Mısır Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Mısır Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

93.383.574 toplam nüfusuyla Kuzey Afrika’nın en büyük ülkesi Mısır; stratejik önemi, tarihi kaynakları, coğrafi ve kültürel varlıklarıyla her yıl çok sayıda turist çekmektedir.

Göz at ;

  1. Kahire Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Mısır’da Gezilecek 10 Yer
  3. Mısır Nerede?
  4. Mısır Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Mısır Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Mısır Piramitleri Nerede, Nasıl Gidilir
  7. Kahire Gece Hayatı

Burada gezip görmeniz gereken çok sayıda yer bulunmaktadır. Bunların içinde en gözde 10 yeri seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa memnuniyetle cevaplarız.

1-Mısır Piramitleri

Dünyanın yedi harikasından biri olan Mısır piramitleri tarihi eserler içerisinde en çok turist çeken yapılardan bir tanesidir. Mısır ülkesinin dünya tarafından tanınmasını sağlayan Mısır Piramitleri günümüze kadar gizemini koruyan en önemli yapılardan biridir. Birden çok olan Mısır piramitleri içinde dünyada en çok tanınan ve en büyük piramitler Gize Bölgesi’nde yer almaktadır. Gize piramitlerinin diğer piramitlerden ayıran en önemli özellik içinde yazı bulunmamasından dolayı hala gizemi çözümlenmemiş olmasıdır. Gize Bölgesi’nde ki en büyük ve en çok tanınan Piramit Keops Piramididir. Oldukça muazzam bir görünüme sahip olan Mısır piramidi görülmesi gereken Dünyanın 7 harikasından biridir.

2-Kahire Mısır Müzesi

Kahire Müzesi veya diğer adıyla Mısır Ulusal Müzesi, Mısır’ın başkenti kahire’de bulunur. 1858 yıllında kurulan müze, 1902 yıllında Neo-Klasik mimari tarzıyla inşa edilen binada hizmet vermeye devam etmiştir. Bu müzede 120 bin civarında eser bulunur. Osmanlı dönemine ait yapılarda sergilenmektedir. Mısır tarihini daha yakında görüp incelemek için bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Her yıl çok sayıda kişi bu müzeyi ziyaret etmektedir.

3-Krallar Vadisi

Krallar Vadisi veya diğer adıyla Ölüler Vadisi, Mısır’ın Luxor şehrinde bulunur. Bu vadi, 18 ve 20. Hanedanlık döneminde firavunlar ve asiller için oluşturulan mezarlar, bu bölgede bulunmaktadır. Bu nedenle Ölüler vadisi de denilmektedir. Ayrıca burada çok sayıda heykel bulunur. Ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

4-Tolunoğulları Camii

Mısır’ın başkenti Kahire’de yer alan Tolunoğulları Camii, 879 yıllında Tolunoğulları devletinin kurucusu Ahmed bin Tolun tarafından inşa edilmiştir. Bu cami Mısır’da yer alan en eski tarihli camisi olarak bilinmektedir. Mimari yapısı oldukça dikkat çekmektedir. Mısır’daki en değerli İslami yapı olarak da bilinmektedir. Ziyaret etmenizi öneririm.

5-Ras Muhammad Ulusal Parkı

Mısır’ın Sina Yarımada’sının güneyinde, Şarm El Şeyh tatil bölgesinin yakınlarında yer alan Ras Muhammad Ulusal Parkı, 1983 yıllında ulusal park olarak ilan edilmiştir. 480 kilometrekarelik bir alan kaplayan park, aynı zamanda dünyanın en ünlü dalış noktalarından birisidir. Bu nedenle her yıl dünyanın birçok yerinde insanlar buraya akın etmektedir. Bu ulusal park, su altı yaşam açısından oldukça zengin ve renkli bir yerdir. Deniz yaşamına ilgi duyan dalgıçlar mutlaka burayı ziyaret etmelidir.

