İslahiye

İslahiye ilçesi Gaziantep ilimizin 9 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 88 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Ayrıca çevre il ve ilçelerden ilçeye direk ulaşım vardır.

İslahiye Gezilecek Yerler

Gaziantep’in İlçeleri

İslahiye ilçe Osmaniye-Kahramanmaraş arasında bulunan fay hattı üzerinde kurulmuştur. 1. Deprem kuşağı olan bir yerdir. Deniz seviyesinde yüksekliği 518 metredir.  İlçe Gaziantep ilimize bağlı olabilir.

İsmi Güneydoğu Anadolu Bölgesinde geçebilir. Fakat ilçemizde tamamen Akdeniz iklimi hakimdir. İlçede üzüm yetişmektedir. Akdeniz iklimine sahip ürünler burada yetişmektedir.

Göz at ;

 1. İslahiye Gezilecek Yerler
 2. İslahiye Medresesi
 3. İslahiye Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 4. Gaziantep Gezilecek Yerler
 5. Gaziantep’de Gezilecek 10 Yer
 6. Gaziantep Gece Hayatı
 7. Gaziantep Hayvanat Bahçesi
 8. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 9. Gaziantep Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. Gaziantep Kalesi
 11. Gaziantep Otelleri ve Gaziantep Otel Fiyatları
 12. Gaziantep Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

İlçe tarihi ve bulunduğu iklim koşuları itibari ile önemli bir ilçemizdir. Buda ilçemize önemli bir turizm kenti olma özeliğini kazandırmıştır.  İlçemiz özellikle yayla turizmi konunda çok gelişmiştir. İlçemizde her yıl üzüm festivali yapılmaktadır.

İslahiye Gezi Rehberi

İslahiye ilçemizde gezilecek belli başlı yerler bulunmaktadır. bu yerler ilçemizin tarihi özelliğinden dolayı geçmişten gelen höyükler ve diğer tarihi yapılardır. Bunun dışında ilçemizde bulunan yaylalarda gezilip görülmeye değer yerlerdir.

Ayrıca ilçemizin Bakırcılar çarşısına uğramanızı tavsiye ediyorum tarihi bir çarşı olup ulaşır ulaşmaz mistik kokusu ile sizi geçmişe götürüyor.

Yesemek Açık Hava Müzesi: Bu müze ilçe merkezine 23 km uzaklıkta bulunan bir yamaç üzerinde inşa edilmiştir.  Burası Karatepe sırtı olarak da bilinir. Burası Hitit dönemine ait bir antik kenttir.  Yesemek ilk defa 1890 yılında Zincirli’de (Sam’al) kazı yapan Felix Von Lusvhan tarafından bulunmuştur.

Yesemek’de ilk kazı çalışması 1958-1961 yılları arasında yapılmıştır. Burada yapılan kazılardan 300’e yakın heykel bulunmuştur. Daha sonraki kazılarda ise 200’e yakın daha eser bulunmuştur. Burayı açık hava müzesi yapılmıştır. Açık hava müzesini her gün ziyaret edebilirsiniz. Biletle bedavadır.

Zincirli(Samal) Ören Yeri:  İlçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan bu kent birçok kalıntıya rastlanmıştır. Burada Eski ismi Samal olan bir krallık kenti ve kaleye rastlanmıştır. Burada yapılan kazılarda özellikle heykel ve süs eşyalarına rastlanmıştır.

Tilmen Höyük: Bu höyük ilçe merkezine 5 km uzaklığında bulunur. İlçemizde yaklaşık 50 tane höyük bulunur. Bunların içinde en büyüğü budur. Tilmen höyüğün yüksekliği 21 metredir. Höyükte yapılan kazılar sonucunda birçok tarihi yapıya rastlanmıştır.

Yayla Turizmi

İlçemiz yayla turizmi konusunda zengindir. İlçemiz Turizm bakanlığın onanmış olan yaylalar bulunmaktadır. Bunlar Huzurlu ve Karagöz yaylalarıdır. Burada bahar mevsiminde özellikle de yaz mevsiminde güneşin kavurucu sıcaklığı şehrin kalabalığında sıkıldıysanız kesinlikle gitmeniz gereken yerlerin başında gelir. Serin havası, yeşilliği ve soğuk suyu ile insanı adeta kendine çekmektedir. Burada değişik festivaller yapılmaktadır. hem eğlenip hem kafanızı dinlersiniz.

6 YORUMLAR

 1. 1992-1995 yılları arasında İslahiye de görev yaptım. Tekrar gelip görmek istiyorum. Bu sene yine geleceğim SÖZ 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here