Salihli

Salihli Manisa iline bağlı bir ilçedir. Salihli ilçesi Manisa il merkezine 72 km uzaklıkta yer almaktadır. Salihli Manisa’nın en kalabalık ve en büyük ilçesidir. Salihli ilçesi içinde çok sayıda tarihi ve doğal güzelliğe sahip yerler barındırmaktadır. Salihli ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Kurşunlu Kaplıcaları: Kaplıcaları ile ünlü olan Salihli ilçesinde çok sayıda kaplıca bulunmaktadır. Kurşunlu Kaplıcaları Salihli ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Kurşunlu Kaplıca suları romatizmalı hastalıklar, solunum yolu hastalıkları, sinirsel hastalıklar, ameliyat sonrası kireçlenme ve eklem hastalıkları, cilt ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. 52-96 derece sıcaklığa sahip olan Kurşunlu Kaplıca suları banyo ve içme kürü olarak kullanılmaktadır. Kurşunlu Kaplıca yanında üç tane ev tipli konaklama tesisi, restoran, kafeterya, çay bahçesi, fırın, büfe, kasap ve manav bulunmaktadır. Konaklama tesislerinde sauna, jakuzi ve kapalı havuz bulunmaktadır. Ayrıca konaklama tesislerinde fizyoterapist, sağlık memuru ve doktor bulunmaktadır. Muayene sonucunda hastalığa göre tedavi süreçleri belirlenmektedir.Şifalı bir tatil için Kurşunlu Kaplıcalarını tercih edebilirsiniz.

Sart Kaplıcaları: Salihli ilçe merkezine 11 km uzaklıkta bulunan Çamurhamamı Köyü sınırlarında Bozdağ eteklerinde yer almaktadır. 52 derece sıcaklığa sahip olan Sart Kaplıca suları romatizma, nevralji, cilt ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Sart Kaplıca yakınında konaklama tesisi yer almaktadır. Hastalığınıza göre belirlenen süre boyunca burada kalıp hem şifa bulup hem de keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Sardes Antik Kenti: Salihli ilçe merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Sardes Antik Kenti Gediz Vadisi içinde Bozdağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuştur. Lidyalılar Döneminin önemli bir kenti olan Sardes Antik Kentinde restorasyon çalışmaları Amerikalılar tarafından yapılmaktadır. Sardes Antik Kentinde yer alan tarihi kalıntılar şunlardır:

Akropol: Şehrin çarşı bölümü olan akropol alanı Likyalılar Döneminde M.Ö. 5. Yüzyılda yapılan surlar ile çevrilidir. Ayrıca akropol bölümünde Persler, Yunan, Bizans ve Roma dönemine ait tarihi yapılar yer almaktadır. Yüksek bir tepe üzerine kurulu olan alanda yer alan tarihi kalıntılar kente ayrı bir güzellik katmaktadır.

Aşağı Sart ( Sart Mahmut): Bu kısımda kentin hamam bölgesi yer almaktadır. Roma ve Bizans Dönemine ait tarihi hamam restore edilerek eski görünümüne kavuşmuştur. Ayrıca bu alanda Dünyanın ilk Sinagogu yer almaktadır. Bu sinagog  M.S. 3. Yüzyılda inşa edilmiştir. Bundan dolayı bu antik kent Yahudi dünyası için büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca Aşağı Sart bölgesinde altın işleme atölyeleri, pazar yeri, Kybele Sunağı ve kente ait evler yer almaktadır. Büyük bir alan olan Aşağı Sart bölgesinde tarihi bir gezinti yapmanın keyfine varıp çeşitli tarihi kalıntılara şahit olacaksınız.

Yukarı Sart ( Sart Mustafa): Bu alanda Helenistik Dönemde inşa edilen Artemis Tapınağı ve küçük bir arkeoloji müzesi yer almaktadır. Günümüze sağlam olarak ulaşan Artemis Tapınağı Sardes Antik Kentinin en önemli tarihi yapılarındandır. Devasa boyutlara sahip mermer sütunları olan Artemis Tapınağı görkemli bir güzelliğe sahiptir. Şaşırtıcı güzelliğe sahip Artemis Tapınağı görülmesi gereken tarihi eserlerdendir. Yukarı Sart bölgesinde Poktolos çayı boyunca uzanan 20 bin kişilik Roma Döneminden kalma bir antik kent yer almaktadır. Ayrıca Sardes Antik Kenti içinde Hristiyan Dünyası için önemli olan ve 7 kiliseden bir kabul edilen Sart Kilisesi bulunmaktadır. Tarihi zenginliğe sahip Sardes Antik Kentini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Salihli ilçesinde yer alan çamlık ve bahçelik alana sahip güzel bir piknik yeri olan Demirköprü Barajını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Salihli Otelleri ve Salihli Otel Fiyatları Hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Salihli Otelleri ve Salihli Otel Fiyatları

1-Manisa Gezi Rehberi

2-Manisa’da Gezilecek 10 Yer

3-Manisa Gece Hayatı

4-Manisa Otelleri ve Manisa Otel Fiyatları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz