Roma

Roma Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Roma, İtalya Yarımadasının ortasında yedi tepe üzerinde kurulmuştur. İtalya’nın başkenti olan Roma şehri ile ilgili bilgileri özet şeklinde vermeye çalışacağım.Şöyle ki;

Tarih: 2800 yıllık geçmişe sahip bu şehir birçok medeniyet veya devlete başkentlik yapmıştır. Tarih boyunca Roma’nın başkentlik yaptığı medeniyetler sırasıyla şöyledir. Roma Krallığı , Roma Cumhuriyeti, Roma İmparatorluğu, Papalık Yönetimi, İtalya Krallığı ve İtalya Cumhuriyeti’dir.

Coğrafi Bilgiler: Roma şehri Tiber ve Aniane nehirleri arasında bulunur ve Lizbon bölgesinin de başkentidir. Bağımsız Vatikan devleti de bu şehrin sınırları içerisindedir. Bu nedenle Roma şehri iki devlete başkentlik yapmaktadır.

Nüfus: Roma 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 3.737.750’dır. Bu haliyle İtalya’nın en kalabalık şehri ve dünyanın da sayılı kalabalık şehirlerinden biridir.

İklimi: Roma şehrinde Ilıman Akdeniz İklimi görülür. Yazları sıcak kışları ılık ve yağışlıdır.

Ne zaman Gidilir: Buraya dört mevsim de gidebilirsiniz. Fakat yaz mevsiminde şehir baya kalabalık olmaktadır. Size tavsiyem kışın ya da sonbaharda gitmeniz. Çünkü bu mevsimde fiyatlarda baya uygun olmaktadır.

Din: Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğu Katolik olmasına rağmen diğer inanç grupları da görmeniz mümkündür.

Para Birimi: Roma para birimi Euro kullanmaktadır.

Resmi Dili: Roma’nın resmi dili İtalyanca’dır. Bunun yanında halkın çoğunluğu İngilizce bilmektedir.

Vize Durumu: Bilindiği üzere İtalya Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri, 90 günü aşmamak şartıyla burayı ziyaret edebilirler. Bordo pasaport sahiplerinin ise  Schengen vizesi alması gerekiyor.

Gezi Süresi: Roma şehri,  çeşmeleri, sokakları, kiliseleri, sevimli cafeleri ve tarihi sokakları ile adeta bir cennet köşesidir. Buraya her yıl dünyanın her yerinde insan akın eder. Şehir tarihi ve doğal güzelliğin yanında birde Hristiyanların merkezi olan Vatikan ziyareti için gelirler. Buraya en az 2-3 günlük bir tatille şehri gezip tadını çıkarabilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Kolezyum(Colosseo)

Roma denilince akla ilk gelen yerdir. Hatta Roma ve İtalya ile bağdaşmış durumdadır. M.S 72 yıllında Vespasian tarafında inşa edilmiş 8 yıl sonra  İmparator Titus tarafında açılışı yapılmıştır. 55 bin izleyicisinin bulunduğu tiyatroya ev sahipliği yapmıştır. Bunun dışında hayvan dövüşleri, idamlar ve tiyatrolara ev sahipliği yapmıştır. Fakat 450 yıldan fazla gladyatör dövüşlerine ev sahipliği yapmıştır. Burada birçok hayvan ve insan hayatını kaybetmiştir. Bu yapı içi ve dışı oldukça etkileyici olup tarihte ziyaretçilere pencere açılmaktadır. Roma’ya gelirseniz buraya mutlaka gelmelisiniz ve birçok fotoğraf çekmelisiniz.

Nasıl Gidilir: C3, 60, 75, 81, 85, 87, 175 numaralı otobüs hattları, 3 numaralı tramvay hattı veya Colosseo metro durağından inip ulaşabilirsiniz.

Adres: Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma RM, İtalya

Ziyaret Saatleri: Resmi tatiller dışında 08:30’dan gün batımına kadar açıktır.

Ücret: Giriş ücreti 9 Euro’dur. Pass kart sahiplerine ücretsizdir.

Roma Forumu (Foro Romano)

Antik Roma dönemi zamanında 1000 yıl şehrin Ekonomi, siyasi ve hukuk merkezi olarak bilinen bu yapı günümüzde harabe olarak ulaşılsa da aslında burası dünyanın en büyük arkeoloji alanı olarak bilinir. Burada çok sayıda tarihi yapı bulunur. Özellikle burada bulunan bazı tarihi kapılar önemli kişilerin isimleri verilmiştir. Buraya sabah erken saatlerde gelin. Çünkü gerçekten çok sıcak oluyor gezemiyorsunuz.

