Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer! Nereye Gidilir, Nereler Gezilir? Kahramanmaraş ili; 1.112.634 toplam nüfusu ile Akdeniz bölgemizin 4. büyük şehri, Ülkemizin ise en kalabalık 18. Büyük şehri olmuştur.

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

İlimize bağlı 11 ilçe bulunur. Maraş ilimiz tarihi bir kenttir. Burada birçok eser bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları mutlaka gezmelisiniz. İlimizle ilgili uzun bir gezi yazısı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi ilimizin en gözde 10 yerini yazacağız Şöyle ki;

Göz at ;

  1. Kahramanmaraş Gezilecek Yerler
  2. Kahramanmaraş’da Gezilecek 10 Yer
  3. Kahramanmaraş Gece Hayatı
  4. Kahramanmaraş Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  6. Kahramanmaraş Otelleri ve Kahramanmaraş Otel Fiyatları
  7. Kahramanmaraş Paintball Orman Park Nerede, Nasıl Gidilir?

Döngel Mağarası

Onikişubat İlçe merkezine 50 km uzaklıkta Döngel Köyünde yer almaktadır. Döngel Mağarası; birbirine bağlı üç mağaradan oluşmaktadır. Mağaralar tavandan tabana 101 metre yüksekliğe sahiptir.

Tekir Bölgesinden gelen büyük bir su kütlesinin bu mağaralardan çağlayan halinde çıkması ile muhteşem bir güzellik oluşmaktadır. Ceviz ve çınar ağaçları ile kaplı mağaranın çevresi piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca burada Gençlik Spor İl Müdürlüğüne bağlı 100 kişilik tesislere sahip izcilik kampı bulunmaktadır.

Abdulhamid Han Cami

Onikişubat İlçe merkezinde Abdülhamit Han Mahallesinde Mercimektepe caddesinde yer almaktadır. Cumhuriyet Döneminin en büyü üçüncü camisi olan Abdülhamit Han Camii 34. Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han adına 2011 yılında yapılmıştır.

20 bin kişilik kapasiteye sahip olan Abdülhamit Han Camisi Kahramanmaraş ilinin en büyük camisi olma özeliğine sahiptir. Mercimek Tepe üzerinde yer alan Abdülhamit Han Camisi şehrin her tarafından görülmektedir.

Kahramanmaras Müzesi

Dulkadiroğlu İlçe merkezine bağlı Yenişehir Mahallesinde yer almaktadır. Kahramanmaraş Müzesi; 1975 yılından beri hizmet vermektedir. Müze; 4 bölüm, 10 salondan oluşmaktadır. Müze; arkeoloji salonu, taş eserler salonu, etnografya salonu ve bahçe bölümünden oluşmaktadır.

Müze içinde Hitit, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait çok sayıda eser bulunmaktadır. Müze içinde bulunan büyük sikke koleksiyonu oldukça dikkat çekmektedir. Müzenin dikkat çeken bir diğer eseri Hitit Dönemine ait Taş Aslan Heykelidir. Kahramanmaraş ilinin tarihine ışık tutan Kahramanmaraş Müzesi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Ulu Camii

Dulkadiroğlu İlçe merkezinde Kurtuluş Mahallesinde yer almaktadır. 1442-1454 yılları arasında Dulkadiroğlu Beyliği zamanında Hükümdar Süleyman Bey tarafından inşa edilmiştir.

Ulu Camii; tek şerefeli minareye ve ahşap tavana sahiptir. Ulu Camii; taç kapısı, mihrabı, minberi ve minaresi üzerinde yer alan süslemeleri ile dikkat çekmektedir.

Yeşilgöz Mesire Alanı

Onikişubat ilçe sınırlarında Döngel- Menzelet Barajı yolu üzerinde yer almaktadır. Burada bulunan Yeşilgöz Göleti; dağın altından 45 metre derinlikte kaynayan suyu ile yeşil gözü andırmasından dolayı Yeşilgöz adını almıştır.

