St. Petersburg

Petersburg Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Sankt-Peterburg ya da Türkçe adı ile St. Petersburg şehri Moskova’nın 715 km uzaklığında bulunan bir Rusya kentidir. Yaklaşık 4,9 milyon nüfusu ile Rusya’nın en büyük 2. şehri Avrupa’nın ise 4. büyük şehridir. Bu şehir yaklaşık 200 yıl Çarlık Rusya’ya başkentlik yapmıştır.

Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak bilinir. Şehir sanat ve tarihi dokusu ile bilinir. Şehirde yaklaşık 221 müze, 2000 kütüphane, 80 Tiyatro, 45 Sanat Galerisi ve 62 tane sinema bulunur. Bunun dışında 36 tane tarihi yapısı ve 4000’e yakın heykeli ile UNESCO Dünya Miras Listesine giren bir şehirdir. Şehir adeta açık hava müzesi görevi yapmaktadır.

Bu şehirde Dostoyevski ve Puşkin gibi dünyaca ünlü sanatçılara da ev sahipliği yapmıştır. Buraya her yıl Dünya’nın birçok yerinde turistler akın eder. Şehrin kalbi Nevsky denilen caddesinde atmaktadır. Para birimi olarak Ruble kullanılan şehirde çok sayıda bulunan döviz büroları sayesinde yanınızda getirdiğiniz paraları bozabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise döviz büroları genelde yüksek komisyon bedeli almaktadırlar. Komisyon almayan ex-change bürolarını görürseniz kaçırmayın sakın. Şehirde soğuk ve ılıman iklim görülmektedir.  En yüksek sıcaklık 17.8 sıcaklıkla Temmuz ayında ölçülmüş.

En düşük sıcaklık ise  -7.4 sıcaklıkla Ocak ayında ölçülmüştür. Yaz aylarında buraya gelirseniz harika bir gezi yapmış olursunuz. Bunun dışında şunu da belirtmek gerekir. Önceleri Türkiye ile Rusya arasında vizesiz seyahat olanağı vardı ancak, iki ülke arasında düşürülen uçak gibi cereyan eden bazı nedenlerden dolayı artık Rusya, Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Uçaktan indikten sonra bir dizi kontrolden geçtikten sonra ve vizeniz varsa kente rahatlıkla girebiliyorsunuz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün Şehir

Nevski Bulvarı

Şehrin merkezinin oluşturan bu bulvarda kentin kalbi sayılmaktadır. Birçok alışveriş merkezi, Gece mekanları ve tarihi yapılar bu bulvar üzerinde bulunur. Bu bulvar I. Petro tarafından Novgorod ve Moskova yolunun başlangıcı kabul edip Amirallik Binası’ndan başlayıp Aleksandr Nevski Manastırı’na kadar devam eden harika bir bulvardır. Sovyet döneminde buranın ismi çok kez değiştirilmiş. Fakat son olarak bu isim kullanılmıştır.

Nasıl Gidilir: Hava limanından buraya taksi, metro veya servislerle buraya ulaşabilirsiniz.

Stroganov Sarayı

Şehrin Nevski Bulvarı üzerinde bulunur. 17553-1754 yılları arasında inşa edilmiştir. Şehrin popüler mekanlarından biridir. Stroganov ailesinin uzun yıllar kaldığı bu saray günümüzde müze olarak hizmet edilmektedir.

Nasıl Gidilir: Hava limanından buraya taksi, metro veya servislerle buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Nevsky avenue, 17, Sankt-Peterburg, Rusya, 191186
Telefon: +7 812 595-42-48
Alexander Nevsky Lavra

Nevski Bulvarı’nın doğu girişinde bulunur. Burada Tchaikovsky, Dostoyevsky ve Glinka gibi ünlü isimlerin mezarı bulunur. Buraya yolunuz düşerse buraya gelip mezarları ve katedrali ziyaret edip burada pişirilen ekmekleri satın alıp yiyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir : Şehir merkezinden bulunur. Havalimanından buraya taksi, metro veya servislerle buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: naberezhnaya reki Monastyrki, 1, Sankt-Peterburg, Rusya, 191167
Telefon: +7 812 274-17-02
Kazan Katedrali

Şehri Napyolan’a karşı zafer kazanan Andrey Voronikhin tarafında 1801 yıllında Nevski bulvarı üzerinde inşa edilmiştir. Şehrin en ihtişamlı yapılarından biridir. yapımı tam olarak 10 yıl sürmüştür. Yapımına Roma’daki Aziz Petro Katedrali’ne ilham alınarak yapıldığı söylenmektedir. Gidip gördüğünüzde hak vereceksiniz. 1917 yıllında müzeye çevrilen yapı günümüzde ibadethane olarak kullanılmaya devam etmektedir. Kubesi oldukça dikkat çekicidir.

