Isparta

Isparta 427.324 nüfusu ile Akdeniz Bölgesinde yer alan bir ildir. Isparta ili Göller Bölgesinde bulunmaktadır. ilimize bağlı 12 ilçe bulunur.

Isparta Gezilecek Yerler

Isparta denince herkesin aklına hemen gül gelmektedir. ülkemizin gül üretiminde 1. sırada yer alır. ilimizde gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur.

Göz at ;

  1. Isparta Gezilecek Yerler
  2. Isparta’da Gezilecek 10 Yer
  3. Isparta Gece Hayatı
  4. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  5. Isparta Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  6. Isparta Otelleri ve Isparta Otel Fiyatları
  7. Kızıldağ Milli Parkı Nerede Nasıl Gidilir
  8. Eğirdir Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
  9. Isparta Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Siz değerli okurlarımız için 10 gözde yer seçtik umarım beğenirsiniz. sorularınız olursa yorum kısmına yazabilirsiniz. Ayrıca Isparta Gezi Rehberi yazımızı okumak isterseniz lütfen buraya TIKLAYINIZ.

Isparta’da Gezilecek 10 Yer

1-Lavanta Vadisi

Keçiborlu ilçesinde yer almaktadır. Lavanta Vadisi ülkemizin en önemli lavanta üretimi yapılan yerlerdendir. Sessiz, sakin, huzurlu bir ortamda lavantalar güzel kokusunu içiniz çekebilirsiniz. Ayrıca Lavanta Vadisinde güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Lavanta Vadisi

2-Kovada Gölü

Eğirdir ilçesinde yer almaktadır. Çevresi yeşillikler ile kaplı doğal güzelliği ile ön plana çıkan bir göldür. Gölün çevresinde zengin bitki örtüsü olması ve yüzlerce çeşit hayvan barındırmasından dolayı milli park ilan edilip koruma altına alınmıştır. Kovada Gölü muhteşem manzarası ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Isparta – Kovada Gölü Milli Parkı

3-Eğirdir Gölü

Eğirdir ilçe sınırlarında yer almaktadır. Ülkemizin 4.büyük tatlı su gölüdür. Kuzey güney doğrultusunda 50 km uzunluğa, ortama 14 metre derinliğe sahiptir. Göl içinde Can Adası ve Yeşilada bulunmaktadır.

Eğirdir Gölü ve çevresi; su sporları, balık avcılığı, rüzgar sörfü, yamaç paraşütü, kamp te karavan turizmi, kuş gözlemciliği, yüzme ve trekking gibi sporlar için elverişlidir. Göl kıyısında yüzme ve su sporları yapılabilecek plajlar bulunmaktadır.

Eğirdir Gölü-Isparta

4-Yazılı Kanyon

Sütçüler ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Yeşil tabiatı, doğal su kaynaklarına sahip Yazılı Kanyon Tabiat Parkı muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

Doğa harikası güzelliğe sahip Yazılı Kanyon aynı zamanda birçok tarihi kalıntılara da sahiptir. Güzel bir doğa yürüyüşü için Yazılı Kanyon Millî Parkını tercih edebilirsiniz.

Yazılı Kanyon-Isparta

5-Adada Antik Kenti

Sütçüler ilçesine bağlı Sağrak Köyünde yer almaktadır. Savaşın v dinin merkezi olan Adada Antik Kenti ülkemizde ayakta kalan antik kentlerin en önemlilerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Bu antik kentte ayakta kalan çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Pisidia bölgesi kentlerinden biri olan Adada Antik kenti MÖ. 7000 yıllarından beri önemli bir kültür merkezi olmuştur. Çevresi çam ve ardıç ağaçları ile kaplı bu antik kent Anadolu’nun en önemli antik kentlerindendir.

B antik kentten günümüze akropol, Helenistik Kuleler, açık hava toplantı yeri, Roma Forum, Roma bazilikası, anıtsal çeşme, Bizans Bazilikası, çarşı binası, yönetici sarayı, Roma Dönemine ait Aphrodite Tapınağı, İmparator Trainus Tapınağı, mezar anıtı, tiyatro, Zeus Tapınağı ve İmparatorlar Tapınağı sağlam olarak ulaşmıştır. Tarih, bir gezi için Adada Antik kentini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Adada Antik Kenti Isparta

6-Davraz Kayak Merkezi

İl merkezine yaklaşık 26 km uzaklığında bulunur. Burada bulunan kayak merkezleri diğerlerine göre biraz pahalı ama gerçekten değiyor sadece görüntüsü bile insanı büyülüyor.

