Tebriz'de Gezilecek 10 Yer
Tebriz'de Gezilecek 10 Yer

Tebriz, İran’ın deyim yerindeyse en eski ve güzel şehirlerinden birisidir. Özellikle Van’dan yola çıkan Türk gezginlerin ilk giriş şehridir.

Türk kültüründe çok önemli bir yeri olan Mevlana’nın Şemsi diye bir kavram vardır bilirsiniz. Hani Mevlana Şemsin adını duyunca bile çok heyecanlanır ya.

Bu Yazılarda Okumalısınız ;

 1. Van’dan İran’a Nasıl Gidilir
 2. Van Tebriz Arası En Ucuza Nasıl Giderim?
 3. İran Para Birimi, TL Tümen Kuru ve Para Durumu
 4. Arabayla İran Gezi Planı / Kırın Ön Yargılarınızı
 5. İran Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Tebriz’de Gezilecek 10 Yer
 7. İran’da Gezilecek 10 Yer
 8. Türk Gezgin İran’da 20 Gün Sudan Ucuza Kaldı
 9. Genç Gezginler İran’dan Van’a Otostopla Geldiler
 10. Ağrı’dan İran’a (Gürbulak Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir?
 11. İran Nerede?
 12. İran Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 13. Tahran Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 14. Tahran Gece Hayatı

Şems, Mevlana’nın öğrencisidir ve Tebrizlidir. Ayrıca yine Dünya genelinde çok iyi bilinen ünlü şair Şehriyar yine Tebrizlidir. Zaten edebiyat literatüründe Tebriz için şairler kenti denilmektedir. Şairler mezarlığı bile bulunmaktadır.

Tebriz Gezilecek Yerler

Tebriz’e bir gün yolunuz düşer diye sizler için kentin çok önemli gezilecek yerlerini yazmak istedik. Umarız beğenirsiniz.

Tebriz Kapalı Çarşısı ( Muzafferiye )

Unesco Dünya Mirası listesinde 1 km’lik uzunluğu ile dünyanın en büyük kapalı çarşısı olarak ön plana çıkmaktadır. Kapalı çarşıyı gezmek için minimum 2 saatinizi vermelisiniz. Emir arastası, Muzafferiye çarşısı, Emir ve Gürcüler çarşısı, Rasta bazar ve Masgeran ( Bakırcılar çarşısı ), Keffaşan ( Ayakkabıcılar çarşısı ) ve Haremhaş pazarı bölümlerinden oluşan bu çarşıda arastalar, küçük çarşı, dükkanlar, koridorlar, camiler ve hamamlar yer almaktadır.

Arg-e Tebriz, Tebriz Kalesi

Kapalı çarşının hemen arka tarafından yer alan bu kale, şimdilerde her ne kadar işlevini görmese de tarihi süreçte pek çok suçlunun idam edildiği yer olarak bilinmektedir. Kale çok fazla büyük olmadığı için kısa sürede gezebilirsiniz.

Mavi Camii (Göy Mescid)

Tarihsel süreçte ünlü Karakoyunlular tarafından inşa edilen ve şimdilerde kentin simgesi olan bu cami 1779 tarihli büyük Tebrşiz depreminde oldukça hasar gördüğü için şimdilerde yeniden düzenleme çalışmaları mevcuttur. Kentte geldiğiniz zaman ilk duraklarınızdan birisi olsun.

Azerbaycan Müzesi

Kenti gezerken mutlaka ünlü İmam Humeyni caddesi üzerinde bu müzeyi göreceksiniz. 1952 yılında kurulan camide İran’ın geçmişi olan Sasani İmparatorluğuna ait çok önemli 5000 yıllık tarihi eserler ile Fars ırkının İslam ile tanışmasından sonraki dönemlere ait tarihi ve önemli belgeler ile eserler sergilenmektedir.

Afzaladdin Bedel Khagani

Mavi camiyi gezdikten hemen sonra, caminin arka batı tarafında yer alan ve ünlü Azeri şair Afzaladdin Bedel Khagani‘nin heykelini görebilirsiniz. Bahçeye de adını veren bu şair, İran ve Azeri tarihine büyük katkı sunmuştur.

Amir Nezam Evi

Haj Vali Memar-E Tebriz tarafından 1868 yılında yapılan bu ev, Azerbaycan anayasası için toplanan Azerileri ağırlıyormuş. Ancak, 1975 yılında İran devrim yetkilileri tarafından müze haline getirilip sergilenme amacıyla halka açılmıştır. Evdeki muhteşem sanat eserleri ve mimari yapı oldukça değerlidir.

Tebriz Belediyesi ve Saat Kulesi

Bir çeşit şehir meydanı oluşsun diye 1934 yılında Saat kulesi yapılmış ve hemen yanı başında Tebriz Belediyesine ait bina bulunmaktadır. Binanın çinde ise Tebriz tarihi ile ilgili eserler sergilenmektedir.

Makberetüş Şuara, Şairler Anıtı

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi Tebriz bir şairler kentidir. Ve dünyada şairleri için ilk mezarlık yaptırıp onlara anıt diken ülke ise İran devletidir. Allah rahmet eylesin Şehriyar’a, Şehriyar’ın da mezarı yine burada bulunmaktadır. Ayrıca mezarlığın içinde çoğu zaman İran’ın farklı yerlerinden gelmiş grupları görecek ve bu grupların burada birbirlerine şiir okuduğuna şahit olacaksınız. Bu durum sizin için hayli ilginç gelebilir bizden söylemesi.

Son olarak, sizlere İran Halısından bahsetmek istiyoruz. Dünyada eşi benzeri olmayan bu ünlü halılar, bir değer taşıması için yapımından itibaren üzeriden en az 80-100 yıl görmesi gerekiyor. Çok değerli halılar olduğunu bilmelisiniz.

23 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Van -Tebriz arası çalışan yolcu otobüslerinin telefon nr. rica edebilirmiyim.
  Teşekkürler,
  Ahmet Muhassıl

 2. Van ile Tebriz arası çalışan otobüslerin telefon numarasına benim de ihtiyacım var.

  Sınıra gitmek zor mu? Sınardan sonra 60 TL’ye Tebriz’e taksiler varmış.

  • Mustafa bey telefon numaralarını mail adresinize yolladım. Sınıra gitmek zor değil. Sınırdan sonra taksiye vereceğiniz para sizin pazarlık gücünüze ve şartlarınıza bağlı.

 3. Ahmet bey bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.. Sağolun..

  Uzun zamandır İran ı gezmek, araç ile gezmek veya tren veya otobüs ile çeşitli alternatifleri araştırdım. İstanbul dan araç ile gitmek masraflı olabilir diye tren i düşündüm. Van gölü expresi ile Van a gidip oradan İran a geçmeyi araştırdım. TCDD den telefon ile cevap alamadım. İran a gidecek tren, tren bileti vs. cevap alamadım. Amacım tren ile gidip, İran da geceleri Tren ile seyahat edip, otel masrafından kurtulmaktı. Ama Araç ile gitmek sanırım daha mantıklı. Bir müddet İran da kalıp , Pakistan a geçmek niyetindeyim.. Konu hakkında beni aydınlatırsanız memnun olurum..

  Teşekkürler..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here