Mudanya

Mudanya; Bursa’ya bağlı bir ilçedir. Mudanya ilçesi Bursa il merkezine 32 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Mudanya Gezilecek Yerler

Marmara kıyılarına kurulan Mudanya ilçesine İstanbul’dan deniz yolu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Deniz kıyısında güzel bir ilçe olan Mudanya’da tarihi ve turistlik birçok yer bulunmaktadır.

Göz at ;

 1. Mudanya Gezilecek Yerler
 2. Mudanya Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Mudanya Gece Hayatı
 4. Mudanya Otelleri
 5. Mudanya İskelesi Bursa Ulaşım, Nasıl Gidilir?
 6. Bursa Gezilecek Yerler
 7. Bursa Gece Hayatı
 8. Bursa’da Gezilecek 10 Yer
 9. Bursa Hayvanat Bahçesi
 10. Timsah Arena Stadyumu Nerede
 11. Bursa Otelleri ve Bursa Otel Fiyatları
 12. Bursa Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 13. Bursa’dan İznik’e Nasıl Gidilir, Ulaşım
 14. Bursa Su Oyunları Parkı
 15. Bursa Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 16. Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Merkezi
 17. İznik Otelleri ve İznik Otel Fiyatları
 18. İlkbahar’da Gezilecek 10 Yer
 19. Türkiye’nin En Turistik 10 Şehri
 20. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Mudanya Mütareke Evi: Kurtuluş Savaşının sonlandığı Mudanya Mütarekesinin imzalandığı tarihi bina Mudanya ilçesinde bulunan Kordon boyunun sonunda yer almaktadır. 19. Yüzyılın başlarında yapılan yalı iki katlı olarak inşa edilmiştir.

 Bu tarihi öneme sahip yalı 1937 yılından beri müze olarak kullanılmaktadır. Müzenin giriş katında mütareke görüşmelerin yapıldığı salon ve İsmet İnönü’nün çalışma salonu bulunmaktadır.

İkinci katında ise İsmet İnönü ve yaverlerin yatak odası bulunan tarihi yalıda çok sayıda tarihi belge ve eser sergilenmektedir.

Mudanya Mütareke Evi

Tahir Paşa Konağı: Mudanya ilçesinin Şükrü çavuş Mahallesinde yer almaktadır. 18. Yüzyılda yapılan Tahir Paşa Konağı iki katlı olarak inşa edilmiştir.

Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden olan Tahir Paşa Konağı çeşitli zamanlarda onarımlardan geçirilerek günümüze kadar sağlam olarak ulaşması sağlanmıştır. Tahir Paşa Konağı tavan ve duvar süslemeleri, vitrayları ve kalem işleri ile dikkat çekmektedir.

Günümüzde restore edilen Tahir Paşa Konağının alt katı halk kütüphanesi olarak kullanılmaktadır. Tahir Paşa Konağının ilginç mimarisi ve tarihi yapısı ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Mudanya Tahir Paşa Konağı

Eski İstasyon Binası: Mudanya ilçesinin girişinde yer almaktadır. Fransızlar tarafından iki katlı olarak inşa edilen İstasyon Binası demir yolunun kapatılması sonucunda bir müddet Gümrük deposu olarak kullanılmıştır. Günümüzde restore edilen tarihi bina otel olarak kullanılmaktadır.

Mudanya Eski İstasyon Binası

Hasanpaşa Camii: Mudanya ilçesinde Hasanbey Mahallesinde yer almaktadır. Hasanpaşa Camii; han, hamam ve türbeden oluşan külliyenin bir parçasıdır. 1652 yılında inşa edilen Hasanpaşa Camii tavanı, minberi, pençe kenarları ve son cemaat yerindeki ağaç oymaları ve süslemeleri ile Osmanlı Devletinin ihtişamlı mimarisini gözler önüne sermektedir.

Hasanpaşa Camisinin hemen yanında Hasanpaşa Türbesi bulunmaktadır. Ayrıca Hasanbey Mahallesinde 400 yıllık Hasanpaşa Hamamı bulunmaktadır. Günümüze kadar sağlam olarak ulaşan Hasanpaşa Hamamında restorasyon yapılmaktadır.

Restorasyondan sonra Hasanpaşa Hamamı kültür merkezi olarak kullanılması planlanmaktadır.

Mudanya Hasanpaşa Camii

Kemerli Kilise: Mudanya ilçesinde Tirilye Mevkiinde bulunmaktadır. Kemerli Kilise tarihte duvarlarında resim bulunan tek kilise olmasından dolayı Resimli Kilise olarak da adlandırılmaktadır.

Tarihi derinliklerinden gelen Kemerli Kilise ilginç mimarisi ve tarihi yapısı ile görülmesi gereken tarihi eserlerdendir. Mudanya ilçesinde çok sayıda yazlık bulunmaktadır. Bu yazlıkların olduğu yerler genelde tatil bölgelerdir. Mudanya’da halk plajı, Zeytinbağı Plajı ve Kumyaka Plajı bulunmaktadır. Bu plajlarda denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Mudanya Kemerli Kilise
Mudanya Güzelyalı
Mudanya Hangi Şehirde
Mudanya Haritası
Mudanya Nasıl Gidilir
Mudanya Nerede
Mudanya Sahil
Mudanya Trilye
Mudanya

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here