Niksar Ulu Cami Resmi
Niksar Ulu Cami Resmi

Tokat ilimizin Niksar ilçesine bağlı Kebir Mahallesinde bulunan tarihi Niksar Ulu Cami ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Niksar Ulu Cami Resmi
Niksar Ulu Cami Resmi

Niksar Ulu Cami

Tokat ilimizin birçok medeniyette ev sahipliği yaptığını tarih kitaplarında okuyup öğrenmişizdir. Bu bölgeden hüküm sürenlerden biri de Danişmentlilerdir.

Bu beylik bu yörede birçok esere imza atmıştır. Bunlardan biri de 1145 yıllında Cepnizade Hasan Bey tarafından inşa edilen Niksar Ulu Camisidir. Cami kesme taştan olup dikdörtgen yapılıdır. Caminin minaresi Türkiye’de yapılan camiler içinde en büyük minareye sahiptir. Fakat burada meydana gelen deprem sırasında minaresi yıkılmıştır.

Niksar Ulu Camiye Nasıl Gidilir
Niksar Ulu Camiye Nasıl Gidilir

1967-1970 yılları arasında minaresi onarılmıştır.  Bu cami Anadolu’daki Ulu camilerin içinde  en eski örneklerinden biridir. Kitabe yeri boş olan bu cami ile ilgili çeşitli rivayetler gezmektedir.

Bunlardan biri de 2. Abdülhamit’in tuğrası bu camide olduğu söylentileridir. Fakat tuğra günümüze kadar gelmemiştir. Nerede  olduğu ile ilgili herhangi bir bilgi de mevcut değildir. Bu cami günümüze kadar birçok kez onarılıp yöre halkının hizmetine sunulmuştur.

Niksar Ulu Cami Nerede
Niksar Ulu Cami Nerede

Sonuç olarak Tokat ilimize yolunuz düşerse Anadolu da nadir rastlanan bu tarihi camiyi ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Niksar Ulu Cami Nerede

Niksar Ulu Cami, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Kebir Mahallesinde bulunur. Tokat il merkezine yaklaşık 54 km uzaklıktadır.

Niksar Ulu Cami Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için Tokat kent merkezinden Niksar ilçesine gelen servislere binip Niksar ilçe merkezinde inip buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Göz at ;

 1. Niksar Gezilecek Yerler
 2. Niksar Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Niksar Ulu Cami
 4. Niksar Kalesi
 5. Tokat Gezilecek Yerler
 6. Tokat’da Gezilecek 10 Yer
 7. Tokat Gece Hayatı
 8. Tokat’ın İlçeleri
 9. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Tokat Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 11. Topçam Yaylası
 12. Kaz Gölü Nerede
 13. Reşadiye Kaplıcaları
 14. Tokat Ulu Cami
 15. Tokat Otelleri ve Tokat Otel Fiyatları

2 YORUMLAR

 1. Niksar Ulu Cami başlığı altına konulan fotoğraf ” Niksar Ulu Cami ” değil; ” Tokat Ulu Cami ” fotoğrafıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here