Nasıl Gidilir :Şehir merkezinden bulunur. Hava limanından buraya taksi, metro veya servislerle buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Kazan Square, 2, Sankt-Peterburg, Rusya, 190000
Telefon: +7 812 314-46-63
Saint Isaac Katedrali

Dünyanın en büyük 4. büyük katedrali olan Saint Isaac’ın değişik bir geçmişi vardır. Çar 1. Nikolay’ın emriyle 1818 yıllında inşaatına başlanıp 1858 yıllında inşası tamamlanmıştır. Bu yapıda en göz alıcı kısmı kubbesinde kullanılan 100 kilo saf altındır. 2. Dünya savaşında bu kubbe düşman ilgisi çekmemesi için griye boyanmıştır. Bir süre müze olarak kullanılan yapı günümüzde ibadethane olarak kullanılmaktadır. Buraya geldiğinizde Katedralin üst kısmına çıkıp şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir : Şehrin her tarafından buraya metro ile ulaşmanız mümkündür.

Adres: St Isaac’s Square, 4, Sankt-Peterburg, Rusya, 190000
Telefon: +7 812 315-97-32
Saray Meydanı

Şehirde popüler cadde olan Nevsky Caddesi üzerinde bulunur. Burası Nevski Bulvarını Vasilyevskiy Adası’na bağlayan bir meydan. 1905 yıllında Kanlı Pazar olayına ve 1917 yıllında meydana gelen Ekim Devrimine şahitlik eden bir meydandır. Konumundan dolayı önemli bir yere sahip olan bu meydan günümüzde birçok konsere de ev sahipliği yapmaktadır.

Nasıl Gidilir : Şehir merkezinde bulunur. Buraya şehrin her köşesinde metro veya otobüsle ulaşabilirsiniz.

Adres: Palace Square, Sankt-Peterburg, Rusya, 198324
Telefon: +7 812 380-24-78
Mermer Saray’ı ( Marble Palace )

Şehrin merkezinde bulunan bu saray 1785 yıllında inşa edilmiştir. Birçok kez onarımdan geçen bu saray günümüze sağlam bir şekilde ulaşılmıştır. Her yıl dünyanın değişik yerlerinden gelen turistler burayı ziyaret etmektedir.

Nasıl Gidilir : Şehir merkezinde bulunur. Buraya şehrin her köşesinde metro veya otobüsle ulaşabilirsiniz.

Adres: Millionnaya St, 5/1, Sankt-Peterburg, Rusya, 191186
Telefon: +7 812 595-42-48
Voskresenia Khristova Kilisesi

Şehrin merkezinde bulunan bu yapı Kanlı kilise olarak da bilinir. Bu yapı 1883 yıllında Rus Çarı III.Alexander döneminde inşaatına başlanıp 1907 tarihinde  II.Nikolay  döneminde tamamlanmıştır. Çar 2. Alexander’ın bir grup devrimci tarafında öldürdüğü yerde yapılmış olup iç ve dış yüzeyi hayranlık uyandıran mozaiklerle süslenmiştir. 2. Dünya Savaşında sığınak olarak da kullanılan Kilise günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Nasıl Gidilir : Şehir merkezinde bulunur. Buraya şehrin her köşesinde metro veya otobüsle ulaşabilirsiniz.

Adres: Griboyedov channel embankment, 2Б, Sankt-Peterburg, Rusya, 191186

 Telefon: +7 812 315-16-36
Mikhailovsky Parkı

Moika Çayı kenarında kurulan bu park Dünyanın en güzel bahçelerinden biri olarak bilinir. Burada oturup dinlenebilir. Manzarayı seyredebilirsiniz.

Nasıl Gidilir : Buraya şehrin her köşesinde metro veya otobüsle ulaşabilirsiniz.