Nasıl Gidilir: Colosseo metro durağından inip buraya biraz yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz. Veya Kolezyum’da buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Via della Salara Vecchia, 5/6, 00186 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 0608

Vittorio Emanuelle II Abidesi

Roma şehrin hareketli caddelerinden biri olan Piazza Venezia’da bulunur. 1885-1911 yılları arasında inşa edilen bu yapı Giuseppe Sacconi  tarafında  Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuelle için inşa edilmiştir. Bembayaz yapıda olan bu anıt bolca beyaz mermer kullanılmıştır. Binanın üst kısmında bir teras bulunur. Buraya 8 Euro ödeyerek gidebilirsiniz. Burada şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya metro ile ulaşmak için “Colosseo” durağında inip ulaşabileceğiniz gibi  46, 60, 62, 63, 64, 119, 628, 715, 716 ve 780 numaralı otobüs hattı ile buraya rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: Piazza Venezia, 00186 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 699941

Capitolino Tepesi

Bu tepe Roma’nın 7 büyük tepesinden biridir. Buraya gelip oturup bir şeyler yeyip içebileceğiniz gibi harika manzarayı  saatlerce bıkmadan izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya özel aracınızla ulaşabileceğiniz gibi toplu taşıma araçları ile de ulaşabilirsiniz.

Adres: Piazza del Campidoglio, 00186 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 0608

Pantheon

Roma döneminde kalmış en güzel yapılarından biridir. Görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Bu yapı M.S 118-125  yılları arasında Roma Tanrılarına adanmış bir tarihi yapıdır. Romalıların mimari şaheserlerinden olan bu yapıyı mutlaka görmelisiniz. Girişi ücretsizdir.

Nasıl Gidilir: Buraya 8 numaralı tramvay hattı veya  C3, 40, 46, 62, 63, 64, 70, 81, 87, 116, 119, 492, 628 numaralı otobüs hatları ile ulaşılabilir.

Adres: Piazza della Rotonda, 00186 Roma RM, İtalya

Navona Meydanı

Şehrin en hareketli ve güzel meydanlarından biridir. Birçok film sahnesi burada çekilmiştir. Meydanda MS 1. yüzyılda dev bir stadyum inşa edilmiştir. Tabi daha sonra bu stadyum yıkılmıştır. Meydan da birçok tarihi yapı bulunur. Bunun dışında cafe, restoran ve mağaza bulunur. Meydan da en dikkat çekici yapı ise Bernini tarafından tasarlanan Dört Nehir Çeşmesidir. Buraya gelip bol bol fotoğraf çekmenizi öneririm.

Nasıl Gidilir: 70, 81, 116, 186 ve 492 numaralı otobüs hatları ile meydana rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: Piazza Navona, 00186 Roma RM, İtalya
Trevi çeşmesi(Roma Aşk Çeşmesi)

Bu çeşme 1732-1762 yılları arasında yapılmıştır. Türkçe de aşk çeşmesi olarak bilinir. Buraya gelipte bu çeşmeden görmeden dönerseniz baya dışlanırsınız haberiniz olsun. Yani anlayacağınız şehrin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. Burada çeşmeye para atma inancı oldukça popülerdir. Burada bir dilek dileyip  sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye bozuk para atarsa dileği kabul olur. Bu inanç şehirde çok popülerdir.

Nasıl Gidilir: 52, 53, 61, 62, 63, 71, 80, 95, 116 ve 119 numaralı otobüs hatları ile ulaşılabilir.

Adres: Piazza di Trevi, 00187 Roma RM, İtalya

Santa Maria Maggiore Bazilikası

M.S 356 yılında yıllında yapılan bu harika yapı gerçekten görülmeye değerdir. İçinde ve dışındaki süslemeler göz kamaştırmaktadır. Yapının tavanı oldukça dikkat çekicidir. Kilisenin Tavanı İspanya Kraliçesi Isabella’nın papaya hediye ettiği Yeni Dünya’dan getirilmiş altın yaldız ile kaplanmıştır. Her gün açık olan bu yapı görülmeye değerdir.

Nasıl Gidilir: Buraya gitmek için birçok alternatif bulunur. Buraya metro, Tramvay ve otobüs ile ulaşılabilir.