Çınar ve söğüt ağaçları ile kaplı doğa harikası bir güzelliğe sahip olan bu yer piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Güzel bir piknik keyfi için burayı tercih edebilirsiniz.

Eshab-ı Kehf Külliyesi 

Afşin İlçe merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Kur’an-ı Kerim’de anlatılan ve yedi uyurlar olarak da bilinen Eshab-ı Keyf’in uyuduğu mağara ili ilgili çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Efes, Mersin ilinde olduğu söylenen mağaranın biri de Afşin ilçesinde bulunmaktadır.

Afşin ilçesinde Selçuklular Döneminde Eshab-ı Keyf mağarasının yanına bir külliye yapılmıştır. Bir tepe üzerinde yer alan külliye; camii, kervansaray ve birçok küçük yapıdan oluşmaktadır. 13. Yüzyıldan kalan bu yapılar bölgenin en önemli turizm merkezidir.

Mağaranın önünde külliye dışında 377 yılında Bizans Kralı Teodus tarafından yapılan bir kilise bulunmaktadır. Günümüzde bu kilise cami olarak kullanılmaktadır. Mağara ise üç bölümden oluşmaktadır.

İçinde içilebilen suyu bulunmaktadır. İnsan yaşamasına uygundur. Kuranı Kerim’de bahsedilen güneş, sabah ve akşam mağarayı teğet geçer dediği özellik bu mağarada bulunmaktadır.

Ekinözü İçmeleri

Ekinözü ilçesinde yer alan içmeler; yukarı içme, aşağı içme ve orta içme olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Doğal mineraller açısından zengin olan Ekinözü İçmeleri birçok hastalığa iyi gelmektedir. Orta İçmede; Çamur banyosu yapılmaktadır.

Bu bölgede Selçuklu ve Osmanlı Döneminde birçok han yapılmıştır. İçme suları; böbrek hastalıkları, mide rahatsızlıkları ve böbrek rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir. Ekinözü İçmeleri şifalı sularından dolayı her yıl binlerce ziyaretçi almaktadır.

Yavşan Yaylası Tabiat Parkı

Onikişubat İlçe merkezine 36 km uzaklıkta yer almaktadır. Ülkemizin 39. Tabiat parkı olma özelliğine sahiptir. Yavşan Yaylası tabiat parkı 65 adet bitki türüne sahiptir. Ayrıca tabiat parkı doğal su kaynakları açısından da oldukça zengindir.

Kapalı Çarşı

Onikişubat İlçe merkezinde yer almaktadır. 16. Yüzyıl sonlarına doğru inşa edilmiştir. Kapalı çarşı içinde yaklaşık 120 dükkân bulunmaktadır. Kapalı Çarşı içinde yer alan dua kubbesi dikkat çekmektedir. Tarihi derinliklerinden gelen Kapalı Çarşı günümüzde kullanılmaktadır.

Kahramanmaraş Kalesi

Onikişubat İlçe merkezinde yığma bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kalenin Hitti Döneminde Hitit Komutanı Tarhon tarafından şehrin ele geçirilmesi anısına yapıldığı tahmin edilmektedir.

Dikdörtgen yapılı olarak inşa edilen kalenin dış burcu kesme taştan, iç burcu ise moloz taştan yapılmıştır. Kalenin güney tarafından çift kanatlı bir kapı bulunmaktadır. Roma Döneminde onarımdan geçen kale Osmanlı Döneminde de çeşitli zamanlarda onarım görmüştür. Günümüzde kale surlarının içi park olarak kullanılmaktadır.

Burada çay bahçeleri, çocuk oyun alanları ve piknik alanları bulunmaktadır. Kale girişin sol tarafında bulunan Atatürk şekli gece ışıklandırılınca tüm şehirden görülen muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. Kahramanmaraş kalesinden şehrin panoramik manzarasını görmelisiniz.

Abdülhamid Han Cami

Kahramanmaraş ili, Onikişubat ilçe sınırında bulunan Abdulhamid Han Cami, 34. Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han adına 1993-2011 yılları arasında inşa edilmiştir.

