Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 21 Yer! Nereye Gidilir, Nereler Gezilir? Samsun 1.295.927 toplam nüfusu Karadeniz Bölgesinin en kalabalık şehri, Ülkemizin ise en kalabalık 16. büyük şehridir. Samsun Karadeniz Bölgesinin  Orta Karadeniz Bölümünde yer alır. İlimize bağlı 17 ilçe bulunur.

Samsun Gezilecek Yerler

Samsun ilimiz Kurtuluş Savaşını başlatan ilimiz olmuştur. Bu nedenle tarihte önemli bir yeri vardır. İlin her noktasında döneme ait tarihi yapı bulunur. Bunun yanında birçok da doğal güzellik bulunur.

Göz at ;

  1. Samsun Gezilecek Yerler
  2. Samsun’da Gezilecek 10 Yer
  3. Samsun Gece Hayatı
  4. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  5. Samsun Hangi Bölgede, Nereye Bağlı ve Nüfusu
  6. Samsun Hayvanat Bahçesi
  7. Samsun Otelleri ve Samsun Otel Fiyatları
  8. Samsun Nerede?

İlimizde gezilip görülecek sayısız yapı vardır. Bunları uzun uzun yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR. Fakat siz değerli okurlarımız için bunlardan 10 tane yer seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Samsun

Amazon Adası

Terme ilçesinde Batı Park Mevkiinde yer almaktadır. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Amazon Adası üzerinde Amazon Köyü bulunan bir yerdir. Amazon Adasını tanıtmadan önce Amazonlar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Yunan Mitolojisinde anlatıldığına göre Amazonlar M.Ö. 1200 yıllarında yaşamış bir kadın topluluğudur. Terme ilçesine bağlı Gölyazı Beldesinde uzun yıllar boyunca hüküm süren Amazonlar savaşçı özellikleri ile tanınmıştır. Amazon topluluğunun iki kraliçesi bulunurmuş ve bu kadın topluluğunda erkekler köle olarak kullanılırmış.

Amazonlar nesillerini devam ettirmek için birlikte olduğu erkekleri öldürürlermiş.Amazon kadınları erkek evlatlarını öldürür ve kız evlatlarını ise savaşçı olarak yetiştirirlermiş.

Farklı bir topluluk olan Amazonların yaşamış olduğu Gölyazı Beldesinde her yıl Amazonlar Çevre, Kültür ve Turizm Festivalleri düzenlenmektedir. Bu festivalde yalnızca kadınların katıldığı ata binme, yemek yeme ve ok atma gibi yarışmalar yapılmaktadır. Ayrıca festivalde tiyatro, halk oyunları ve halk konserleri gibi etkinlikler de yapılmaktadır.

Amazon Adası içinde bulunan Amazon Köyünde 3 bin yıl önce yaşayan Amazon Kadınlarının özelliklerine uygun yapılan ve gerçek gibi görünen heykeller yer almaktadır.

Ayrıca bu alanda Amazon Kadınlarının kullanmış olduğu günlük eşyalarda yer almaktadır. Amazon Kültürünü yansıtan ve büyük bir emekle yapılan Amazon Adası görülmesi gereken yerlerdendir.

Gazi Müzesi

İlkadım ilçesine bağlı Kale Mahallesinde Mecidiye üzerinde yer almaktadır. Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a geldiğinde kalmış olduğu iki katlı bina restore edilerek müze olarak hizmete açılmıştır.

Gazi Müzesinin en dikkat çeken bölümü 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a gelen Atatürk ve 18 arkadaşının balmumu heykellerinin bulunduğu bölümdür. Gerçekçi görünen bu heykeller hayretler içerisinde bırakmaktadır.

Ayrıca müzenin bulunduğu binada konser salonu ve Atatürk ile ilgili kitapların bulunduğu bir kütüphane yer almaktadır. Ayrıca İlkadım ilçesinde yer alan 2013 yılında hizmete açılan ve Avrupa’nın en prestijli altı müzesi içinde yer alan Samsun Kent Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Amisos Tepesi

Atakum ilçe merkezinde Toraman Tepe ve doğu yamaçlarında yer almaktadır. Amisos Tepesinde yer alan Amisos Antik Kenti M.Ö. 6. Yüzyılda kurulmuştur.

Günümüzde bu antik kentte Roma Dönemine ait sarnıç, döşeme mozaiği, sütun başlıkları yer almaktadır. Bunların dışında antik kentte yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen mozaik, fresko, heykeller ve çeşitli tarihi kalıntılar Samsun Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy ilçe merkezine 1 km uzaklıkta yer almaktadır. Tekkeköy Mağaraları bölgenin en eski yerleşim yeridir. Doğal yollardan oluşan mağaralarda yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bu mağaraların sonradan genişletilerek yerleşim yeri olarak kullanıldığı tespit edilmiştir.