 • Metro ile “Termini” durağı üzerinde ulaşabilirsiniz.
 • 5 ve 14 numaralı tramvay hatları ile ulaşılabilir.
 • 70, 75 ve 84 numaralı otobüs hatları ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Piazza di S. Maria Maggiore, 42, 00100 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 6988 6800

Villa Borghese Parkı

1700 dönümlük bu harika parkta ne desen var. Çeşme, yeşil alan, heykel, korular, Yürüyüş yolları ve dinleme alanları ile tam bir cennet köşesidir. Buraya gelip biraz dinlenip nefes alabilirsiniz. Burada ücretsiz olan nadir mekanlarından biridir.

Nasıl Gidilir: Buraya metro ile ulaşmak için “Flaminia” ya da “Spagna” durağı üzerinde ulaşılabileceği gibi 52, 53 ve 116 numaralı otobüs hatları ile de ulaşılabilir.

Adres: Piazzale Napoleone 1, 00197 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 0608

İspanyol Merdivenleri

1723-1726 yılları arasında Francesco De Sanctis tarafından Kral XV. Louis için tasarlanan bu merdivenlerin üst kısmında Trinita dei Monti Kilisesi, alt tarafında ise Fontana della Barcaccia çeşmesi bulunur. Buranın pek bir şakası yoktur. Yani doğal güzellik ve manzara aramayın sadece kilise ve çeşme var. Birde bildiğimiz merdivendir. Peki buraya neden İspanyol Merdiveni denilir dediğiniz duyar gibiyim. Evet burası İspanya Konsolosluğun yakınında olduğu için bu ismi aldığını öğrendik. Buraya çok sayıda turist gelir. Merdiven üstünde oturup muhabet sohbet ve fotoğraf çekip ayrılırlar.

Nasıl Gidilir: Buraya “Spagna” metro durağı üzerinden bölgeye ulaşabileceği gibi 116,117 ve 119 numaralı otobüs hatları ile ulaşılabilir.

Adres: Piazza di Spagna, Roma

Campo de Fiori

Şehrin küçük ama en harektli meydanlarından biridir. Bu meydanda gün içersinde pazarlar kurulur. Pazarda sebze, meyve ve hediyelik eşya satışı yapılır. Ayrıca meydanın ortasında 1600 yıllında düşüncelerinden dolayı diri diri yakılan Filozof Giordano Bruno’nun bronz heykeli bulunur.

Nasıl Gidilir: Buraya 8 numaralı tramvay hattı ile ulaşılabileceği gibi 40, 46, 62, 64, 70, 81, 116, 492 ve 628  numaralı otobüs hatları ile de ulaşılabilir.

Adres: Piazza Campo de’ Fiori, 00186 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 0608

2.Gün

Vatikan 

Dünyanın en küçük ülkesi olarak bilinen Vatikan Katolik Kilisesi’ne ait olup Papa tarafında yönetilmektedir. Papa dahil nüfusu 800 kişidir. 40 Hektarlık bir ülke olan Vatikan  1929 yıllında bağımsızlığını kazanmıştır.  1506 yıllından berri İsviçre askerleri tarafında korunmaktadır. Buraya geldiğinizde ülkede gezilecek yerler olarak Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri, Castel Sant’Angelo ve Vatikan Bahçeleri’dir. Bu yerleri gezip ülkenin tarihi ve doğal güzelliklerini görebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Ottoviano metro durağından inip ulaşılacağı gibi 62 numaralı otobüs hattı ile de ulaşılabilir.

Aziz Petrus Meydanı

Vatikan’da bulunan bu yapı 1656-1667 yılları arasında yapılmış olup harika bir meydandır. Meydanda birbirinden şirin iki çeşme bulunur. Burada fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Nasıl Gidilir: Ottoviano metro durağından inip ulaşılacağı gibi 62 numaralı otobüs hattı ile de ulaşılabilir.

Adres: Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano, Vatikan

Telefon: +39 06 0608

Vatikan Müzeleri

Vatikan’da toplam 10 harika müze bulunur. Bu müzelerin her biri adeta bir sanat harikası olup tarihe yolculuktur. Buraya gelirseniz özellikle Sistina Şapeli ve Raffaello odalarını mutlaka görün. Ülkenin sanat ve tarihini öğrenmek isterseniz bu yerlere mutlaka bakın.