1920 Kurtuluş Müzesi

Kahramanmaraş ili, Onikişubat ilçe sınırında bulunan 1920 Kurtuluş Müzesi, Kurtuluş Savaşı yıllarında 18 önemli olayı minyatürlerle anlatıldığı tarih bir müzedir.

Tarihi Ceyhan Köprüsü

Kahramanmaraş ili, Onikişubat ilçe sınırında bulunan Tarihi Ceyhan Köprüsü, 15. Yüzyılın ikinci yarısında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Ceyhan Köprüsü 154.6 metre uzunluğa ve 6 sivri gövdeye sahiptir. Halk arasında Taş Köprü ismiyle bilinir. Barajın altında kalmayan tek köprü olarak da bilinir. Ceyhan Köprüsü günümüze asıl halini koruyarak ulaşmıştır. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi köprüyü ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

Hurman Kalesi

Kahramanmaraş ili, Afşin ilçe sınırında bulunan Hurman Kalesi, Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen kalenin Bizans Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir.

Kahramanmaraş Kurtuluş Kent Müzesi

Kahramanmaraş kent merkezinde bulunan Kurtuluş Kent Müzesi, 11 Şubat 2014 tarihinde hizmete açılmıştır. Bilindiği üzere Kurtuluş Savaşı yıllarında düşmana karşı ilk kurşunu Sütçü İmam sıkmıştır. Bunu Maraş kent merkezinden bulunan Uzunoluk Hamamın önünde gerçekleşmiştir. Bu nedenle 2008 yıllında bu bina restore edilerek 2014 yıllında Maraş Kent müzesi olarak hizmete açmıştır. Müze de Maraş tarihine ilişkin bilgileri 3d gözlüklerle ve 3 dilde(Türkçe Fransızca ve İngilizce ) sunum yapılmaktadır. Bu nedenle Teknoloji müzesi de denilmektedir. Buraya yolunuz düşerse Kahramanmaraş tarihine ışık tutan bu müzeye mutlaka uğrayın.

Kapıçam Tabiat Parkı

Kahramanmaraş kent merkezi sınırlarında bulunan Kapıçam Tabiat Parkı, 27.02.2010 tarihinde ziyarete açılan Türkiye’nin 30. Tabiat Parkıdır. 179 Hektarlık alanı kapsamakta olan bu parkının 59,5 Hektarı Mesire alanı, 101,3 Hektarı Mutlak Koruma Alanı, 7,2 Hektarı Keklik Üretme İstasyonu ve 11 Hektarı Botanik Bahçesi olarak kullanılmaktadır. Burada 400’e yakın endemik bitki bulunur. Yolunuz buraya düşerse mutlaka ziyaret edin.

Kahramanmaraş Taş Medrese

Kahramanmaraş ili, Dulkadiroğlu ilçe sınırında bulunan Kahramanmaraş Taş Medresesi, Dulkadiroğlu Beyliği Hükümdarı Alaüddevle Bey tarafından XV. yüzyıl sonunda inşa edilmiştir. Kent merkezindeki Ulu Cami ile bir bütünlük oluşturmaktadır. Medresenin yapımında kesme ve moloz taş kullanılmıştır. Medresenin avlusunda sıralanmış odalar bulunur. Her oda birer pencere kapıyla avluya bağlanmıştır. Birçok kez onarım gören yapı günümüzde iyi durumdadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Bulut Deliği Mağarası

Bu mağara birçok insan tarafından bilinmemektedir. İçeri girere girmez mağarada oluşan sarkıt ve dikitler hemen dikkat çekmektedir. Bu oluşumların yaratığı manzara kesinlikle bir harikadır. Mağaranın genişliği 114 metre olup bunun 80 metresi galeriden oluşmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu mağarayı ziyaret edin.

Elbistan Ulu Cami

Kahramanmaraş ili, Elbistan ilçe sınırında bulunan Elbistan Ulu Cami, Günümüzde yapının kitabesi bulunmadığından kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Ulu Caminin 16. Yüzyılda Osmanlı Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz