Tokat

Tokat Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer! Tokat ili Karadeniz Bölgemizin şirin bir ilidir. Tokat’da 2010 TÜİK verilerine göre merkez ilçeyle beraber 12 ilçe, 77 belde ve 609 köy vardır. İlimiz 2015 yıllı itibariyle toplam nüfusu 593.990’dır. İlimizde gezilip görülecek çok yer vardır.

Tokat Gezilecek Yerler

Biz bunları hepsini yazdık. İsteyen olursa burada Okuyabilir. Siz değerli okurlarımız içinde 10 gözde yer seçtik. Umarım beğenirsiniz.

Göz at ;

 1. Tokat Gezilecek Yerler
 2. Tokat’da Gezilecek 10 Yer
 3. Tokat Gece Hayatı
 4. Tokat’ın İlçeleri
 5. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 6. Tokat Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 7. Topçam Yaylası
 8. Kaz Gölü Nerede
 9. Reşadiye Kaplıcaları
 10. Tokat Ulu Cami
 11. Tokat Otelleri ve Tokat Otel Fiyatları

Sormak istediğiniz veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Ballıca Mağarası

Pazar İlçe merkezine 8 km uzaklığında bulunan Ballıca Köyünde bulunur. Bu mağara 1995 yıllından beri hizmete açık olup ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Yaklaşık 4 milyon yaşında olan bu mağara Dünya’da pek az benzeri bulunmaktadır.

Bu benzerlerin içinde de en güzeli budur diyebiliriz. Aydınlatma, yürüyüş yolları, seyir terasları yapılarak ziyarete açılan Ballıca Mağarası 10.000 metrekare yüz ölçüme sahiptir. Mağara yaklaşık 680 metre uzunluğunda 90-95 metre ise uzunluğunda bulunur.

Bu mağaranın belki de en önemli özelliği Ülkemizin hiçbir mağarasında bulunmayan Soğan Sarkıt oluşumlarına sahip olması ve mağaranın değişik yerlerinde bulunan Cüce Yarasaların varlığıdır. Mağaranın ortalama sıcaklığı 18 derece olup nem oranı ise %54 oranındadır. Burada bol oksijenli havanın olması nefesi açmaktadır.

Mağara toplam 5 kat ve 8 salonda oluşmaktadır. Bu salonlar şu şekilde sıralayabiliriz. “Havuzlu Salon, Büyük Damlataşlar Salonu, Fosil Salonu, Yarasalar Salonu, Mantarlı Salon, Sütunlar Salonu ve Yeni Salon”.

Bunların dışında hala oluşumu devam eden bölümleri bulunmaktadır. Bu bölüm henüz ziyaretçilere açılmamıştır. Sizinde yolunuz düşerse böyle bir güzelliği kaçırmamanızı öneririm.

Mahpere Hatun Kervansarayı

Pazar İlçemizde bulunan bu kervansaray Konya’yı Sinop’a bağlayan kervan yolu üzerinde yer almaktadır. Bu kervansaray 1238-39 yılları arasında Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubat’ın eşi Mahperihatun tarafında inşa edilmiştir.

Bu kervansaray açık ve kapalı yada yazlık ve kışlık bölümlerinde oluşur. Yapımında kesme taş kullanılan kervansaray özellikle kapısı oldukça gösterişlidir. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

Kaz Gölü

Tokat İl merkezine 39 km uzaklıkta bulunan Üzümören beldesinde bulunur. bu göl ilimizin can damarıdır. İlimizde birçok göl bulunur. Fakat bu göl diğer göllerden çok farklıdır.

Özellikle burada oturup göle bakıp güneşin batışını seyretmek kesinlikle müthiş bir duygudur. Bu duyguyu kesinlikle tatmanızı öneririm.

Ayrıca göl bir kuş cenneti haline gelmiştir. Burada kuşların sesi ile huzur bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Sulusokak Çarşısı

Tokat ilimize gittiğinizde sevdiklerinizle birlikte bu çarşıya gelip hediyelik alabilirsiniz. Ayrıca bu çarşı ilimizin eski yerleşim merkezi olmasından dolayı her adımdan sonra bir tarihi yapı görmek mümkündür.

Bu özelliği birçok ziyaretçi akınına uğramaktadır. Burada Ali Paşa Camii, Ulu Camii, Sultan Hamamı, Sık Dişini Helâsı, Tokat Müzesi, Takyeciler Camii, Paşa Hamam gibi tarihi yapılar bulunur.

Buraya yolunuz düştüğünde hediyelik eşya alıp bu tarihi yapıları ziyaret etmelisiniz.

Zile Kalesi

Zile İlçemizin merkezinde bulunan bu kale bir höyük üzerinde inşa edilmiştir. İlçenin merkezinde bulunan bu kale her tarafta görülebilir.