Nasıl Gidilir: Buraya metro ile ulaşmak isteyenler için metro durakları şunlardır. Ottaviano S. Pietro” ve “Cipro Musei Vaticani” Bunun dışında 23, 34, 40, 49, 62, 64 ve 280 numaralı otobüs hatları ile ulaşılabilir.

Adres: Viale Vaticano, 00165 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 6988 3332

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Meydanın karşısında bulunan bu yapı Hristiyanlık dünyası için önemli yapılarından biridir. 222 metre uzunluk ve 138 metre yükseklikteki bazilika Dünya’nın en büyük kilisesi olup yaklaşık 60 bin kişi sığabilir. Kubbesinde şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Ottoviano metro durağından inip ulaşılacağı gibi 62 numaralı otobüs hattı ile de ulaşılabilir.

Adres: Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano, Vatikan

Castel Sant’Angelo

M.S. 139 yılında Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak inşa edilmiş bir kaledir. Bu kale bir zamanlar Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın da esir tutulduğu kaledir. Bu kale daha sonra Papa ikametgahı olarak kullanılmıştır. Günümüzde kale içinde San’t Angelo Kalesi Ulusal Müzesi bulunuyor. Kalenin terasını çıkınca bütün şehir ayaklarınızın altında oluyor. Bu harika manzarayı ölümsüzleştirmeyi unutmayın.

Nasıl Gidilir: Buraya metro ile ulaşmak için  “Lepanto” durağı üzerinde ulaşabileceğiniz gibi  23, 34, 40, 49, 62 ve 280 numaralı otobüs hatları ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Lungotevere Castello, 50, 00193 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 681 9111

Trastevere

Bu bölge Roma’nın gizli bahçesidir. Daracık sokakları, harika mimarisi ile inşa edilen evleri ve görülmeye değer tarihi yapıları ile insanları kendine hayran bırakmaktadır. Buraya gelirseniz semtin her noktasına hayran kalacaksınız. Ben bitirdim döneyim diyecekseniz fakat bunu kendinize anlatamayacaksınız. Neden yürüdüğünüzü bilmeden saatlerce yorulmadan tarihin kokusunu içinize çeke çeke arada, köşe başlarında küçük bir cafede dinlenerek harika gezinizin bitmesini istemeyeceksiniz.