Adres: St. Petersburg, Rusya, 191186
Telefon: +7 812 595-42-48
Kışlık Saray (Ermitaj Müzesi)

Şehirde görülmesi gereken eşsiz yapılardan biridir. Bu müze 1754 yıllında yapılmış olup 1762 yıllında inşaatı tamamlanmıştır. Burası ilk yapıldığında Çariçe 2. Katerina’nın kışlık saray olarak kullanılmıştır. Fakat daha sonra çok sayıda eser toplanınca müze olarak hizmet etmeye başlamıştır. Bu müzede yaklaşık 3 milyon eser bulunur. Bu eserlerin hepsini görmeniz için yıllarınızı vermeniz gerekir. Bu müze Dünyanın en büyük ve eski müzelerden biridir. Bu eserler 5 farklı binada sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir : Buraya Metro veya Otobüsle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Palace Square, 2, Sankt-Peterburg, Rusya, 190000
Telefon:+7 812 710-90-79
Kunstkammer

Kışlık sarayın tam karşısında bulunur. 1727 yıllında Rus Lider Çar 1. Pedro’nun emriyle açılmış olup ülkede açılan ilk müze olarak bilinir. Burada yaklaşık 2 milyona yakın eser bulunur. Yolunuz düşerse bu müzeye mutlaka uğrayın. Dünyanın en tuhaf müzesinden biridir. Buraya gelirseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

Nasıl Gidilir : Buraya Metro veya Otobüsle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: University Embankment, 3, Sankt-Peterburg, Rusya, 199034
Telefon: +7 812 328-14-12
Neva nehrindeki köprülerin açılma turu

Ermitaj Müzesi’nin önünde tekne turları bulunmaktadır. Bu teknelere binip hiç hareket etmeden şehrin birçok yerini tekne sayesinde gezebilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Mutlaka Neva nehrinde bu turlara katılınız.

Nasıl Gidilir : Buraya kadar metro ile ulaşıp daha sonra deniz otobüsleri ile harika bir tur atabilirsiniz.

2.Gün

Petherof Sarayı ve Bahçesi 

Şehir merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunur. 18. yüzyılda Rusların İsveç’e karşı kazandığı zafer sonucunda Rus Lider Çar Petro’nun tasarımı ile inşa edilmiştir. Bu saray Fransa’daki Versay Sarayında esinlenerek yapılmıştır. Harika bir bahçesi bulunur. Bu bahçelerde harika çeşmeler bulunur. 64 fıskiye ile 250 heykelden oluşan saray ve bahçesi harika bir manzarası bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Nasıl Gidilir : Kışlık Sarayın önünde kalkan Deniz Otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Razvodnaya ulitsa, 2, St Petersburg, Rusya, 198516

Telefon: +7 812 450-52-87
Peter ve Paul Kalesi

Neva Nehrinin üzerinde bulunan bir ada üzerinde inşa edilmiştir. 1703 yıllında İsveçlilere karşı savunma amaçlı 1. Pedro tarafında temeli atılmıştır. Bu kalenin bir kısmı hapishane olarak kullanılmıştır. İçinde katedral bulunur. Bu katedralda birçok mezar bulunur. Özellikle buradaki Çan Kulesini görmenizi tavsiye ederim. Günümüzde Kalede Peter ve Palu Katedrali, Şehir Tarihi Müzesi ile Madeni Para ve Madalyalar Müzesi bulunuyor. Girişi ücretsizdir.

Nasıl Gidilir: Nevski caddesinde Metro durağı bulunur. Burada metroya binilip buraya rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: St. Petersburg, Rusya, 197046

Telefon: +7 812 230-64-31

Tatar Camii 

Peter kalesinin tam karşında bulunan cami 1910 yıllında Çar 2. Nikolay’ın iznile yapılmış olup 1913 yıllında tamamlanmıştır. Yapıldığında Avrupa’da dönemin en büyük camisi sayılmıştır. Semerkant’ta bulunan Timur mezarında esinlenerek yapılmıştır. Toplam 5000 kişilik bir kapasitesi var. Cami Mavi cami olarak da bilinir.

Nasıl Gidilir :  Nevski caddesinde Metro durağı bulunur. Burada metroya binilip buraya rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: St. Petersburg, Rusya, 197046

Yusupov Sarayı

Yusupov Sarayı ya da diğer ismi ile Moika Sarayı, Moika Nehrin kenarında bulunur. Saray 1776 yıllında inşa edilmiş olup 1830 yıllına kadar Yusupov ailesinin yaşadığı şehirdir. Binayı asıl ilginç kılan 1916 yıllında  Grigori Rasputin’in öldürdüğü bina olarak hafızalara kazınmıştır. Günümüzde ise müze olarak kullanılmaktadır.