6-Nil Nehri

Nil Nehri,  6.853 km uzunluğuyla dünyanın en uzun nehridir. Havzası, Afrika kıtasının onda birini kaplar.  Mavi Nil, Beyaz Nil ve Atbarah Nehri olmak üzere üç farklı kola ayrılmaktadır. Başta Mısır olmak üzere birçok Afrika ülkesine hayat vermektedir. Fakat bu nehir, Mısır için önemli bir yere sahiptir. Tarih boyunca Mısır topraklarını sulamış ve Mısır halkına hayat vermiştir. Nil nehrinde çok sayıda canlı da hayat bulmaktadır. Mısır’da her yıl Nil nehrine turlar düzenlenmektedir. Bu turlara katılıp Nil nehri üzerinde Mısır’ın güzelliklerini keşfedebilirsiniz. 

7-Sina Dağı

Mısır’da Sina Yarımadası’nda yer alan Sina Dağı, 2,285 metre yükseklikte yer alan kutsal bir dağdır. Dinler tarihinde çok önemli olaylara şahitlik etmiştir. Kuran ayetlerinde bile bu dağ ismi geçmektedir. Mısır’a gittiğinizde Dahab’da organize edilen gece ve gündüz turları bulunur. Bu turlarla birlikte bu dağa gidebilirsiniz. Size tavsiyem gece yola çıkıp yıldızların altında çölün ve dağın nefes kesen manzarası eşliğinde zirveye ulaşabilir. Burada gün doğumunu izleyebilirsiniz. Emin olun hayatınızda yaşayacağınız en güzel anılardan biri kalacaktır. Ayrıca bu dağın kutsal olduğunu söyledik. Buraya gelip dua da edebilirsiniz.

8-Montaza Sarayı

Mısır’ın İskenderiye şehrinde yer alan Montaza Sarayı, 1892 yıllında Abbas Hilmi Paşa tarafından inşa edilmiştir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Mimarisi olduğu kadar geniş ve ferah bahçesiyle de ön plana çıkmaktadır. Yıllarca Mısır Krallarına ev sahipliği yapmıştır. Bu sarayda en son Hüsnü Mübarek tarafında kullanılmıştır. Bu saray içerisinde müze, otel ve kumarhane bölümleri bulunur. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

9-İskenderiye Kütüphanesi 

Mısır’ın İskenderiye şehrinde yer alan kütüphane, M.Ö. 3.yüzyılın başlarında Ptolemaios hanedanı tarafından inşa edilmiştir. İnsanlık tarihinde çok önemli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Hatta eski kaynaklar burada 9000’e yakın el yazması eser toplandığını kaydeder.  Fakat ne yazık ki bu kütüphane çeşitli sebeplerden dolayı yandı. İçindeki hazine  birlikte yanıp kül oldu. 2002 yıllında aynı alanda ve aynı isimle bir kütüphane inşa edildi. Kütüphanede çok sayıda eser bulunuyor. Buraya yolunuz düşerse bu kütüphaneye mutlaka uğrayın derim.

10-Marsa Alam

Marsa Alam, Mısır’ın Güneydoğu bölgesinde yer alan bir tatil beldesidir. Bu belde, Kızıldeniz’in batı sahilinde konumlanmıştır. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Arap Çölü ve Kızıl denizi buluşturan bir dönüm noktasıdır.  Bulunduğu konum itibariyle adeta bir tropikal cennettir. Birçok deniz sporu içinde oldukça uygun bir yerdir. Deniz, kum, güneş ve dalış gibi hizmetlerle turistlere harika bir tatil keyfi sunmaktadır.

Bunlar dışında Mısır Ülkesiyle ilgili merak edilen diğer bilgi ve ayrıntıları liste haline getirdik. Şöyle ki;

Mısır Bayrağı

Nüfus: 93.383.574

Başkent: Kahire

Resmi Dili: Arapça, Modern Standart Arapça

Para Birimi: Mısır Lirası

Bulunduğu Kıta: Afrika,Asya

Kuruluş Tarihi: 18 Haziran 1953

Önemli Şehirleri: Kahire, İskenderiye, Asvan, Marsa Alam, Dahab, Sharm El Sheikh, Hurghada, Luksor, Taba

Dini: İslam(Ülkenin %90’ı Sünni Müslümanlardan oluşur.)

Saat Farkı: Türkiye ile Mısır arasında 1 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de Saat 12:00 iken Mısır’da 11:00’dir.

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here