Nasıl Gidilir: 8, 3 numaralı tramvay hattı veya 62, 116 ve 117 numaralı otobüs hattı ile ulaşabilirsiniz.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Roma şehrinde çok sayıda taksi bulunmaktadır. Fakat çok zor durumda kalmadıkça taksi kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Gerçekten taksi çok pahalı bir seçenek olup gider gitmez sizi şehirden soğutabilir. Açılış ücreti 2,80 Euro olup her kilometre başında yine o kadar yazılmaktadır ve tatil günlerinde bu fiyatta değişir.
Metro Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi oldukça kullanışlı ve turistlere çeşitli kolaylıklar sağlayan birçok metro hattı bulunur.  Bütün istasyonlarda bilet temin edebilirsiniz. Metro hatları 05:30-23:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Cumartesi günleri ise gece hayatından dolayı 00:30’a kadar hizmet etmektedir. 2017 bilet fiyatları 1 gün bilet fiyatı: 4 Euro’dur. Gece 00:00’den sonra bilet geçerliliği son bulur. 3 günlük bilet fiyatı ise 11 Euro’dur. Haftalık bilet ise 16 Euro’dur.
Tramway Roma’da tramvay hattı ile şehrin birçok bölgesine ulaşılabilir. 2017 bilet fiyatları 1 gün bilet fiyatı: 4 Eur2dur. Gece 00:00’den sonra bilet geçerliliği son bulur. 3 günlük bilet fiyatı ise 11 Euro’dur. Haftalık bilet ise 16 Euro’dur.
Bisiklet ve Motor Roma şehrinde bisiklet ve motor kullanımı oldukça yoğundur. Özellikle Scooter ile şehri turlayabilirsiniz. Bunların birçok kiralık yerleri bulunur. Burada yaşayan halkın büyük kısmı Scooter kullanmaktadır. Bu yönden onlar bu konuda profesyonel olmuşlardır. Siz dikkat etmelisiniz. Onlara bakıp hemen gaza gelip trafiğe çıkmayın.
Minibüs, Otobüs Şehrin birçok bölgesine otobüsle ulaşmak daha avantajlı olmaktadır. Çünkü metro hattı durakların orada olmaması sıkıntı olmaktadır. Otobüsler 05:30-23:30 saatleri arasında çalışmaktadır. Gece çalışan otobüs hatları da bulunur. Özellikle 110 numaralı otobüs hattı çoğu turistik bölgeye ulaşabilirsiniz.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Roma şehir merkezine yaklaşık 38 km güney batısında Fiumicino – Leonardo da Vinci Havalimanı bulunur. Ülkemizden buraya direk uçak seferleri bulunur. Yaklaşık 2 saat yolculuktan sonra buraya ulaşabilirsiniz. Dünyaya açılan havalimanı olarak bilinir. Sadece ülkemizden değil Dünya’nın her yerinden buraya uçabilirsiniz. Buraya ulaştığınızda şehir merkezine 3 numaralı tren hattı ile şehir merkezinde bulunan şehir merkezindeki “Termini” istasyonuna ulaşılır. Yaklaşık 30 dakika yolculuk sürer.  Roma şehrinde bir de Ciampino havaalanı bulunur. Bu havaalanından İtalya şehirlerine yolculuk yapabilirsiniz.
Otobüs Roma şehir merkezinde bulunan Tiburtina tren istasyonunun yakınında bulunan Otobüs terminali şehrin biraz dışında kalmaktadır. Buraya metro hatları ile ulaşabilirsiniz. Buraya gelip bilet alıp başta İtalya şehirleri olmak üzere birçok yere ulaşabilirsiniz.
Tren İtalya’nın dört bir yerine hızlı trenlerle ulaşabilirsiniz. Bunun yanında diğer ülke ve şehirlere de trenle ulaşmanız mümkündür. Şehir merkezindeki ana tren istasyonun adı Termini’dir. Buraya metro hatları ile ulaşabilirsiniz.
Gemi Roma şehri Tiber ve Aniane nehirleri arasında bulunur. Bu nehirlerde bot ve tekne turları yapıldığı gibi sınırı bulunan şehirlere feribot seferleri de yapılır.
Araba Başta İtalya şehirleri olmak üzere birçok Avrupa şehrinden buraya şahsi aracınızla gelebilirsiniz. Yollar gayet düzgün ve konforlu olmaktadır.

Alışveriş

Her ne kadar moda’nın başkenti Milano olsa da Roma’da Milan’dan eksik kalır bir yanı yoktur. Dünyaca ünlü birçok modayı burada bulabilirsiniz. Şehirde çok sayıda mağaza, alışveriş merkezi ve pazarlar bulunur. Burada gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Şimdi alışveriş yapabileceğiniz popüler caddeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Bunlar:

Via Marqutta: Antika eşya ve sanat eserlerin satıldığı bu cadde gün içerisinde çok kalabalık olmaktadır.

Via dei CoranariBu cadde üzerinde çok sayıda Antika eşyaların satıldığı mağaza bulunur. Antika meraklıları buraya akın eder.

Via CondottiRoma şehrin en şık mağazaları ve dünyaca ünlü modaların bulunduğu caddedir. Bu cadde üzerinde birçok ünlü ile karşılaşabilirsiniz.

Via del CorsoMüzik mağazalarından tutun Ayakkabıya kadar birçok şeyi bulabileceğiniz bir caddedir. Bu caddede daha çok gençleri görmeniz mümkündür.

Via cola di RienzoBu cadde üzerinde daha fiyatta bulabileceğiniz eşyalar satılmaktadır.

Via NazionaleKitapevleri, çanta ve valiz mağazalarının yanı sıra diğer birçok mağaza görmeniz mümkündür.

Şimdi de şehirde bulunan popüler Alışveriş merkezlerine bakalım.

Euroma 2:

Roma şehrin en ünlü alışveriş merkezidir. İçerisinde mağazalar, restoranlar, kafeler ve süpermarket bulunur.

Adres: Viale dell’Oceano Pacifico, 83, 00144 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 526 2161

Roma Est

Bu alışveriş merkezi popüler bir mekan olup içerisinde 220’den fazla mağaza barındırmaktadır.

Adres: Via Collatina, 00132 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 2251 1377

Da Vinci Mall

2007 yıllında açılan bu mağazada birçok dünyaca moda mağazası bulunur.

