Pendik Çarşı

İstanbul’un Anadolu yakasında Marmara Denizinin kıyılarında yer alan bir ilçesidir. Pendik ilçesi içinde yer alan Sabiha Gökçen hava limanından dolayı gelişmiştir. Marmara kıyılarında bulunmasından dolayı nüfus yoğunluğu fazla bir ilçedir. Pendik ilçesinde gezilmesi gereken tarih ve turistlik yerler şunlardır:

Pendik Höyüğü: Eski bir yerleşim yeri olan Pendik ilçesinde bulunmaktadır. Pendik Höyüğü tarih öncesi döneme ait bir yerleşim yeridir. Anıtlar Yüksek Kurulunca 2.  ve 3 derece arkeolojik sit alanı ilan edilen Pendik Höyüğünde arkeolojik çalışmalar devam etmektedir. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda bulunan bazı kalıntılar Neolitik Çağ’da yerleşimin olduğunu ortaya koymuştur. Tarihe ve arkeolojiye merakınız varsa buraya gitmenizi tavsiye ederim.

Pendik Höyüğü

Temenye: Pendik’e 1 km uzaklıkta olan Temenye tarih öncesi dönemine ait k bir yerleşim yeridir. Temenye’de Hz. Yahya Kilisesi olarak bilinen asıl adı Saint Jean Babtist Kiliesi bulunmaktadır. Ayrıca bu eski yerleşim yerinde Yunan ve Rum Dönemlerine ait mezarlar bulunmaktadır. Günümüzde kalıntıları mevcut olan bu eski yerleşim yeri Pendik’te gezilecek yerlerdendir.

Pendik Temenye

Sultan Konağı: Pendik ilçesinin Çamlık Mevkiinde bulunmaktadır. Sultan Abdülmecid tarafından yapılan bu tarihi konak Aynalı Konak olarak da bilinir. Sultan Konak’ı yapılması ile Pendik ilçesinin önemi artmıştır. Maalesef günümüzde bu tarih konak mevcut değildir. Sadece kalıntıları bulunmaktadır.

Pendik Alışveriş merkezlerini gezmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Pendik sahilinde yürüyüş yapabilir ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

Pendik Çarşı
Pendik Hangi Şehirde
Pendik Haritası
Pendik Höyüğü
Pendik Marina
Pendik Merkez
Pendik Nasıl Gidilir
Pendik Nerede
Pendik Sahil

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here