Karaköy - Beyoğlu tarihi tünel füniküler hattı

F2 hattı olarak bilinen  Karaköy – Beyoğlu tarihi tünel füniküler hattı İstanbul ilimizde Galata ile Beyoğlu’nu birbirine bağlayan yer altı metrosudur.

Tünel’in güzergahını gösteren harita

Ülkemizin İstanbul şehrinde 1863’te Londra’da hizmete giren yeraltı toplu taşıma sistemlerinden sonra inşa edilen dünyanın en eski 2. yeraltı toplu taşıma sistemidir.  1871 yıllında inşaatına başlanan metro 1875 yıllında hizmette açıldı.

Yaklaşık 573 metre olan bu tünel halkın hizmetine açıldı. Dünyanın birçok yerinde hayal olan bu gelişme ülkemizde yaşanmıştır. 1910 yıllında Elektrik tünele geçilmiş. 1939 yıllında ise İETT genel müdürlüğüne devredilmiştir. 1970 yıllında tamamen yenilenen tünel Galata Beyoğlu arasını 3 dakikaya indirmiştir.

GÖZ AT

  1. Beyoğlu Gezilecek Yerler
  2. Beyoğlu Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Karaköy – Beyoğlu tarihi tünel füniküler hattı
  4. Beyoğlu Gece Hayatı
  5. Beyoğlu Otelleri
  6. İstanbul Gezilecek Yerler
  7. İstanbul Gece Hayatı
  8. İstanbul’da Gezilecek 30 Yer
  9. İstanbul’un En İyi 10 Turistik Gezi Noktası
Karaköy istasyonu

Osmanlı zamanında inşa edilen ve günümüzde halen çalışan ilk raylı sistemizdir. Nastolojiyi sevenler için benzersiz bir deneyim yaşayacaklar. Yaklaşık 150 yıl önce inşa edilen bu metro günümüzde hala Beyoğlu denince akla gelen ilk objelerden biridir.

Beyoğlu’ndan Karaköy’e gitmenin en güvenli ve en hızlı ulaşım aracıdır. Karaköy ve Beyoğlu arasında çalışan tek istasyonlu tarihi metro çok iyi hizmet vermektedir.

Yaz ve kış mevsiminde koruma alanı olarak görülen bu metro turistlerinde yoğun ilgisini çekmektedir. Yolunuz buraya düşerse mutlaka binip o keyfi yaşayın. hat tam bir nostalji yaratıyor.

Eski Tünel aracı
Tünel’den bir görünüm
Karaköy – Beyoğlu tarihi tünel füniküler hattı
Karaköy – Beyoğlu tarihi tünel füniküler hattı nerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here