Ayrıca yapılan çalışmalar sonucunda Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağına ait tarihi buluntular elde edilmiştir. Doğal güzelliği yanı sıra tarihi önemi ile de dikkat çeken Tekkeköy Mağaraları görülmesi gereken yerlerdendir.

Ayrıca Tekkeköy Mağarasının yanında yer alan ülkemizin ilk imitasyon müzesi olan ve girişi ücretsiz olan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Bandırma Vapuru (Milli Mücadele Açık Hava Müzesi)

Bandırma Gemisi Türkiye Cumhuriyetindeki yeri şüphesiz çok önemlidir. Mustafa Kemal 9.Ordu Genel Müfettişi göreviyle İstanbul’dan Samsun’a Bandırma vapuruyla gitmiş.6.Mehmet’in buyruğuyla 18 silah arkadaşıyla Samsun yoluna koyulmuştur. Vapurun tarihine baktığımızda 1879 de Glasgowda yolcu be yük gemisi olarak inşa edilmiştir.

Dussey and Robimson Şirketi gemiyi olk olarak satın almış. Trocaderto adi altında 5 yıl çalıştırmış daha sonra Yunanistan’da Psichha Preus firmasına satılmıştır.1890 da bir başka Yunan firmasına satılmış.1891 de bir kaza geçiren gemi batmış ve “Kıymı” adıyla İstanbul Rano Derasino firmasına satılmıştır.

1894’te Deniz yolları isletmesi olan İdarei Mahsusa nakledilip Türk bayrağı çekilerek Pamdoma olan adi 1910 da idarei Mahsusanin Osmanli Seyfü Sefain olarak statü değiştirmesiyle Bandırma adintüyleriniz Mayıs 1919 da Atatürk ve 18 silah arkadaşını Samsuna getirmesinin ardından yine posta ve yük gemisi olarak hizmet vermiştir. Asil Bandırma Vapuru kaza geçirerek hurda olarak parçalanmıştır.

Samsun Valiliğinin 10 Kasım 1999’da orijinal Bandırma Vapuru sadil kalınarak tekrar inşa edilmesi kararlaştırılmış.15 Nisan 2001 de müze tamamlanmış iç tasarımı ise 2003’te Abdi Güzel tarafından yapılmıştır. Samsun Belediyesinin çalışmalarıyla alana eklemeler ve peyzaj düzenlemesi yapılmış ve alana Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi adi verilmiştir.

Bu alana girdiğinizde tüyleriniz ürperecek Kurtuluş Savaşına katılıp şehit düşen 1200 kişinin isimlerinin yazılı olduğu “Şehitler Yazıtı”,Kurtuluş Savaşı genelgelerini betimleyen Milli Mücadele Panoraması bulunmaktadır. 6 bölümden(yatak odası,sergi salonu,kaptan köşkü,kaptan kamarası, tefriş salonu ve mutfak) oluşan Bandırma Vapurunun Tefriş salonunda 5 bal mumu heykel ile çeşitli eşyalar yer alıyor.

Müzenin sergi salonunda vapurun Orijinal çizimleri tarihçesi Mustafa Kemale ait fotoğraflar beylik silahı ve kararnameleri sergilenmektedir ayrıca bu salona vapurun her tarafından giriş sağlanmaktadır.Sizde bu tarihi dokuyu yerinde görmek hissetmek istiyorsanız mutlaka Samsun’a uğrayın derim.

Akdağ Kayak Merkezi

Ladik ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer almaktadır. Akdağ Spor Merkezinde kış aylarında kayak yapılmaktadır. Yaz aylarında ise çim kayağı yapılmaktadır.

Büyük bir piste sahip  ve bölgenin en çok tercih edilen spor merkezidir. Akdağ Spor Merkezi içinde konaklama amacı ile bir butik otel yer almaktadır.

Ladik Gölü

Ladik ilçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. 870 hektarlık alana sahip Ladik Gölü sit alanı kabul edilerek koruma altına alınmıştır. Berrak sulara sahip Ladik Gölü üzerinde bulunan yüzen küçük adacıkları ile dikkat çekmektedir.

Çevresi dağ ve orman ile kaplı olan göl muhteşem bir manzaraya sahiptir. Ladik Gölü içinde yaşayan tatlı su levreği, tahta balığı ve turna balığı sayesinde balıkçılık gelişmiştir. Huzur veren bir hava ve tabiata sahip Ladik Gölünde yelken yarışları ve sörf yapılmaktadır. Ayrıca Ladik Gölünde çok sayıda kuş türüde bulunmaktadır. Doğal güzelliği ile ön plana çıkan Ladik Gölü görülmesi gereken yerlerdendir.