Bu kale Roma dönemine aittir. M.Ö. 47’de Zile önlerinde yapılan üçüncü savaşı kazanan İmparator Jül Sezar, bu sevincini “Veni-Vidi-Vici” yani “Geldim- Gördüm-Yendim” sözleriyle Roma’ya müjdelemiştir.

Bu sözü bu kalede söylendiği rivayet edilmektedir. Kale içinde bulunan saat kulesi kalıntıları hala görülebilir vaziyettedir. Yolunuz düşerse tarihi kaleyi görmelisiniz.

Topçam Yaylası

Tokat il merkezine 15 km uzaklıkta bulunur. Yayla yaklaşık olarak 1600 metre yükseklikte bulunur. Buraya gider gitmez ağaçların sizi selamladığını bütün ağaçların size kucak açtığını hissediyorsanız.

Buradaki manzarayı nadir yerlerde bulunur. Bunun için bu manzarayı ölümsüzleştirmeye unutmayın.Ayrıca ilimizde bulunan bir diğer yayla olan Selemen Yaylasını da ziyaret edebilirsiniz.

Reşadiye Kaplıcaları

Reşadiye İlçemizin merkezinde bulunur. Belediye tarafında işletilen bu kaplıca birçok hastalığa şifa dağıtmaktadır. Bu kaplıca suyun içinde normal düzeyin üzerinde Arsenik içerir. Kesinlikle içilmez.

Bu su ile banyo yapabilirsiniz. İyi geldiği söylenen hastalıklar şunlardır. Romatizma, çeşitli ağrılı hastalıklar, deri hastalıkları, ortopedik (kırık çıkık) rahatsızlıklar, ameliyat sonu sekmeler ve kadın iç hastalıklarına iyi gelmektedir.

Burada konaklama yerleri bulunur. Gitmeden rezervasyon yapabilirsiniz. Tel: 0356 461 44 45 – 461 30 91

Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi

Tokat ilimizin merkezinde bulunan ve Atatürk için tesis edilen Atatürk Evi(Etnografya Müzesi) hakkında edindiğimiz bilgileri sizinle paylaşacağız. Atatürk milli mücadele döneminde 5 yada 6 kez Tokat’a gelindiği söylenir.

Bu gelişlerin çoğunda bu evde kalmıştır. Bu ev Mustafa Vasfi Süsoy’a aittir. Mustafa Vasfi Süsoy (1876-1934) Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı olup cumhuriyet yıllarında Tokat milletvekilliği yapmıştır. Atatürk 1925 yılında eşi Latife Hanımla birlikte burayı ziyaret ediyor ve iki gece bu evde kalıyorlar.

En son 1928 yıllında alfabeyi öğretmek için Tokat’a gider yine bu evde kalır. Bu ev artık Atatürk’ün Evi olarak anılmaya başlanmıştır. Bu ev yerli yabancı birçok turist karşılamaktadır.

Bu ev günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. müzede Atatürk’e ait birçok eser bulunmaktadır.

Tokat Ulu Cami

Tokat ilimiz birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan Anadolu Selçuklular, beylikler ve Osmanlılar buraya birçok tarihi cami inşa etmişlerdir. Bu camilerden biride Ulu Camidir.

Bu cami Danişmentliler tarafında 13. Yy’da inşa edildiği rivayet edilmektedir. Fakat tarih 1679 yılını gösterdiğinde Avcı Mehmet Bey tarafında camiyi baştan sona yenilenmiştir. Cami doğu- batı yönünde son cemaat yerleri bulunmaktadır. bu özeliğiyle Anadolu da tektir.

Bu caminin yapımında moloz taş, kesme taş kullanılmıştır. Arka tarafında bulunan kuş evi de Anadolu da nadir görülen bir yerdir. Hala ibadette açık olan bu cami tokatta bulunan en büyük ve eski camilerden biridir. Ayrıca orjinaliğini koruyan nadir eserlerden biridir.

Almus Baraj Gölü

Almus ilçemizde bulunan bu göl Yeşilırmak Nehri üzerinde kurulan bu göl harika bir manzara yaratmıştır.

Burada piknik alanları bulunur. Yaz mevsiminde yöre halkı adeta buraya akın etmektedir.

Ayrıca burada spor faaliyetleri de yapılır. Sizinde yolunuz düşerse yeşillikler içinde kurulmuş bu gölü ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Taşhan

Tokat ilimizin Merkezinde bulunan Taşhan, 1626-1632 yılları arasında inşa edilen bir Osmanlı eseridir. Türkiye’nin en güzel beş hanında biridir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Tokat Mevlevihanesi

Karadeniz Bölgemizin Şirin ili olan Tokat ilimizde bulunan tarihi Tokat Mevlevihanesi ya da diğer ismi ise Mevlana Müzesi Konya’dan sonra en çok beğenilen yapıdır.