Nasıl Gidilir: Buraya çeşitli turlara düzenlenmektedir. Şehir merkezinde turlara katılıp gidebilirsiniz.

Adres: embankment river Moyka, 94, Sankt-Peterburg, Leningradskaya oblast’, Rusya, 190031
Telefon: +7 812 314-98-92

3.Gün

Mariinski Tiyatrosu

Şehirde bulunan bu tarihi bina 1860 yıllında inşa ediliyor. Katerina’nın 1873 yıllında bu tarihi binayı tiyatro yapıyor. Tiyatroda daha çok opera ve bale gösterileri yapılmaktadır. Opera ve Bale’ye ilginiz varsa mutlaka buraya gidin.

Nasıl Gidilir : Buraya çeşitli turlara düzenlenmektedir. Şehir merkezinde turlara katılıp gidebilirsiniz.

 Adres: Theatre Square, 1, Sankt-Peterburg, Rusya, 190000

Telefon: +7 812 326-41-41
Dostoyevski Müzesi

Dostoyevski 1878’de Şimdiki adıyla Dostoyevski Caddesi’nde olan evine yerleşmiş. Burada 3 yıl kalmış. Daha sonra bu evinde vefat etmiştir. Bu ev 1971 yıllında müzeye dönüştürülmüştür. Bu müzede kendisine ve ailesine ait eşyalar sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu evi mutlaka görmeye gelin.

Nasıl Gidilir : Buraya şehrin herhangi bir yerinde metroya binip rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: Kuznechnyy per., 5/2, Sankt-Peterburg, Rusya, 191002
Telefon: +7 921 977-43-00
Rus Devlet Müzesi

Bu müze 1895 yıllında kurulmuş olup çok sayıda eser barındırmaktadır. Bu eserler iki farklı binada sergilenmektedir. Bunlardan biri 1819-1825 yıllarında inşa edilen Mhail Sarayı diğeri ise L.N. Benois’nın planlarına bağlı kalınarak 1912-1916 tarihinde yapılan binada sergilenmektedir. Bu müzede kocaman bir kütüphane buluyor. Hiçbir yerde bulunmayan kitapları burada bulabilirsiniz.

Nasıl Gidilir : Buraya şehrin herhangi bir yerinde metroya binip rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: Inzhenernaya St, 4, Sankt-Peterburg, Rusya, 191186 Telefon: +7 812 595-42-48

4. , 5. ve Sonraki Günler

Katerina Sarayı

Şehir merkezinden 27 km uzaklıkta bulunan Puşkin köyünde bulunur. Bu saray Rus Çarların yazlık evi olarak bilinir. Çarlık Sarayı olarak da bilinir. 18. Yüzyılda inşa edilen bu saray 2. Dünya savaşında Almanlar tarafında tahrip edilmiştir. Daha sonra tekrar onarılmıştır. Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Nasıl Gidilir : Buraya çok sayıda tur düzenlenmektedir. Bu turlara katılıp gidebilirsiniz.

Adres: Garden St, 7, Pushkin, Sankt-Peterburg, Rusya, 196601
Telefon: +7 812 466-66-69
Tsarskoye Selo

Şehir merkezinin 24 km güneyinde bulunur. Eskiden burası imparator ailesinin ve soylu sınıftan misafirlerin ağırlandığı  bir yerdi. Şimdi  Puşkin şehrinin Dünya miras listesinde bulunan bir yer olmuştur. Bu harika saray ve bahçesinde gezip bol bol foto çekebilirsiniz.

Nasıl Gidilir : Buraya çok sayıda tur düzenlenmektedir. Bu turlara katılıp gidebilirsiniz.

Adres: Garden St, 7, Pushkin, Sankt-Peterburg, Rusya, 196601
Telefon: +7 812 465-20-24
Aurora Kruvazörü Kronstadt

Rusya’nın efsane savaş gemisi günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Bu gemi üç büyük savaşa katılmıştır. Rus Japon savaşı, 1. ve 2. Dünya savaşları ayrıca Ekim Devriminde de önemli rol almıştır. Bu nedenle gemi Ruslar için önemli olup bu gemi 1957 yıllından berri müze olarak kullanılmaktadır. Müzeye giriş ücretsiz olup birçok eser sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir : Buraya çok sayıda tur düzenlenmektedir. Bu turlara katılıp gidebilirsiniz.