Tesis saate 4 bin kişi ağırlamaktadır. Burası göller yöresinde bulunur.

Davraz Kayak Merkezi

7-Antiocheia Antik Kenti

Yalvaç ilçe merkezinin 1 km kuzeyinde Sultan Dağının güney yamacındaki vadi üzerinde yer almaktadır. En yüksek noktası 1776 metre yüksekliğe sahip olan bir tepe üzerinde kurulmuştur. Antik kentin kuzeyinde ve güneybatı tarafında Anthius Nehri geçmektedir.

Kentin ilk olarak Suriye Kralı Seleukos tarafından MÖ 312- 280 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. MÖ 25. Yılda bu antik kent İmparator Agustus zamanında Roma Kolonisine dönüştürülmüştür. Roma Döneminde önemli bir statüye sahip olan kent aynı önemini Bizans Döneminde de korur.

Kent; Helenistik Dönemde yapılan yaklaşık 3km uzunluğa sahip olan surlar ile çevrilidir. Kentin üç giriş kapısı bulunmaktadır. Bu antik kentte günümüzde bulunan tarihi yapılar şunlardır:

Kentin en yüksek yerinde bulunan ve kentin en etkileyici yapısı olan Agustus Tapınağı, Sütunlu Cadde, Tiberius alanı, İmparator Agustus’un onuruna dikilen ve imparatorun deniz ve karadaki başarısını temsil eden heykel ve kabartmalar ile süslenen anıtsal giriş, Roma Hamamı, kente hâkim bir noktada bulunan tiyatro, stadium, çeşme, su kemerleri, St. Paul Kilisesi ve toplantı binasıdır. Bu antik kentte çok sayıda tarihi kalıntı bulunmaktadır.

Pisidia Antiocheia Antik Kentinde büyük bir keyif ile gezeceksinizdir.

Antiocheia Antik Kenti

8-Uluborlu Kalesi

Uluborlu ilçesinde Kapıdağının yamacında 1200 metre yükseklikte yer almaktadır. Çevresi kayalıklar ile çevrili kalenin kitabesi bulunmadığından kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir.

MÖ. 4. Phrygler Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. İç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Selçuklu ve Hamitoğulları Beyliği zamanında da onarılıp kullanılan kale içinde birçok yapı bulunmaktadır.

Günümüzde dış kale yıkılmış ama iç kalenin büyük bir kısmı ulaşmıştır. Kale içinde Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemine ait tarihi kalıntılar bulunmaktadır.

Uluborlu Kalesi

9-Isparta Müzesi

İl merkezinde İstiklal Mahallesinde Millet Caddesinde yer almaktadır. Müze binası 1985 yılında yapılmıştır. Müze 2003 yılında hizmete açılmıştır. Müzede arkeoloji ve etnografik eserler bulunmaktadır.

Müzenin arkeoloji salonunda; Isparta ilçeleri ve çevresinde bulunan ören yerlerinde elde edilen arkeolojik eserler sergilenmektedir. Etnografya Salonunda; Isparta tarihini ve kültürünü yansıtan aydınlatma araçları, giysiler, işlemeler, takılar, teşbihler, kaplar, silahlar, mutfak eşyaları gibi objeler sergilenmektedir.

Halı Salonunda; Isparta ve çevresine ait geleneksel, el dokumaları, halılar ve kilimler sergilenmektedir. Müzenin ön ve arka bahçelerinde ise; lahitler, mezar stelleri, mezar taşları ve kitabeler sergilenmektedir.

Isparta Müzesi

10Gölcük Tabiat Parkı

İl merkezine 12 km uzaklıkta Yakaören Köyünde yer almaktadır. 1991 yılında tabiat parkı olarak tescillenen Gölcük Tabiat Parkı Isparta ve yöre halkının günübirlik dinlenme, eğlenme ve spor ihtiyaçlarını karşılayan bir yeridir.

Burada volkanik küllü tepeler ile çevrili bir göl bulunmaktadır. Gölün kıyısı piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Burada restoran ve küçük bir kır gazinosu bulunmaktadır.

1998 yılında Turizm Bakanlığı tarafından turizm merkezi ilan edilen göl ve çevresi Isparta ilinin önemli turizm merkezlerindendir.

Gölcük Tabiat Parkı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here