İlkadım Anıtı

İlkadım ilçe merkezinde Atatürk Bulvarında yer almaktadır. Ulu Önder Atatürk’ün 100. Yıl anısına Heykeltıraş Hakkı Atamalı tarafından 1982 yılında yapılmıştır.

Taş blok kaide üzerine yapılan anıtta Atatürk heykeli , asker heykeller ve anıtın iki ucunda gençliği simgeleyen heykeller  yer almaktadır. Anıtın tamamında dayanışma simgelenmektedir.

Samsun Sahili

Samsun ilimiz Karadeniz bölgesinde sahille en çok bağlantısı bulunan ildir. Samsun ilimizin toplam sahil uzunluğu 120 km’dir. Bu ilimizin sahilinde yer yer 200 metreyi bulan derinliği bulunmaktadır. sahil boyunca birçok plaj bulunmaktadır. burada rahatlıkla denize girebiliyorsunuz.

Sahil boyunca birçok etkinlik bulunmaktadır. Deniz sporları ile gönlünüzce eğlenebiliyorsunuz.  gece geç saatlere kadar açık bulunan mekanlarla buraya renk katmaktadır. Burada yeterli yatırım yapılmadığı için şuan dışarıda turist alınmasa da yöre halkının uğrak yeri olmuştur.

Samsun Hayvanat Bahçesi

Samsun ilimizin İlkadım ilçesinde bulunan Samsun Büyük şehir belediyesine bağlı Samsun Hayvanat Bahçesi ile ilgili topladığımız bilgileri sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

İlimizde bulunan hayvanat bahçesi Karadeniz Bölgemizin en büyük hayvanat bahçesidir.  45 farklı tür hayvanın bulunduğu hayvanat bahçesi yaklaşık 200 hayvan bulunmaktadır. bu hayvanlar çoğu iri ve yabani hayvanlar olmaktadır.

380 dönümlük arsaya tesis edilen hayvanat bahçesi 2005 yıllından beri yöre halkı ve ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Açıldığı günden beri yapılan araştırma ve sayımla  2 milyon üzeri ziyaretçi buraya akın etmiştir.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun kent merkezde bulunan Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, inşaatına 1976 yıllında başlanmış ve 19 Mayıs 1981 günü ziyarete açılmıştır. Samsun ve çevresinde bulunan antik kentlerden çıkarılan Kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, Hellenistik, Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait birçok tarihi yapının sergilendiği harika bir müzedir. Bu müze de en çok dikkat çeken koleksiyonu Amisos antik kenti buluntuları ve bu antik kentin bir odasında bulunan Amisos hazinesidir. Bunun dışında yine birçok yöresel eşya bulunur. Buraya gelip şehrin tarihi ve kültürü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Samsun’a yolunuz düşerse buraya uğramadan geri dönmeyiniz.

Samsun Büyük Cami

Büyük Cami Ahşap olarak yapıldığından dolayı 1869 yıllında büyük bir yangın soncunda cami tabiri caizse yerle bir olmuştur. Daha sonra 1884 yıllında Batumlu Hacı Ali Efendi tarafından yeniden inşa edilmiştir. Cami mimarisini incelediğimizde sarı kesme taşlarla inşa edildiğini görebiliyoruz. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi yapıyı mutlaka ziyaret edin.

Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Samsun ili, Ladik ilçe sınırında bulunan Ladik Akdağ Kayak Merkezi, ziyaretçilere sezon boyunca kayak yapma olanağı sağlamaktadır. Akdağ Spor Merkezinde kış aylarında kayak yapılmaktadır. Yaz aylarında ise çim kayağı yapılmaktadır. Büyük bir piste sahip ve bölgenin en çok tercih edilen spor merkezidir. 6 Adet pist bulunur. Pist uzunlukları, 1600-3500 metre uzunluklarına sahiptir. Merkezin telesiyej uzunluğu ise 1365 m’dir. Buraya kış aylarında sevdiklerinizle birlikte gelip güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Samsun Kent Müzesi

Samsun ili, İlkadım ilçe sınırında bulunan Samsun Kent Müzesi, 12 Şubat 2013 tarihinde ziyaretçilerine açılan müzede şehrin; sosyal, tarihi, kültürel, coğrafi ve ekonomik özelliklerini yansıtan Bilgi, Belge ve eşyalar sergilenmektedir. Müze binası; 1928 yıllında Samsun-Sivas Demiryolu İnşaat ve İşletme İdaresi ve Devlet Demiryolu Lojmanı olarak inşa edilmiştir. Uzun süre farklı amaçlar için kullanılan bina 2013 tarihinde Samsun Kent müzesi olarak hizmete açılmıştır.