Bronz Atlı

Senato Meydanı’nda bulunur. İsmini 1833 yıllında Ünlü yazar Puşkin’in  Manzumesinden almıştır. Çariçe Katerina’nın emri ile 1500 tonluk bir kayanın üzerinde inşa edilmiştir. Bu anıt özellikle kar yağışı ile birlikte harika bir görsellik çıkıyor.

Nasıl Gidilir : Buraya toplu taşıma araçları kullanılarak rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: Senate Square, Sankt-Peterburg, Rusya, 190000

Votka Müzesi

Şehirde bulunan bu müzeye giderken yerel bir rehber ya da bir tura katılıp gidin. Yoksa bilgi almadan geri dönerseniz. Votka denilince elbete akla Rusya gelir. İçmenin adabı da burada öğreneceğiz. Müzede 200 çeşit votka bulunmaktadır. Bardaklarda donmuş halde votka bulunmaktadır. İlginiz varsa buraya gidip bu votkaları içebilirsiniz.

Nasıl Gidilir :  Buraya çok sayıda tur düzenlenmektedir. Bu turlara katılıp gidebilirsiniz.

Adres: Konnogvardeiskiy Blvd., 4 | Metro Gostiny DvorSt. Petersburg 190000, Rusya
Telefon: +7 812 570-64-22
Kronstadt Naval Katedral

Şehirde bulunan ve görülmeye değer bir  ortodoks katedralidir. Tarihi bir yapı olan bu katedral yakın tarihte tekrar ibadete açılmıştır. Yolunuz düşerse ziyaret etmeye gidin.

Nasıl Gidilir :  Buraya toplu taşıma araçları kullanılarak rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: Yakornaya pl., 1, Санкт-Петербург, Rusya, 197762
Telefon: +7 921 379-29-93

Metro durakları

Şehirde 54 tane metro olduğunu biliyoruz. Bu metroların birçok durakları bulunmaktadır. Her indiğiniz veya bindiğiniz duraklarda harika tarihi yapılar görecekseniz. Bu yapıları görmeden dönmeyin.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Şehirde günün 24 saati taksiler çalışmaktadır. Taksiler şehrin her tarafına sizi götürebilir. Fakat taksicilere dikkat etmeniz gerekir. Bazen sizi kazıklamaya kalkabilirler. Özellikle şehirde korsan taksi sayısı baya fazla. Bunun için binmeden önce mutlaka pazarlık yapın. Bir de gece yarısından sonra diğer toplu taşıma araçların çalışma süreleri bitmekte. Sadece taksiler çalışır. Hal böyle olunca fiyatlarda artmaktadır. Buna dikkat etmenizi istiyorum.
Metro Neredeyse şehrin tamamını dolaşan 54 tane metro mevcuttur. Bu metrolarla şehirde istediğiniz yere rahatlık la ulaşabilirsiniz. Şehirde sorunsuz bir ulaşım ağı var. Fakat bunun için yanınızda mutlaka bir ulaşım ve metro haritası taşıyın. Gerçi metroda buna pek ihtiyaç duymayabilirsiniz. Çünkü Latin harflerle durak isimleri belirlenmiştir. Fakat yine ne olur ne olmaz sizi taşıyın. Şehir içi ulaşımında en kullanılan metrodur.
Tramway Şehir merkezinde birkaç tane tramvay hattı bulunur. Bu tramvay hatları ile istediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yanınızda mutlaka bir harita taşıyın. Daha fazla bilgi için Tıklayın. 
Bisiklet St. Petersburg şehrinde çok sayıda bisiklet kullanılmaktadır. Bunun için şehirde bunun ile ilgili turlar düzenlenmektedir. Belediyenin de özendirme projeleri bulunmaktadır.
Troleybüs , Otobüs  Burada çok sayıda Otobüs ve Troleybüs hattı bulunmaktadır. Şehrin her tarafına bu ulaşım araçları ile ulaşılabilir. Fakat bunlara binmeden önce yanınızda mutlaka harita olması lazım. Yoksa gideceğiniz yere ulaşmanız çok zor olur. Şoförler genelde İngilizce bilmezler. Yolculara sorsan kimse seni takmaz bunun için kendi işini kendin görmen lazım. Harita ile nereye gideceğini kendi bilmelisin. Arabaya bindiğinde ücreti şoföre veriyorsun.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Pulkovo Havalimanı bulunur. İstanbul’dan buraya direk uçak seferleri bulunmaktadır. Yaklaşık 3-3,5 yolculuktan sonra şehre Havalimanına varıyorsunuz. Buradan da servislerle şehir merkezine ulaşıyorsunuz. Buraya ortalama 800 tl ücret ödeyerek St. Petersburg şehrine varıyorsunuz.
Otobüs  St. Petersburg’dan şehir dışına giden otobüs bulabilirsiniz. Şehir otogarından birçok şehre otobüsle yolculuk yapabilirsiniz.
Tren Şehirde ulaşım asıl Demiryolu üzerinde sağlanmaktadır. Şehirde 5 tane tren istasyonu bulunur. Bunlar: Baltiysky , Peterhof, Lomonosov, Gatchina ve Luga tren istasyonları. Bu tren istasyonlarından birçok ülkeye ve Rus şehirlerine ulaşım sağlanabilir.  Bizim ülkeye trenle ulaşım yoktur. Tren seferleri hakkında daha fazla bilgi almak için Tıklayınız. 
Gemi St Petersburg şehrinde bulunan nehirler üzerinde feribot seferleri düzenlenmektedir. Bu feribot seferlerine katılıp şehrin harika manzarasını seyredebilirsiniz. Bu seferleri birçok tur hazırlanmaktadır. Turlar için Tıklayınız.
Araba St. Petersburg şehrinde araba kulanmak biraz sıkıntılıdır. Burada trafik baya yoğun olmaktadır. Burada yapacağınız en ufak hatta ceza olarak önünüze gelir. Bu yüzden size tavsiyem özel aracınızla değilde toplu taşıma araçları kulanın.

