Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun 1.295.927 toplam nüfusu Karadeniz Bölgesinin en kalabalık şehri, Ülkemizin ise en kalabalık 16. büyük şehridir. Samsun Karadeniz Bölgesinin  Orta Karadeniz Bölümünde yer alır. İlimize bağlı 17 ilçe bulunur.

Samsun Gezilecek Yerler

Samsun ilimiz Kurtuluş Savaşını başlatan ilimiz olmuştur. Bu nedenle tarihte önemli bir yeri vardır. İlin her noktasında döneme ait tarihi yapı bulunur. Bunun yanında birçok da doğal güzellik bulunur.

Göz at ;

  1. Samsun Gezilecek Yerler
  2. Samsun’da Gezilecek 10 Yer
  3. Samsun Gece Hayatı
  4. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  5. Samsun Hangi Bölgede, Nereye Bağlı ve Nüfusu
  6. Samsun Hayvanat Bahçesi
  7. Samsun Otelleri ve Samsun Otel Fiyatları
  8. Samsun Nerede?

İlimizde gezilip görülecek sayısız yapı vardır. Bunları uzun uzun yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR. Fakat siz değerli okurlarımız için bunlardan 10 tane yer seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Samsun

1-Amazon Adası

Amazon Adası

Terme ilçesinde Batı Park Mevkiinde yer almaktadır. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Amazon Adası üzerinde Amazon Köyü bulunan bir yerdir. Amazon Adasını tanıtmadan önce Amazonlar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Yunan Mitolojisinde anlatıldığına göre Amazonlar M.Ö. 1200 yıllarında yaşamış bir kadın topluluğudur. Terme ilçesine bağlı Gölyazı Beldesinde uzun yıllar boyunca hüküm süren Amazonlar savaşçı özellikleri ile tanınmıştır. Amazon topluluğunun iki kraliçesi bulunurmuş ve bu kadın topluluğunda erkekler köle olarak kullanılırmış.

Amazonlar nesillerini devam ettirmek için birlikte olduğu erkekleri öldürürlermiş.Amazon kadınları erkek evlatlarını öldürür ve kız evlatlarını ise savaşçı olarak yetiştirirlermiş.

Farklı bir topluluk olan Amazonların yaşamış olduğu Gölyazı Beldesinde her yıl Amazonlar Çevre, Kültür ve Turizm Festivalleri düzenlenmektedir. Bu festivalde yalnızca kadınların katıldığı ata binme, yemek yeme ve ok atma gibi yarışmalar yapılmaktadır. Ayrıca festivalde tiyatro, halk oyunları ve halk konserleri gibi etkinlikler de yapılmaktadır.

Amazon Adası içinde bulunan Amazon Köyünde 3 bin yıl önce yaşayan Amazon Kadınlarının özelliklerine uygun yapılan ve gerçek gibi görünen heykeller yer almaktadır.

Ayrıca bu alanda Amazon Kadınlarının kullanmış olduğu günlük eşyalarda yer almaktadır. Amazon Kültürünü yansıtan ve büyük bir emekle yapılan Amazon Adası görülmesi gereken yerlerdendir.

2-Gazi Müzesi

Gazi Müzesi

İlkadım ilçesine bağlı Kale Mahallesinde Mecidiye üzerinde yer almaktadır. Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a geldiğinde kalmış olduğu iki katlı bina restore edilerek müze olarak hizmete açılmıştır.

Gazi Müzesinin en dikkat çeken bölümü 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a gelen Atatürk ve 18 arkadaşının balmumu heykellerinin bulunduğu bölümdür. Gerçekçi görünen bu heykeller hayretler içerisinde bırakmaktadır.

Ayrıca müzenin bulunduğu binada konser salonu ve Atatürk ile ilgili kitapların bulunduğu bir kütüphane yer almaktadır. Ayrıca İlkadım ilçesinde yer alan 2013 yılında hizmete açılan ve Avrupa’nın en prestijli altı müzesi içinde yer alan Samsun Kent Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

3-Amisos Tepesi

Amisos Tepesi

Atakum ilçe merkezinde Toraman Tepe ve doğu yamaçlarında yer almaktadır. Amisos Tepesinde yer alan Amisos Antik Kenti M.Ö. 6. Yüzyılda kurulmuştur.

