İliç- Erzincan

İliç ilçesi Erzincan ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezine yaklaşık 116 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Burada kara ve demir yolları mevcuttur.

İliç Gezilecek Yerler

Erzincan’ın İlçeleri

İliç ilçemizin merkezi daha önce,  bugün ilçeye bağlı Kuruçay köyündeydi. Daha sonra 1938 yıllında Demir yolunun burada geçmesi ile şehir merkezi buraya taşınmıştır. İlçe böylece  Karasu bölgesine doğru  büyüyüp gelişmiştir.

Göz at ;

  1. İliç Gezilecek Yerler
  2. İliç Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Erzincan Gezilecek Yerler
  4. Erzincan Gece Hayatı
  5. Erzincan’da Gezilecek 10 Yer
  6. Erzincan Otelleri ve Erzincan Otel Fiyatları
  7. Erzincan Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
İliç Nerede

İliç Gezi Rehberi

Saatli Çeşme:  İlçemizin merkezinde bulunan bu çeşme Büyük Çeşme olarak da bilinir. Bu çeşme ilçemiz için çok önemli kültürel varlıklarından biridir.

Ünlü bir şairimiz bu çeşme ile ilgili şu sözcükleri kağıda dökmüştür. ‘’İliç ilçemizde bir çeşme var altında su üstünde zaman akar.’’

Saatli Çeşme

Kuruçay Hükümet Konağı: İlçemizin merkezine bağlı Kuruçay Köyünde  bulunan bu yapı ilçemizin bir diğer önemli kültürel varlıktır. Tarihimize ışık tutmaktadır.

Yapılış tarihi tam olarak bilinmese de Osmanlı zamanında yapıldığı söylenilir. İki katlı bulunan hükümet konağı ev tarzında inşa yapılmıştır. 2002 yıllında onarımı yapılmıştır.

Hükümet Konağı

Kuruçay Cami: Bu cami ilçe merkezine bağlı Kuruçay köyünde bulunur. İlçe merkezine yaklaşık 26 km uzaklıktadır. Cami üzerinde bulunan kitabeye göre 1794 yıllında inşa edilmiştir. cami Osmanlı eseridir. Cami hala ibadette açıktır.

Kurucay Camisi

Necmettin Çil Evi: Bu ev İlçe merkezine bağlı Kuruçay köyünde bulunur. Tam yapılış tarihi bilinmese de 1910 yıllında inşa edildiği söylenmektedir.

Boyalık Çeşmesi: Bu çeşme ilçe merkezine bağlı Boyalık köyünde bulunur. Osmanlı eseri olduğu anlaşılan yapı onarımdan geçmiştir.

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız. Burada en meşhur yiyecek Tulum Peyniridir. Bu peynirin tadına mutlaka bakmalısınız.

İliç Hangi Şehirde
İliç- Erzincan

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here