Alışveriş

St. Petersburg Şehrine geldiğinizde burada ne satın alabilirim sorusu geliyor. Gerçi gelirken değil. Daha çok ayrılırken bu soru aklınıza geliyor. Bu şehirde her bütçeye uygun alışveriş yapma imkanına sahipsiniz. Şehirde çok sayıda hediye dükkanları, mağaza ve Avm’ler bulunur. Hediyelik eşyalar daha çok Bolshoi prospec Bölgesinde yoğunlaşmıştır. Burada sevdikleriniz için birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Bu hediyelik eşyalar siz değerli okurlarımız için liste haline getirdik. Bunlar:

 • Siyah ve kürkten yapılma kalpaklar
 • Matruşka Bebekler
 • faberge yumurtaları
 • paleh kutuları
 • Rus votkası
 • Rus şalları
 • St. Petersburg porsleneleri

Bunlar dışında şehirde çok sayıda alışveriş merkezi bulunur. Buraya gidip Kıyafet, Ayakkabı, Çanta ya da özel bazı tasarımlar ürünler alabilirsiniz. Şehirde popüler olan bazı alışveriş merkezleri şunlardır.

 • Galeria Shopping Mall
 • Shopping World
 • Bolshoy Gostiny Dvor
 • Singer House

Yeme İçme

Aslında Rus Mutfağı denilince daha akla deniz ürünleri gelmektedir. Burası dört mevsim soğuk olduğundan dolayı sebze yemekleri daha az tüketilir. Ruslar genelde Proteine dayalı besleniyorlar. Şehirde en çok tüketilen çorbadır.  Şehir restoranlarında yemekler baya pahalı olmaktadır. Lüks bir yerde yemek düşünürseniz 800-900 ruble öderseniz. Daha ucuz bir yer isterseniz 100-150 ruble öderseniz. Şimdide gelelim Rusların ünlü yemeklerine;

Rus Salatası: Bunu duymayan yoktur herhalde. Çeşitli sebze ve meyvelerden oluşan bir salata tabağıdır.

Vodka: Rusların resmi milli içkisidir. Vodka’nın bin bir çeşidini , karışımını yapıp sürekli olarak içtikleri bir içkidir.

Pre-party : Parti öncesi kafeler olarak adlandırılmaktadır. Son yıllarda Ruslar arasında gideren popülerleşen bir çeşit yiyip doyma kavramıdır.