Günümüzde bu antik kentte Roma Dönemine ait sarnıç, döşeme mozaiği, sütun başlıkları yer almaktadır. Bunların dışında antik kentte yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen mozaik, fresko, heykeller ve çeşitli tarihi kalıntılar Samsun Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

4-Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy ilçe merkezine 1 km uzaklıkta yer almaktadır. Tekkeköy Mağaraları bölgenin en eski yerleşim yeridir. Doğal yollardan oluşan mağaralarda yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bu mağaraların sonradan genişletilerek yerleşim yeri olarak kullanıldığı tespit edilmiştir.

Ayrıca yapılan çalışmalar sonucunda Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağına ait tarihi buluntular elde edilmiştir. Doğal güzelliği yanı sıra tarihi önemi ile de dikkat çeken Tekkeköy Mağaraları görülmesi gereken yerlerdendir.

Ayrıca Tekkeköy Mağarasının yanında yer alan ülkemizin ilk imitasyon müzesi olan ve girişi ücretsiz olan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

5-Bandırma Vapuru (Milli Mücadele Açık Hava Müzesi)

Bandırma Vapuru (Milli Mücadele Açık Hava Müzesi)

Bandırma Gemisi Türkiye Cumhuriyetindeki yeri şüphesiz çok önemlidir. Mustafa Kemal 9.Ordu Genel Müfettişi göreviyle İstanbul’dan Samsun’a Bandırma vapuruyla gitmiş.6.Mehmet’in buyruğuyla 18 silah arkadaşıyla Samsun yoluna koyulmuştur. Vapurun tarihine baktığımızda 1879 de Glasgowda yolcu be yük gemisi olarak inşa edilmiştir.

Dussey and Robimson Şirketi gemiyi olk olarak satın almış. Trocaderto adi altında 5 yıl çalıştırmış daha sonra Yunanistan’da Psichha Preus firmasına satılmıştır.1890 da bir başka Yunan firmasına satılmış.1891 de bir kaza geçiren gemi batmış ve “Kıymı” adıyla İstanbul Rano Derasino firmasına satılmıştır.

1894’te Deniz yolları isletmesi olan İdarei Mahsusa nakledilip Türk bayrağı çekilerek Pamdoma olan adi 1910 da idarei Mahsusanin Osmanli Seyfü Sefain olarak statü değiştirmesiyle Bandırma adintüyleriniz Mayıs 1919 da Atatürk ve 18 silah arkadaşını Samsuna getirmesinin ardından yine posta ve yük gemisi olarak hizmet vermiştir. Asil Bandırma Vapuru kaza geçirerek hurda olarak parçalanmıştır.

Samsun Valiliğinin 10 Kasım 1999’da orijinal Bandırma Vapuru sadil kalınarak tekrar inşa edilmesi kararlaştırılmış.15 Nisan 2001 de müze tamamlanmış iç tasarımı ise 2003’te Abdi Güzel tarafından yapılmıştır. Samsun Belediyesinin çalışmalarıyla alana eklemeler ve peyzaj düzenlemesi yapılmış ve alana Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi adi verilmiştir.

Bu alana girdiğinizde tüyleriniz ürperecek Kurtuluş Savaşına katılıp şehit düşen 1200 kişinin isimlerinin yazılı olduğu “Şehitler Yazıtı”,Kurtuluş Savaşı genelgelerini betimleyen Milli Mücadele Panoraması bulunmaktadır. 6 bölümden(yatak odası,sergi salonu,kaptan köşkü,kaptan kamarası, tefriş salonu ve mutfak) oluşan Bandırma Vapurunun Tefriş salonunda 5 bal mumu heykel ile çeşitli eşyalar yer alıyor.