Adres: Via Geminiano Montanari, 00054 Piana del Sole, Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 4555 0255

Porta di Roma Mall

Şehrin en lüks ve popüler alışveriş merkezlerinden biridir. İçerisinde  mağazalar, restoranlar ve çocuk oyun alanı bulunur.

Adres: Via Alberto Lionello, 201, 00139 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 8707 4216

Coin

Burada hazır giyim, Kozmetik ürünleri ve eşyaları bulabilirsiniz.

Adres: Piazzale Appio, 7, 00183 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 708 0020

Şimdi de Roma Şehrine kadar gelmişken ne alalım sorusuna cevap bulalım. Siz değerli okurlarımız için liste haline getirdik. İşte o liste

 • Deri eşyalar
 • Fularlar
 • Pinokyo temalı ürünler
 • Tablolar
 • Giyim
 • Ayakkabı ve çanta
 • Murano Glass
 • Peynir
 • Şarap
 • Spagetti
 • Zeytinyağı
 • Balsamik sos
 • Kolezyum bibloları

Yeme İçme

Yemek kültürü açısında en zengin ülke şüphesiz İtalya’dır. İtalya denilince akla ilk olarak pizza ve makarna çeşitleri gelmektedir. Tabi İtalya yemekleri sadece bu ikisinden ibaret değildir. Roma şehrinde ben ne yer içerim diyorsanız sizin için sade bir liste çıkardık. Bu yemekleri yiyebilirsiniz. Bunlar

 • Pizza
 • Makarna türleri
 • Lasagna
 • Risotto
 • Roasted Beef
 • Osso Buco
 • Risotto

Nerede Kalınır

Roma dünyanın en çok turist çeken şehirlerin başında gelir. Her yıl buraya çok sayıda turist akın eder. Hal böyle olunca konaklama yönünde şehir adeta birbiriyle yarışır hale gelmiştir. Şehirde çok sayıda konaklama imkanı bulunur.

Roma  Otelleri

Roma şehrinde çok sayıda otel bulunur. Otel dışında çok sayıda diğer alternatifler de bulunur. Roma’da oteller gayet şık ve lükstür. Fakat şehir merkezinden biraz uzaklaştıkça bu fiyatlar düşüyor. Fiyat ve konfor konusunda Roma otelleri adeta yarışır halindedir.

Öneriler

Roma’da otel önerisi yapmayacağım çünkü burada istemediğiniz kadar otel bulunur. Otellerin çoğu da eminim istediğiniz gibidir. Burada önemli olan bana göre otel seçmek değil bölge seçmektir. Çünkü şehirde metro hattı bulunsa da birçok yere gitmemektedir. Bu nedenle metro hattı veya diğer ulaşım araçların tam içinde geçtiği bölgeleri seçmek lazım. Şehirde birçok bölge bulunur. Fakat ben bu bölgeleri 3 ana başlıkta toplamak istiyorum. Bunlar: Antik Roma, Modern Roma ve Vatikan bölgesidir. Buraya gelirseniz bana göre şehrin ana tren istasyonu olan Roma Termini çevresi ve merkezde bulunan otelleri seçebilirsiniz.

Roma Otelleri ve Roma Otel Fiyatları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Roma Otelleri ve Roma Otel Fiyatları

Gece Hayatı

Roma gece hayatı baya parlak ve renkli geçmektedir. Özellikle Testaccio Bölgesi’nde çok sayıda gece mekanı bulunur. Bu gece mekanlarında eğlence sabah saatlerine kadar durmadan devam eder. Roma gece hayatı, gece eğlencesi ve gece kulüpleri konusunda bilgi almak ve daha fazla ayrıntı öğrenmek isterseniz linki tıklayıp okuyunuz. <<Roma Gece Hayatı

Turlar

Ülkemizde genellikle İstanbul çıkışlı Roma turları düzenlenmekte ve çok sayıda vatandaşımız turlar aracılığı ile Roma kentine akın etmektedirler. Pek ok tur sadece Romayı gezdirip geri getirirken, bir çoğuda Roma-Floransa ve Venedik üçleminde ziyaretçilerini dolaştırıp, keyifli vakit geçirtip turun kaliteli olmasını sağlamaktadır. Özellikle yaz aylarında çok sayıda fake-sahte tur firmaları kendini ön plana çıkarsa da, biz sizler için bu işin hakkını veren güvenilir olan bazı firmaları ve Roma tur fiyatlarını çıkardık. Listeye bakarak kendinize uygun bir tur şirketi belirleyebilirsiniz.