Zakuski: Bir çeşit mezedir. İçinde en az 3-4 çeşit bulunmaktadır. Balıktan meyvelere kadar vardır. Sıcak ve soğuk seçenekleri bulunmaktadır.

Supy: İçinde pancar ve turşunun da bulunduğu zengin bir balık çorbası çeşididir. Acılı seçeneklerininde bulunduğu bu çorba, Ruslar için hayati bir öneme sahiptir.

Beef-Stroganoff: Ruslar tıpkı Türkler gibi et yemeklerini çok sevmektedirler. Bu yemekte onların ünlü et yemeğidir.

Lapşa: Erişteyi et ve sebze ile zengileştirip sundukları bir yemek çeşididir. Tavuklu seçenekleri de bulunmaktadır.

Havyar: Dişi mersin balığının döllenmemiş yumurtalarından elde edilen havyar, hem çok pahalı hemde Ruslar için olmazsa olmaz denilen yiyecek türlerinden birisidir.

Nerede Kalınır

Öncellikle şunu söylemek gerekirse bu şehirde konaklama çok pahalıdır. Kış mevsiminde daha ekonomik olan otel fiyatları Beyaz gecelerin başlandığı Yaz mevsiminde otel fiyatları da baya pahalıdır. Ekonomik yönünde bir sıkıntınız yoksa kesinlikle Nevsky caddesi ve çevresinde bulunan otellerde kalmalısınız. Bu çevrede çok sayıda konaklama imkanı bulabilirsiniz. Fakat burada otel fiyatları biraz pahalıdır. Bu caddeden uzaklaştıkça otel fiyatları da düşer. Cadde dışında Petrogradskaya ve Gostiny Dvor bölgeleri de konaklamanız için size önerebileceğimiz yerlerdir.

St.Petersburg Otelleri

Şehirde bulunan otellerin pahalı olduğunu yukarıda belirtik. Merkez pahalı merkezden uzaklaştıkça fiyatlarda düşmektedir. Burada en ucuz otel fiyatı bile 20-30 dolar arasındadır.

Öneriler

Yukarıdan da belirtiğimiz gibi buraya geldiğiniz bütün iyi oteller Nevsky caddesi ve çevresinde  yoğunlaşmıştır. Buradaki otel fiyatları pahalı olsa da merkezi yer olduğu için tavsiye edilir. Bunun dışında  Petrogradskaya ,, Gostiny Dvor bölgeleri Fontanka ve Moyka nehirlerin kıyılarında da konaklamanızı öneririz.

Gece Hayatı

St. Petersbur Avrupa’nın ve Dünyanın en büyük ve görkemli şehirlerinden birisidir. Burada gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçmektedir. Şehirde çok sayıda gece mekanı bulunur. Bu mekanlara gidip sabah saatlerine kadar eğlenebilirsiniz.

Siz değerli okurlarımız için St. Petersburg Gece hayatı ile ilgili uzun ve verimli bir gece hayatı makalesini yazdık. Burada bulunan gece kulübü, pub ve bar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Şehrin Gece hayatı meraklıları yazıyı bu linke tıklayarak okuyunuz. –>> Petersburg Gece Hayatı

Turlar

Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak anılan şehir’de Baltık Denizi kıyısında, Neva Nehri üzerindeki 42 ada üzerine yayılmış bir kenttir. Burada çok sayıda tur yapılmaktadır. Özellikle bot turları olmaktadır. Bunun dışında otobüs turları veya ikisini birlikte yapan tur firmaları bulunur. Burada tur fiyatları genelde pahalı olmaktadır. Her ne kadar farklı fiyat uygulmaları olsa da ortalama bir fiyat çıkardık.

