İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Siirt ili, Tillo ilçe sınırında bulunan İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi, Gezilip görülmeye değer Dini turizm açısından önemli bir yere sahip olmasıyla beraber huzur bulup ibadet edilecek bir yerdir.

İsmail Fakirullah Hazretlerinin öğrencisi olan Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri Hadis ve Fıkıhta, tasavvuf ve edebiyatta, psikoloji ve sosyolojide, tıp ve astronomide ve pek çok bilim dalında büyük başarılara imza atmıştır.

Hocası için bir türbe yaptıran İbrahim Hakkı Hazretleri ölünce onun ayak ucuna defin edilmeyi vasiyet etmiştir. Yaptırdığı ışık düzeneği sayesinde gece ve gündüzün eşit olduğu günlerde güneş türbenin kulesine oradan da kırılarak türbenin penceresinden hocasının kabrinin başını yaklaşık 5 dakika aydınlatır.

1960 yılında yapılan restorasyon çalışmaları sırasında ışık düzeneği zarar görmüş ve işlerliğini kaybetmişse de 2011 yılında Siirt Valiliğinin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde ışık hadisesi tekrar işlevsel hale getirilmiştir.

İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi Nerede?

İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi, Siirt’in Tillo ilçesine bağlı  Fakirullah Mahallesi, Tillo Mezarlığı içerisinde bulunmaktadır.

İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi Nasıl Gidilir?

İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi’ne ulaşmak için ilk başta Tillo ilçesine ulaşmak gerekir. Tillo İlçesi Siirt il merkezine uzaklığı 9 km’dir. ilçemize ulaşmak için il merkezinden ilçeye giden dolmuşlar vardır. Bunlarla ulaşım sağlanabilir. Yolu gayet güzel olup rahatlıkla ulaşılabilirsiniz.

Göz at ;

  1. Siirt Gezilecek Yerler
  2. Siirt Gece Hayatı
  3. Siirt’de Gezilecek 10 Yer
  4. Siirt Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
  6. İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi
  7. Siirt Otelleri ve Siirt Otel Fiyatları
  8. Siirt Paintball Oyun Salonu Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here