 1. Cafetur – 230 Euro – 250 Euro Arasında
 2. Jollytur – 600 Euro – 750 Euro Arasında
 3. Mng Turizm – 500 Euro – 600 Euro Arsında
 4. Pronto Tur – 300 Euro – 400 Euro Arsında
 5. Gruppal – 1500 Türk Lirası civarında
 6. Anı Tur – Fiyat Bilgisine ulaşılamadı
 7. Tatil Sepeti – 400 Euro civarında
 8. Touristica – 350 Euro – 500 Euro Arasında
 9. Tatil Budur – 350 Euro – 600 Euro Arsında
 10. Gezinomi – 350 Euro – 500 Euro Arasında

Konsolosluklar

Telefon: 0039-06-445 94 200—-0039-06 445 941

Faks: 00 39 06 494 15 26

E-posta: ambasciata.roma@mfa.gov.tr

Büyükelçilik Posta adresi: Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya Cumhuriyeti

Görev Bölgesi: Büyükelçiliğimiz, İtalya Devletinin yanısıra; FAO, WFP, IFAD ve UNIDROIT kuruluşlarına da akreditedir.

Akredite ülkele: San Marino

Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma (09:00 -12:30 )(13:30 -17:00 )

Başvuru Kabul Saatleri 

Konsolosluk Subesi E-posta: consolato.roma@mfa.gov.tr

Tatil Günleri

01.01.2017 01.01.2017 Yeni yılın ilk günü

06.01.2017 Epifani Bayramı
17.03.2017 İtalya Birliği
16.04.2017 17.04.2017 Paskalya Bayramı
25.04.2017 25.04.2017 İtalya’nın Nazi işgalinden Kurtuluş Bayramı (Ulusal bayram)
01.05.2017 01.05.2017 İşçi Bayramı(Ulusal bayram)
02.06.2017 02.06.2017 Cumhuriyet Bayramı (Ulusal bayram) 29.06.2017 Roma’nın Azizi San Pietro Bayramı
15.08.2017 15.08.2017 Ferragosto Bayramı
01.11.2017 Azizler Günü
08.12.2017 Meryem Ana Günü
24.12.2017 25.12.2017 Noel
26.12.2017 Aziz Stefano Bayramı

İtalya’daki Başkonsolosluklar

1-T.C.MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon : 00 39 02 318 368 00

Faks : 00 39 02 3183 68 50

e-Posta : consolato.milano@mfa.gov.tr

Adres : 36, Via Antonio Canova, 20145 Milano, İtalya

Web sitesi : milano.bk.mfa.gov.tr

2-T.C.NAPOLİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Bağlı Birimler

1-Askeri Ataşelik

Telefon : 0039-06-494 15 33

Faks : 0039-06-494 16 94

e-Posta : tskroma@hotmail.com

Adres : Via Palestro 28 00185 Roma

2-Basın Müşavirliği

Telefon : 0039-06-445 94 225

Faks : 0039-06 454 42475

e-Posta : ambturstampa@fastwebnet.it

Adres : Via Palestro, 28 00185 Roma

3-Ekonomi Müşavirliği

Telefon : 0039-06-972 77 134

Faks : 0039-06-972 77 134

e-Posta :roma@ekonomi.gov.tr

Adres :Viale Pasteur, 77/8 Int: 8 Eur, Roma

Web sitesi : http://www.ekonomi.gov.tr

4-Fahri Konsolosluk

Telefon : 040-6702711 335-5968632

Faks : 040-67027300

e-Posta : samer@samer.com

Adres : TRIESTE Fahri Başkonsolosluğu, Piazza dell’Unita d’Italia 7, 34121 Trieste