Müzenin sergi salonunda vapurun Orijinal çizimleri tarihçesi Mustafa Kemale ait fotoğraflar beylik silahı ve kararnameleri sergilenmektedir ayrıca bu salona vapurun her tarafından giriş sağlanmaktadır.Sizde bu tarihi dokuyu yerinde görmek hissetmek istiyorsanız mutlaka Samsun’a uğrayın derim.

6-Akdağ Kayak Merkezi

Akdağ Kayak Merkezi

Ladik ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer almaktadır. Akdağ Spor Merkezinde kış aylarında kayak yapılmaktadır. Yaz aylarında ise çim kayağı yapılmaktadır.

Büyük bir piste sahip  ve bölgenin en çok tercih edilen spor merkezidir. Akdağ Spor Merkezi içinde konaklama amacı ile bir butik otel yer almaktadır.

7-Ladik Gölü

Ladik Gölü

Ladik ilçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. 870 hektarlık alana sahip Ladik Gölü sit alanı kabul edilerek koruma altına alınmıştır. Berrak sulara sahip Ladik Gölü üzerinde bulunan yüzen küçük adacıkları ile dikkat çekmektedir.

Çevresi dağ ve orman ile kaplı olan göl muhteşem bir manzaraya sahiptir. Ladik Gölü içinde yaşayan tatlı su levreği, tahta balığı ve turna balığı sayesinde balıkçılık gelişmiştir. Huzur veren bir hava ve tabiata sahip Ladik Gölünde yelken yarışları ve sörf yapılmaktadır. Ayrıca Ladik Gölünde çok sayıda kuş türüde bulunmaktadır. Doğal güzelliği ile ön plana çıkan Ladik Gölü görülmesi gereken yerlerdendir.

8-İlkadım Anıtı

İlkadım Anıtı

İlkadım ilçe merkezinde Atatürk Bulvarında yer almaktadır. Ulu Önder Atatürk’ün 100. Yıl anısına Heykeltıraş Hakkı Atamalı tarafından 1982 yılında yapılmıştır.

Taş blok kaide üzerine yapılan anıtta Atatürk heykeli , asker heykeller ve anıtın iki ucunda gençliği simgeleyen heykeller  yer almaktadır. Anıtın tamamında dayanışma simgelenmektedir.

9-Samsun Sahili

Samsun Sahili

Samsun ilimiz Karadeniz bölgesinde sahille en çok bağlantısı bulunan ildir. Samsun ilimizin toplam sahil uzunluğu 120 km’dir. Bu ilimizin sahilinde yer yer 200 metreyi bulan derinliği bulunmaktadır. sahil boyunca birçok plaj bulunmaktadır. burada rahatlıkla denize girebiliyorsunuz.

Sahil boyunca birçok etkinlik bulunmaktadır. Deniz sporları ile gönlünüzce eğlenebiliyorsunuz.  gece geç saatlere kadar açık bulunan mekanlarla buraya renk katmaktadır. Burada yeterli yatırım yapılmadığı için şuan dışarıda turist alınmasa da yöre halkının uğrak yeri olmuştur.

10-Samsun Hayvanat Bahçesi

Samsun Hayvanat Bahçesi

Samsun ilimizin İlkadım ilçesinde bulunan Samsun Büyük şehir belediyesine bağlı Samsun Hayvanat Bahçesi ile ilgili topladığımız bilgileri sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

İlimizde bulunan hayvanat bahçesi Karadeniz Bölgemizin en büyük hayvanat bahçesidir.  45 farklı tür hayvanın bulunduğu hayvanat bahçesi yaklaşık 200 hayvan bulunmaktadır. bu hayvanlar çoğu iri ve yabani hayvanlar olmaktadır.

380 dönümlük arsaya tesis edilen hayvanat bahçesi 2005 yıllından beri yöre halkı ve ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Açıldığı günden beri yapılan araştırma ve sayımla  2 milyon üzeri ziyaretçi buraya akın etmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here