl şehir olarak da bilinir. Fas’ta gezilip görülecek yerlerin en başında gelmektedir. Bu şehre gelmeyen biri Fas’ı gezmiş sayılmaz. Bizim ülkede İstanbul ne ise Fas içinde Marakeş odur. Burada gezip görmeniz gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehri Marakeş’e geldiğinizde Medina (Eski Şehir) bölgesi, Jemaa el-Fnaa Meydanı, Kutubiye Camii, Halı Pazarı, Terlik Çarşısı, Mellah, Baharat Pazarı, Bahia Sarayı, Ali Bin Yusuf Medresesi, Sahabe Mezarları, Marakeş Müzesi ve Bahia Sarayı, Sahabe Mezarları ve Majorelle Bahçeleri gibi turistik yerleri mutlaka gezin.


Bunlar dışında Fas hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Fas Bayrağı

Nüfus: 34.817.065

Başkent: Rabat

Resmi Dili: Arapça

Para Birimi: Fas dirhemi

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 2 Mart 1956

Önemli Şehirleri: Marakeş, Rabat, Fes, Kazablanka, Meknes, Agadir, Tanca, Şafşavan, Suvayr

Dini: İslam

Vize Durumu: Buraya 90 gün süreyle vizesiz bir şekilde ülkede seyahat edebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here