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 15 Dolar 15 Dolar
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

10 Dolar 10 Dolar
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

T.C.ST. PETERSBURG BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon:Başkonsolosluk santral: +7 812 577 18 12, +7 812 577 19 88 (Konsolosluk işlemleri hakkında hafta içi saat 14.00-18.00 arasında: +7 812 577 44 69)

Faks: +7 812 577 42 90

e-Posta:consulate.stpetersburg@mfa.gov.tr

Adres:191036, 7-ya Sovetskaya Ulitsa, No:24, St. Petersburg – Rusya Federasyonu

Web sitesi: stpetersburg.bk.mfa.gov.tr

Tatil Günleri
01.01.2017 31.12.2017 Cumartesi ve Pazar günleri (yıl boyunca)
01.01.2017 08.01.2017 Yeni Yıl Tatili
23.02.2017 24.02.2017 Anavatan’ın Savunucuları Günü
08.03.2017 08.03.2017 Dünya Kadınlar Günü
01.05.2017 01.05.2017 İşci Bayramı
08.05.2017 09.05.2017 Zafer Bayramı
12.06.2017 12.06.2017 Rusya Milli Günü
24.06.2017 24.06.2017 Ramazan Bayramı
31.08.2017 31.08.2017 Kurban Bayramı
29.10.2017 29.10.2017 Cumhuriyet Bayramı
06.11.2017 06.11.2017 Halkların Birliği Bayramı

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Petersburg’a 150 dolar karşılığında Rusya vizesi alarak giriş yapabilirsiniz. Türkiye-Rusya arasında son yıllarda yaşanan gerilimden dolayı vize ücretleri bu kadar yüksektir. İlişkiler düzeldikçe Rusya’nın vizeleri kaldıracağı öngörülmektedir
 2. Para birimi olarak Ruble kullanmaktadırlar. 4,5 – 5 liraya 100 Ruble alabilirsiniz. Paranızı şehir merkezinde bozdurmanız faydalı olacaktır. Çünkü piyasada çok fazla sahte para kol gelmektedir.
 3. Özellikle hafta sonları turistik mekanlarda aşırı derecede yoğunluk ve trafik olmaktadır. Gezilecek yerleri hafta için gezmeniz size hem zaman kazandıracak hemde sıra için daha az ayakta beklemiş olacaksınız.
 4. Metroların kapıları çok hızlı açılıp kapanmaktadır. Kapıya sıkışma olasılığınız yüksek olduğu için metro durduğunda hemen hızlıca çıkın ya da girin. Eğer herhangi bir el eşyanızı kapıya sıkıştırırsanız güç kullanarak kapıdan çekin.
 5. Her yerde kril alfabesi kullanıldığı için özellikle metro duraklarını sayarak ilerlemeniz size katkı sağlayabilir.
 6. Burada çay derseniz herkes anlar. Ortak kullanılan kelimelerden birisidir. Tıpkı Tuvalet gibi.
 7. Su alırken gazlı olmamasına dikkat ediniz. Gazsız suların açık mavi kapakları oluyor genellikle. Diğer sular gazlı olduğu için sizi pişman edebilir.
 8. Metro etrafında bilet satan kişileri görebilirsiniz. Onlardan da bilet alabilirsiniz ancak asıl bilet fiyatının dışında ekstra para vermeyin.
 9. Troleybüs ve otobüse binmeden önce mutlaka yanınıza bir harita alın.
 10. Bu şehirde alıştığımızın dışında bir hava olduğundan dolayı yanımızda az da olsa elbise götürmemiz gerekir. Çünkü yaz yağmurları kış soğuğu ille mücadele etmeniz zorlaşır.
 11. Şehirde İngilizce bilen sayısı oldukça azdır. Bu nedenle sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 12. Döviz Bozdururken fiyat karşılaştırmanızda yarar vardır.
 13. Türkiye’den buraya giderken size tavsiyem Moskova aktarmalı gidin.
 14. Şehir adalar şehri olarak bilinir. Buraya giderken mutlaka turlara katılın. Hem daha çok yer gezer hem daha ekonomik olur. Tura katılırken de araştırma yapmadan katılmayın.
 15. Şehirde her yapının altında I. Petro ya da Deli petro dediğimiz Rus Çar’ın imzası var. Petersburglular bu lideri çok sevip saygı gösterirler. Aman dikkat edin. Ağzınızda kötü bir şey çıkmasın:-)

Göz at ;

 1. Moskova Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Moskova Gezilecek Yerler
 3. Moskova Gece Hayatı
 4. Rusya Nerede?
 5. Rusya Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 25 İlginç Bilgi
 6. Rusya Vize İstiyor mu?
 7. Rusya’da Gezilecek 10 Yer
 8. Nazım Hikmet Ran Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
 9. Rusya dünyanın en derin mağarasına indi
 10. Rusya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 11. Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 12. Nazım Hikmet Ran Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
 13. St. Petersburg Gezilecek Yerler
 14. Petersburg Gece Hayatı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here