Muratpaşa

Muratpaşa Antalya’nın merkez ilçesidir. Muratpaşa ilçesinde 20 km uzunluğunda sahil kıyı şeridi bulunmaktadır. Doğal güzelliğe sahip Muratpaşa ilçesi görülmesi gereken yerlerdendir. Eski bir yerleşim yeri olan Muratpaşa ilçesinde Roma, Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı devletine ait çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır.

Muratpaşa Gezilecek Yerler

Kaleiçi: Muratpaşa ilçesine bağlı tarihi dokusunu kaybetmeyen bir semttir. Kaleiçi’nin daracık sokaklarında geçtiğinizde tarihi evlere şahit olacaksınız.

Tarihi ve doğal güzelliğe sahip Kaleiçi semtinde yat limanı masmavi denizi ile semte ayrı bir hava katıyor. Kaleiçi semtinde tarihi güzelliğe sahip Antalya Oyuncak Müzesi, Hadrian Kapısı, Yivli Minare Camii ve Kesik Minareli Camii bulunmaktadır. Bu tarihi yerleri ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Göz at ;

 1. Muratpaşa Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 2. Muratpaşa Gezilecek Yerler
 3. Muratpaşa Gece Hayatı
 4. Muratpaşa Kent Meydanı Neresi, Nerede ve Nasıl Gidilir
 5. Muratpaşa Otelleri
 6. Muratpaşa OPS!PLAYKIDS
 7. Antalya Gezilecek Yerler
 8. Antalya’da Gezilecek 10 Yer
 9. Antalya Gece Hayatı
 10. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Antalya Otelleri ve Antalya Otel Fiyatları
 12. Manavgat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir
 13. Antalya Hayvanat Bahçesi
 14. Antalya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 15. Antalya Balayı Otelleri ve Antalya Balayı Otel Fiyatları
 16. Antalya Merkezden Hava alanına nasıl gidilir, ulaşım
 17. Patara Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 18. Konyaaltı Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 19. Antalya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 20. Kaleiçi Otelleri ve Kaleiçi Otel Fiyatları
Antalya Kaleiçi

Antalya Saat Kulesi: Muratpaşa ilçesinde Kale Kapısı mevkiinde bulunmaktadır. 1901 yılında Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamit için yapılan Saat Kulesi kare gövdeli, dört tarafında saat ve tepesinde çan bulunmaktadır.

Antalya merkezinde bulunan tarihi saat kulesi şehre ayrı bir güzellik katmaktadır. Tarihi dokusu ile günümüze kadar ulaşan bu Tarihi Saat Kulesi görülmesi gereken tarihi miraslarımızdandır.

Antalya Saat Kulesi

Hadrian Kapısı: Üçkapılar olarak da anılan Hadrian Kapısı Muratpaşa ilçesinde Barbaros mahallesinde bulunmaktadır. Antalya’nın çevresinde bulunan surlar üzerinde bulunan en iyi korunan anıtsal kapılardan biridir.

130 yılında Roma Döneminde yapılmıştır. Roma İmparatoru Hadrianus için yapıldığından dolayı bu adı almıştır. Eski Antalya olan Kaleiçi ile Yeni Antalya olan Atatürk caddesine girişi sağlar. Hadrian Kapısı her iki tarafında bulunan iki kule arasında bulunmaktadır.

Üç gözlü olan Hadrian Kapısının üzerinde tarihi kapının yapılışı ile ilgili bilgi veren Latince bir kitabe bulunmaktadır. Roma Döneminin ihtişamlı mimarisini yansıtan Hadrian Kapısı oyma ve kabartma süsleri ile harika bir güzellik oluşturuyor. Günümüze kadar sağlam olarak ulaşan bu devasa kapı görülmesi gereken tarihi güzelliklerdendir.

Hıdırlık Kulesi: Muratpaşa ilçesine bağlı Kaleiçi semtinde bulunmaktadır. Hıdırlık Kulesi; Karaalioğlu Parkına 25 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Hıdırlık Kulesine Muratpaşa ilçesinden kalkan otobüs ve dolmuşlar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hıdırlık Kulesi 2. Yüzyılda altı kısmı kare, üst kısmı ise silindir tarzda 14 metre yüksekliğinde inşa edilmiştir.

Kulenin alt katında bir oda bulunmaktadır. Daracık merdivenler ile çıkılan üst katında ise geniş bir gezinti alanı bulunmaktadır. Hıdırlık Kulesi hangi dönemde ne amaçla yapıldığı tam olarak bilinmese de Roma Dönemine ait anıt mezarı olduğu tahmin edilmektedir.

Selçuklu ve Osmanlı Döneminde onarılan kule günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Kulenin girişleri kapalı olduğu için içini gezme imkânı yoktur. Kulenin bulunduğu konumdan dolayı harika bir deniz manzarasına sahiptir.

Hıdırlık Kulesinin etrafında çok sayıda kafe ve restoran bulunmaktadır. Ayrıca kulenin yakınında Karaalioğlu Parkı bulunmaktadır. Bu parkta sevdikleriniz ile keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Karaalioğlu Parkı: Antalya ilinin en büyük parkıdır. 1940 yıllarında kurulan park günümüzde daha da geliştirilerek büyük bir dinlenme alanına dönüştürülmüştür. Karaalioğlu Parkı içerisinde piknik alanı, çocuk oyun alanı, çay bahçeleri ve Antalyalıların mirador olarak adlandırdığı üç büyük seyir terası bulunmaktadır.

Bu seyir teraslarında Antalyayı tüm güzellikleri ile izleyebilirsiniz. Ayrıca Beydağları ile Konyaaltı plajının muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Bu parkta yaklaşık 120 çeşit bitki bulunmaktadır. Yemyeşil tabiatı ve harika manzaralara sahip Karaalioğlu belediye tarafından açıldığı için giriş ücretsizdir.

Antalya’ya gelenlerin vazgeçilmez parkı olan Karaalioğlu Parkında ziyaretçilerini memnun etmek için her türlü imkân bulunmaktadır.Ayrıca Muratpaşa ilçesinde bulunan Karatay Medresesi, Murat Paşa Camii, Falez Parkı, Atatürk Parkı ve Lara Plajını da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Muratpaşa Haritası
Muratpaşa Nasıl Gidilir
Muratpaşa Nerede
Lara Plajı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here