5-Fahri Konsolosluk

Telefon : 041-5230707 348-3958171

Faks : 041-2413239

e-Posta : consolatoturchia@bassani.it

Adres : VENEDİK Fahri Başkonsolosluğu, Santa Marta Fabbricato 17, 30123 Venezia

6-Fahri Konsolosluk

Adres : NAPOLİ

7-Fahri Konsolosluk

Telefon : 080-4779111 348-4406399

Faks : 080-4762056

e-Posta : francescodivella@tin.it, segreteria@divella.it

Adres : BARİ Fahri Başkonsolosluğu, Via Abate Gimma,148 -70121 Bari

8-Fahri Konsolosluk

Telefon : 010-2474313 010-2474402 010-2474354 010-2510463

Faks : 010-2474599

e-Posta : magdi@magdige.it

Adres : CENOVA Fahri Başkonsolosluğu, Piazza de Ferrari 4, 16122 Genova

9-Fahri Konsolosluk

Telefon : 0931-983446 328-9059470 339-3468469

Faks : 0931-983446

e-Posta : onsolatoturchiasiracusa@tvttravel.com, union@tvttravel.com

Adres : SİRACUSA Fahri Başkonsolosluğu, Via Epicarpo 39, 96100 Siracusa

10-Fahri Konsolosluk

Adres : Firenze / Floransa

Kültür Tanıtma Müşavirliği

Telefon : 0039-06-487 11 90 0039-06-487 13 93

Faks : 0039-06-488 24 25

e-Posta : turchia@turchia.it

Adres : Piazza della Repubblica, No : 55-56 00185 Roma

Web sitesi : www.turchia.it

Tarım Müşavirliği

Telefon : 0039-06-445 94 249

Faks : 0039-06-494 15 26

e-Posta : turkishagri.rome@yahoo.com

Adres : Via Palestro, 28 00185 Roma

Ticaret Müşavirliği

Telefon : 0039-06-592 51 17 0039-06-592 23 34

Faks : 0039-06-591 79 84

e-Posta : roma@ekonomi.gov.tr

Adres : Viale Pasteur, 77/8 Int: 8 Eur, Roma

Web sitesi : www.musavirlikler.gov.tr

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Turistik bir şehir olan Roma, Pahalı bir şehir olup tedbirinizi ona göre alın.
 2. Roma genel olarak güvenli bir şehir olmasına rağmen, turistlere yönelik dolandırıcılık-yankesicilik gibi suçlar görülür.
 3. Toplu taşıma araçlarını kullanırken biletiniz sürekli yanınızda bulundurun. Çünkü rutin kontrollerde görevlilerle papaz olmayın. Zira yaptırımı ağır olur.
 4. Seyahatiniz boyunca pasaportunuz ve dönüş biletinizin kopyasını yanınızda bulundurun. Başınız ağrımasın.
 5. Taksiye binecekseniz; taksimetrenin açık olmasına dikkat edin. Malum her yerde uyanık esnaf bulunur. Çünkü onların gözünde yabancı veya turist yollanacak bir kaz gibidir.
 6. Roma’da gece hayatı biraz pahalıdır. Paranız yeterli değilse gece mekanlarına gitmeyin. Ya da daha ucuz olanlarına gidin. Daha sonra sıkıntı yaşamayın.
 7. Roma gece hayatı öncesinde bir plan yapmanız lazım. Burada bulunan birçok gece mekanında kıyafet zorunluğu var. Gece kulübüne katılmanız için mutlaka bir şık elbiseniz olması lazım.
 8. Roma’da gece kulüplerin sayısı az barların sayısı daha çoktur. Gece kulüpleri genelde hepsi çok iyi. Barlar konusunda araştırma yapmanızı öneririm.
 9. Roma’da uzun süre kalacaksınız Roma Pass Bileti almanızı tavsiye ederim. Bu biletle birçok tarihi yeri ücretsiz gezebilirsiniz.
 10. Roma’da gezilip görülecek çok sayıda yer var. Fakat biz en popüler olanlarını yazdık. Buraları mutlaka gezip ölümsüzleştirmeyi ihmal etmeyin.
 11. Güzel bir planla şehri çok güzel gezebilirsiniz.

Bunları da okumalısın ;

 1. Roma Gezilecek Yerler
 2. Roma Otelleri ve Roma Otel Fiyatları
 3. Roma Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 4. Roma Gece Hayatı
 5. Roma Terminiden Fiumicino Havalananına Ulaşım Nasıl Gidilir
 6. Roma şehir içi ulaşım
 7. İtalyanın En Güzel 10 Gölü
 8. Kuzey İtalya’da Gezilecek 10 Yer
 9. Milan Gezilecek Yerler
 10. Venedik Gezilecek Yerler
 11. Venedik Gece Hayatı
 12. Venedik Otelleri ve Venedik Otel Fiyatları
 13. Floransa Gezilecek Yerler
 14. Floransa Gece Hayatı
 15. Floransa Roma Arası Ulaşım, Nasıl Gidilir
 16. Milano Gece Hayatı
 17. İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 18. İtalyanın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 19. İtalya Nerede?

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here