Rusya'da Gezilecek 10 Yer
Rusya'da Gezilecek 10 Yer

Rusya, Türkiye ile olan politik sorunlarına rağmen kesinlikle gidip görülmesi gereken ve gezilecek yerleri hayli fazla olan güzel ülkelerden birisidir.

Rusya’da Gezilecek Yerler

Bir zamanlar SSCB’nin kurucusu ve en büyük ülkesi olan Rusya, ziyaret edilmeyi kesinlikle hak eden ülkelerden birisidir. Büyük tropikal plajlardan tutunda kuzeyde aşırı soğuk kış alanlarına kadar uzanan bir zıtlıklar ülkesidir diyebiliriz.

Göz at ;

 1. Moskova Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Moskova Gezilecek Yerler
 3. Moskova Gece Hayatı
 4. Rusya Nerede?
 5. Rusya Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 25 İlginç Bilgi
 6. Rusya Vize İstiyor mu?
 7. Rusya’da Gezilecek 10 Yer
 8. Nazım Hikmet Ran Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
 9. Rusya dünyanın en derin mağarasına indi
 10. Rusya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 11. Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 12. Nazım Hikmet Ran Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
 13. St. Petersburg Gezilecek Yerler
 14. Petersburg Gece Hayatı

Doğudaki insan sayısı daha az olabilir, ancak güzel şehirleri ile Rusya yaşanabilecek ülkelerden birisidir aynı zamanda. Ziyaretçiler ülkenin neredeyse her yerinde, müzelerde, kiliselerinde de muhteşem sanat örnekleri görebilirler.

10Yekaterinburg

Yekaterinburg, Ural Dağları’ndaki pek çok işi olan bir endüstri kentidir. Bununla birlikte, çoğunlukla, Rusya’nın son çarı Tsar Nicholas’ın ve ailesinin Rus Devrimi sırasında 1918’de idam edildiği yer olarak hatırlanmaktadır.

9Sochi

Karadeniz’deki Soçi, harika bir kış sporu destinasyonu ve aslında 2014 Kış Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmıştır. Kayakla Sochi, aynı zamanda Rusya Formula 1 Grand Prix’sine ev sahipliği yapacak ve 2018 FIFA Dünya Kupası için ev sahibi şehirdir.

8Veliky Novgorod

10. yüzyılda kurulan Veliky Novgorod, Rusya’nın en kuzeyindeki en eski şehirlerden biridir. Veliky Novgorod şehrinin, Rusya’nın kurulduu yer olduğu düşünülmektedir. Çünkü ilk sakinleri İskandinav Prens Rurik’i Rusya’yı yönetmeye, 750 yıl süren bir hanedan kurmaya davet etmiştir.

7Vladivostok

Vladivostok’u kuşatan dağlar ve koylar, Rusya’nın doğusundaki çarpıcı bu güzel kenti çekici kılmaktadır. Trans Sibirya Demiryolunun son durağı olan Vladivostok, ülkenin Pasifik Okyanusu’ndaki en büyük limanıdır. Kent, tiyatrolardan müzelerden konsere kadar çok sayıda kültürel mekan sunuyor; Aktör Yul Brynner 1920’de burada dünyaya geldi. Seyahat edenler, bir zamanlar askeri bir üs olan Minny Gorodok’un da aralarında bulunduğu şehrin güzel parklarından birinde dolaşmak isteyebilir. Şehrin ana meydanı, yakınlardaki bir denizaltıya ayrılmış bir müze olan Admiralsky Skver’tir.

6Nizhny Novgorod

Rusya’nın beşinci büyük kenti ve ayrıca Volga ve Oka nehirlerinin birleştiği yerdedir. Kasaba 13. yüzyılda bir kale olarak kurulsa da; Burada doğmuş Maxim Gorky’den sonra bir zamanlar Gorki olarak biliniyordu. Nizhny Novgorod, 600’den fazla anıt ve heykel ile en az 200 sanat müzesi, konser salonu ve benzeri gibi Rus sanat ve mimarisini görmek için güzel bir yerdir.

5Irkutsk

Doğu Sibirya’nın de facto başkenti olan Irkutsk, Trans-Sibirya Demiryolunda Moskova ve doğu arasındaki en popüler duraktır. Sadece 45 km uzaklıktaki Baykal Gölü ile gölün batı kıyısını keşfetmek için en iyi kenttir. Tarihi Irkutsk’u ziyaret edenler, süslü ahşap evler, standart Sovyet blok dairelerinin yanı sıra 500.000’den fazla insanın yaşadığı bir şehir için fazla trafik olmayan geniş bulvarları görecekler.

4Kazan

Kazan, Avrupa ve Asya kültürlerinin buluştuğu bir şehir olduğu için Volga’nın İstanbul’u olarak anılır. Tataristan’ın başkenti, kilise kulesi ve minarelerin siluetini doldurduğu güzel bir şehirdir. Rusya’nın üçüncü başkenti olan Moskova ve St. Petersburg’tan sonra Kazan sakinleri Rusya’daki en yüksek yaşam standartlarına da sahiptir.

3Golden Ring

Altın Yüzük, Moskova’nın dışında, kiraz bahçeleri, şirin evleri, soğan şeklindeki kubbeleri ve ülkenin en eski sanatını içeren ikonik kiliselerle dolu pitoresk bir alandır. Rusya’nın en eski bölgelerinden biri olmasına rağmen turistler için çok popülerdir. Beyaz taş kiliseleri, manastırlar ve kale sadece görülecek yerlerden bir kaçıdır.

2Saint Petersburg

Rusya’nın ikinci en büyük şehri Leningrad olarak bilinir, ancak çoğu insan doğum ismi St. Petersburg diye bilmektedir. 1703’te Büyük Çar Peter tarafından kurulan St. Petersburg, bir zamanlar Rusya imparatorluğunun başkenti idi. Adı 1924’te Leningrad olarak değiştirildi. Neva Nehri üzerindeki konumu nedeniyle, Finlandiya Körfezi’ne ve ardından Baltık Denizine kadar uzanan bu şehir, popüler bir bir şehirdir. Ziyaretçilerin en sık uğradıkları şehirlerden birisidir. Rusya’nın kültürel başkenti olarak bilinen kentte yer alan Hermitage müzesi, dünyanın en güzel sanat koleksiyonlarından birine sahiptir. Nevsky Prospekt, kentin ünlü alışveriş ve yemek caddesidir.

1Moskova

Rusya’nın başkenti Moskova, Rusya’nın en önemli kenti, ancak yalnızca politik nedenlerden değil. 12 milyondan fazla kent, bale, senfoniler ve sanat da dahil olmak üzere sanatsal çalışmalarıyla ünlüdür. Tarihi kiliseleri soğan şeklindeki kubbeleri ile de bilinir. Görkemli Kremlin ve etkileyici Kızıl Meydan, dünyanın en büyük meydanlarından biri olan Lenin ve Stalin’in heykelleri gibi kaçırılmaması gereken yapıtlardır. Soğuk Savaş müzelerinde Moskova’nın tarihi hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here