İlk Adım Anıtı

Samsun ili, İlkadım ilçe sınırında İlk Adım Anıtı, Ulu Önder Atatürk’ün 100. Yıl anısına Heykeltıraş Hakkı Atamalı tarafından 1982 yılında yapılmıştır. Taş blok kaide üzerine yapılan anıtta Atatürk heykeli , asker heykeller ve anıtın iki ucunda gençliği simgeleyen heykeller yer almaktadır. Anıtın tamamında dayanışma simgelenmektedir.

Kabaceviz Şelaleleri

Samsun ili Çarşamba ilçe sınırında bulunan Kabaceviz Şelaleleri, tabiat harikalarından biri olup kesinlikle görülmeye değer bir yerdir. Kabaceviz Şelaleleri, üç aşamadan oluşmaktadır. Her aşaması farklı bir güzellik barındırmaktadır. Şelale turizm açısından da önemli bir yere sahiptir. Burada dağcılık, trekking, foto safari yapabilirsiniz. Bunun dışında mesire alanları da bulunur. Sevdiklerinizle birlikte yaz aylarında buraya gelip harika zaman geçirebilirsiniz.

Mater Dolorosa Katolik Kilisesi

Samsun ili, İlkadım ilçe sınırında bulunan Mater Dolorosa Katolik Kilisesi, 1845 yılında Gürcistan’dan göç eden İtalyan asıllı 8 rahip ve Katolik vatandaşların rahatça ibadet etmeleri için 5. Murat tarafında inşa edilen Katolik Kilisesidir. Bu Kilise, Samsun’da yaşayan Katolik halkı için hizmette bulunan ve Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı bir ibadet yerdir. Günümüzde birinci dereceden sit alanı olarak tescillenmiş ve koruma altına alınmıştır. Buraya yolunuz düşerse bu dini yapıyı mutlaka ziyaret edin.

Hamamyağı Kaplıcaları

Samsun ili, Ladik ilçe sınırında bulunan Hamamyağı Kaplıcaları, gezilip görülmeye değer bir şifa kaynağıdır. Kaplıca suları romatizmalı hastalıklara, kireçlenme ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir.Hamam keyfinde bir kaplıca alanı olan Hamamyağı Kaplıcalarında piknik alanı kafeterya ve oyun parkı bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip hem dertlerinize deva hem de güzel bir gün geçirmiş olursunuz.

Şahinkaya Kanyonu

Samsun ili, Vezirköprü ilçe sınırında bulunan Şahinkaya kanyonu, gezilip görülmesi gereken harika bir doğal güzelliktir. Altınkaya Baraj Gölünde bulunan Şahinkaya Kanyonu dik yamaçları ile dağcıların gözde yerlerindendir. Kendine has güzelliği ile büyüleyici bir güzellik oluşturan Şahinkaya Kanyonu ilçenin en dikkat çeken doğal yeridir. Buraya gelen biri kesinlikle harika bir gün geçirir. Tekne turlarıyla kanyonu gezebilir ya da ailece burada piknik yapabilirsiniz. Tabi bol bol manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. İnsana huzur veren her şey burada mevcuttur. Yeter ki siz gelip görün. Pişman olacağınızı hiç sanmıyorum. Günün sonunda ben daha önce buraya neden gelmedim diye hayıflanacaksınız.

Samsun Atatürk Evi

Samsun ili, Tekkeköy ilçe sınırında bulunan Atatürk Evi, 26 Haziran 2006 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Tekkeköy ilçesinde yer alan Atatürk Evi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin birebir aynısı olarak yapılmıştır. İç ve dış mimarisi Selanik’teki evin bire bir aynısıdır. Burada Atatürk’e ait çok sayıda eser sergilenmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Samsun Sahilleri

Samsun ilimizin Yakakent- Terme arasında bulunan samsun sahilleri ile ilgili gözlemlerimizi aktaracağız. Samsun ilimiz Karadeniz bölgesinde sahille en çok bağlantısı bulunan ildir. Samsun ilimizin toplam sahil uzunluğu 120 km’dir. Bu ilimizin sahilinde yer yer 200 metreyi bulan derinliği bulunmaktadır. sahil boyunca birçok plaj bulunmaktadır. burada rahatlıkla denize girebiliyorsunuz. Sahil boyunca birçok etkinlik bulunmaktadır. Deniz sporları ile gönlünüzce eğlenebiliyorsunuz. gece geç saatlere kadar açık bulunan mekanlarla buraya renk katmaktadır. Burada yeterli yatırım yapılmadığı için şuan dışarıda turist alınmasa da yöre halkının uğrak yeri olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here