Lüksemburg Gezi Rehberi
Lüksemburg Gezi Rehberi

Lüksemburg ya da resmî adıyla Lüksemburg Büyük Dükalığı, Yaklaşık 580 bin nüfusuyla Batı Avrupa’da denize kıyısı olmayan küçük bir ülkedir. Ülke toprakları; Belçika, Fransa ve Almanya gibi ülkelerle çevrelenmiştir. Başkenti, ülkeyle aynı adı taşıyan Lüksemburg’tur.

Göz at ;

  1. Lüksemburg Şehri Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Lüksemburg’da Gezilecek 10 Yer
  3. Lüksemburg Nerede?
  4. Lüksemburg’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Lüksemburg Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Lüksemburg Büyük Dükalığı, Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olup yıl boyunca çok sayıda turist tarafında ziyaret edilmektedir. Burada gezilip görülecek çok sayıda turistik yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Vianden

Our Nehri’nin her iki kıyısında yer alan Vianden, oldukça ilginç bir o kadar büyüleyici bir kasabadır. Burada gezilip görülecek birçok turistik yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse feodal köşkü, Papaz Kilisesi, Eski Teslis Manastırı(Günümüzde kıymetli taşların sergilendiği bir müzedir.), Victor Hugo Evi(Müzesi) gibi yerleri gezmeden geri dönmeyiniz.

Larochette

Larochette, ormanlık ağaçlar, kayalık ve dar bir vadi arasında kalmış bir pazar kasabasıdır. Bu kasabada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Özellikle Orta çağ mimarisini yansıtan eserlerden birçok kalıntı bulunmaktadır. Yine şehri renkli bir hale getiren iki tane kale bulunur. Doğa eşliğinde yürüyüp huzur bulmak için bulunmaz bir yerdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka tatil kasabasını ziyaret edin.

Merveilleux Park

Bettebmourg’da yer alan Merveilleux Park, 17 Temmuz 1956 tarihinde ziyarette açılan bir parktır. Bu park, Başkent Lüksemburg’a yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunur. Buraya yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi akın etmektedir. Parkta masal diyarları, oyun odaları, açık oyun alanları, mini tren, midilli ekspresi, mini golf, restoranlar ve konser alanları bulunuyor. Buraya 7’den 70’e herkesin uğradığı bir alandır.

Büyük Dük Sarayı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Lüksemburg’da yer alan Büyük Dük Sarayı, 1572-1795 yılları arasında Rönesans mimarisiyle inşa edilen önemli bir saraydır. Bu saray, 1817 yıllından sonra Lüksemburg Hükumeti tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin işgal ettiği bir yer olmuştur. Savaştan zarar gören saray tekrar restore edilip eski haline kavuşturulmuştur. Burası yıllın belirli zamanlarında ziyaretçilere açılarak rehberli turlar ile gezilebiliyor.

Adolphe Köprüsü

Petrus Nehri üzerinden yer alan Adolphe Köprüsü, 1900-1903 yılları arasında inşa edilen önemli bir köprüdür. Bu köprü ülkenin bağımsızlığını simgelemektedir. Tren garı ile kent merkezini birbirine bağlayan bu köprü, 153 m uzunluğunda ve 42 metre yükseklikte bulunmaktadır. Ülkede yapılan son köprü olması nedeniyle yerel halk tarafında yeni köprü olarak bilinmektedir. Başkentte yer alan bu köprü ziyaret edilmeye değer bir yapıdır. Burası hem taşıt hem de yayalar için kullanılmaktadır.

Mondorf-les-Bains

Ülkenin güneydoğusunda yer alan Mondorf-les-Bains, termal kaplıcaları ile meşhur küçük bir kasabadır. Buraya sağlık ve doğa turizmi için yıl boyunca çok sayıda turist uğramaktadır. Bölgede birçok termal otel ve spa merkezi bulunmaktadır. Buraya gelip bu termal sularına girip şifa bulduktan sonra çıkıp Mondorf Parkı’nda doğa eşliğinde yürüyüşe çıkıp nefes kesen manzaralarla huzur bulabilirsiniz. Yine buraya kadar gelmişken kasabada yer alan St. Michael Kilisesi ve şahane fresklerini de ziyaret edin.

Notre Dame Katedrali

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Lüksemburg’da yer alan Notre Dame Katedrali, 1613-1621 yılları arasında inşa edilen ülkenin en büyük ve en önemli dini yapısıdır. Bu yapı,  Belçika’dan gelen din adamları tarafında inşa edilmiştir. Mimarisi oldukça dikkat çekici olan bu yapı gezilip görülmeye değerdir. Buraya yolunuz düşerse bu yapıyı mutlaka ziyaret edin.

Petrusse Casemates

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Lüksemburg’da yer alan Petrusse Casemates, 1697 yıllında inşa edilen bir yer altı şehridir.  Bu yapı, yeraltı tünelleri ve mağaralardan oluşması ile oldukça popüler bir hal almıştır. Burası kent savunmasında önemli bir rol oynamıştır. Yer altı tünellerinde at koşturacak kadar büyük ve geniştir. 23 km uzunluğundaki bu tünelde yaklaşık 35 bin kişinin yaşadığı söylenmektedir. Günümüzde oldukça popüler bir turistik yer haline gelmiştir.

Lüksemburg Ardennes

Belçika, Fransa ve Lüksemburg sınırında yer alan Ardenler,  yoğun ormanlarla kaplı, tepelik ve vadilerden olşuna bir bölgedir. Bu bölgede nefes kesen harika manzaralarla karşılaşıyorsunuz. Bu bölgenin en önemli özelliği İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitlerin son büyük planını yapıldığı yer olmasıdır. Burada gezilip görülecek çok sayıda doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunur. Bu bölgeye yakın olan Lüksemburg’un  Wiltz şehri bulunmaktadır. Buraya gidip açık hava konserleri ve gösterilere katılabilirsiniz. Ayrıca burada yer alan Wiltz Kalesi’ndeki Bulge Savaş Müzesi’ni mutlaka gezip görün.

10  Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi

Başkent Lüksemburg’un tarihi Balık Pazarı bölgesinde yer alan Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi, 1869 yıllında ziyarette açılan Avrupa’nın önemli müzelerinden biridir. Müze bünyesinde MNHA koleksiyonları, sanat eserleri, arkeolojik buluntular, mobilyalar, araçlar, paralar, silahlar ve tarihi kalıntılar bulunur. Buraya gelip bu eserleri yakında inceleme fırsatını yakalayabilirsiniz. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında merak edilen sorulara cevap bulmak için burayı mutlaka ziyaret edin.


Bunlar dışında Lüksemburg hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Lüksemburg

Nüfus: 576.243

Başkent: Lüksemburg

Resmi Dilleri: Fransızca, Almanca, Lüksemburgca

Para Birimi: Euro

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 9 Haziran 1815

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir.

Vize Durumu: Lüksemburg vize isteyen ülkeler arasındadır, Buraya gitmeden önce vize almanız gerekir.

Lüksemburg Nerede, Nasıl Gidilir?
Lüksemburg Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here