Tire

İzmir merkezine 80 km uzaklıkta bulunan Tire; yeşil tabiatı ve köklü tarihi ile İzmir’in dikkat çeken ilçelerindendir.

Tire Gezilecek Yerler

Hitit, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi büyük devletlere ev sahipliği yapmış bu ilçede tarihi birçok izlere rastlamak mümkün. Tire’de gezilecek yerlerden bazıları şunlardır:

Kaplan Köyü: Tire’ye 5 km uzaklıkta olan, asırlık çınar, ceviz ve kestane ağaçları arasında yeşilliğin hâkim olduğu bir dağ köyü olan Kaplan Köyü; Tire’de görülmesi gereken yerlerdendir. Tire’nin su ihtiyacını karşılayan Kaplan Köyünde çok sayıda tatlı su kaynakları bulunmaktadır.

Türkiye’nin en iyi 10 restoranı arsında olan Kaplan Restoranı yemyeşil doğanın içinde harika lezzetlere sahip bir yerdir. Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan Kaplan Restoranı Tire gezinizde öğlen ya da akşam yemeği için tercih edebilirsiniz. Zeytinyağlı ot yemekleri, Tire’ye özgü köftesi, et yemekleri, lezzetli tatlıları ve doğal ürünleri ile ünlü olan bu restoran temiz havası ve yeşil tabiatı ile iştahınızı açacaktır.

Tire’ye özgü lezzetli yemeklerinden yiyebilirsiniz. Kaplan Köyünün temiz ve serin havasında, kuşların sesi eşliğinde, ağaçların altında huzurlu bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Göz at ;

  1. Tire Gezilecek Yerler
  2. Tire Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. İzmir Gezilecek Yerler
  4. İzmir Gece Hayatı
  5. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
  6. Kordon Boyu Nerede, Nasıl Gidilir
  7. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
  8. İzmir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  9. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

Derekahve: Tirenin merkez sınırlarında bulunan doğal güzelliğe sahip Derekahvesine ulaşmak için daracık sokaklardan geçip, tepeye doğru tırmanmak gerekiyor. Yeşilliğin içinde basamaklar üzerinde akan bu dere harika bir görüntü oluşturuyor.

Derenin etrafında çok sayıda dinlenme mekanları bulunmaktadır. Serin havası ve derenin güzel görüntüsüne karşı oturup çay içebilirsiniz. Ailecek keyifli zamanlar geçirmek için uygun olan bu doğal güzellik her gün çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Necip Paşa Kütüphanesi: Tire merkezde bulunan Necip Paşa Kütüphanesi; Osmanlı Döneminde Necip Paşa tarafından yapılmıştır.

Osmanlı mimarisini örnek alan kütüphane kare yapıda bir bina ve binanın üzerine oturtulan sekizgen kubbe ile harika bir görüntü oluşturuyor. Dış mimarisi ile dikkat çeken kütüphane içerisinde barındırdığı 11.702 kitap ile araştırmacıların dikkatini çekmektedir.

Bu kitaplardan bazıları Osmanlı Döneminden kalma eserlerden oluşmaktadır. Hem gezi amaçlı hem de araştırma için tercih edilecek bir kütüphane olan Necip Paşa Kütüphanesi çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Tire Hanları: Tarihte kervanların sürekli kullandığı yol üzerinde olan Tire’de çok sayıda han bulunmaktadır. Bunlar; Emir Ali Hanı, Bedestan, Kutu Han, Bakır Hanı ve Çöplen Hanıdır. Günümüzde Kutu Han halen kullanılmaktadır.

Tarihi mimarisi ile oldukça dikkat çeken bir eserdir. Bakır han ise restore edilerek günümüze kadar ulaşması sağlanmıştır. Hanlar içerisinde en çok dikkat çekeni Çöplen Hanıdır. Dükkanların içerisinde bulunduğu han girişinde çiçekler ile bezenmiş hanı ile harika bir güzelliğe sahip.

Bu handa kamelyanın altında çay içmenin tadına varmalısınız. Hanların hemen yanında bulunan günümüzde meslek okulu olarak kullanılan Tahtakale Hamamı görülmesi gereken yerlerdendir.

Dokuma tezgâhları kurulu olan bu tarihi hamamın giriş bölümünde satılan dokumalardan alıp buraya ait bir anı olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca Tire’de salı günleri kurulan Tire pazarında aradığınız her şeyi bulmak mümkün. Bu pazarda en çok dikkatinizi Tire’ye özgü keçe ürünler çekecektir.

Tire Haritası
Tire Haritası
Tire Merkez
Tire Merkez
Tire Nerede Nasıl Gidilir
Tire Nerede Nasıl Gidilir
Tire
Tire

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here