Arastalı Bedesten

Tokat kent merkezinde bulunan bu müze binası hakkında net bir bilgi yoktur. Tokat ilimizde ilk müze çalışmaları 1926 yıllında başlamıştır. Müze olarak o zaman Gök Medrese binasını kullanmışlardır. Daha sonra çoğalan eserler ve sergilenmesi gereken eserleri kaldıramaz hale geldi. 2012 yıllında tokat müzesi Arastalı Bedesten’e taşındı. Evliya çelebi seyahatnamesinde bu bedesten için şöyle demiştir. “Halep ve Bursa çarşıları gibi gayet tertip üzere kurulmuştur.” Bu bedesten İstanbul Kapalı çarşıdaki bedesten bölümünü andırmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka gelin hem tarihi bedesteni ziyaret eder hem de müzeyi ziyaret etmiş olursunuz.

Niksar Kalesi

Tokat ilimizin birçok medeniyette ev sahipliği yaptığını tarih kitaplarında okuyup öğrenmişizdir. Bu bölgeden hüküm sürenlerden biri de Danişmentlilerdir.

Tokat Atatürk Evi

Atatürk milli mücadele döneminde 5 yada 6 kez Tokat’a gelindiği söylenir. Bu gelişlerin çoğunda bu evde kalmıştır. Bu ev Mustafa Vasfi Süsoy’a aittir. Mustafa Vasfi Süsoy (1876-1934) Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı olup cumhuriyet yıllarında Tokat milletvekilliği yapmıştır. Atatürk 1925 yılında eşi Latife Hanımla birlikte burayı ziyaret ediyor ve iki gece bu evde kalıyorlar. En son 1928 yıllında alfabeyi öğretmek için Tokat’a gider yine bu evde kalır. Bu ev artık Atatürk’ün Evi olarak anılmaya başlanmıştır. Bu ev yerli yabancı birçok turist karşılamaktadır. bu ev günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. müzede Atatürk’e ait birçok eser bulunmaktadır.

Latifoğlu Konağı Müze Evi

Tokat il merkezinde bulunan Latifoğlu Konağı Müze Evi 18. yüzyılda Osmanlı Barok üslubunda inşa edilmiştir. 2 katlı olan yapı mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Uzun yıllar konak olarak kullanılan bina 1988 yıllında Tokat Müzesi bünyesinde Müze ev olarak kullanılmaktadır.

Sulusaray Kaplıcaları

Sulusaray ilçemizde 1962 yıllında yapılan tesisler ve konaklama yerleri ile burası canlanmıştır. Burada birçok konaklama ve yeme içme yeri bulunmaktadır. Burada bulunan kaplıca suyu ortalama 55 derecedir. Bu kaplıca suyu birçok hastalığa şifa vermektedir. Özellikle bunların başında Romatizma Hastalıkları gelmektedir. Yolunuz düşerse bu kaplıcaya uğrayın ulaşımı gayet rahattır.

Erbaa-Şahin Tepesi

Orta Karadeniz Bölümünde bulunan Tokat ili, Erbaa ilçe sınırında yer alan Şahin Tepesi, Kesinlikle gezilip görülmeye değerdir. Erbaa İlçemize hakim bir noktada yer alan bu tepeye mutlaka gitmelisiniz. Fakat ilçemize ilk giriş yaptığınızda ya da tam çıkış yapacağınız zaman gitmenizi öneririm.

Hubyar Tekkesi

Tokat ilimizin Alamus ilçesine bağlı Hubyar Köyünde bulunan Hubyar Tekkesi ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunacağız. İlimizde bulunan bu köy Hubyar sultan tarafında kurulmuştur. Bu köy daha önce birçok isimle anılmasına rağmen daha sonra halkın isteğiyle de Hubyar ismini almıştır. Hubyar köyünde bir tekke bulunmaktadır. bu tekke ocak tarzında olup Alevilerin ibadet yeridir. Hubyar sultan Hacı Bektaşi Veli ile birlikte birçok yeri gezip daha sonra Tokatta bulunan bu köye gelmiştir. Başka bir rivayette ise bahsedilen Hubyar sultan dedikleri kişi aslında Ahmet Yesevi’dir. bu köyde bulunan ocak sayesinde yaz mevsiminde nüfüsü 10 bini geçmektedir.

Yeşilırmak Köprüsü

Yeşilırmak Köprüsü adında da anlaşılacağı üzere Yeşilırmak üzerinde inşa edilmiştir. Asıl isimi Hıdırlık Köprüsüdür. Bu köprü Sivas tokat kara yolunun üzerindedir. Bu köprü yapılış tarihi Selçuklular zamanında Pervane Seyfeddin Hamit tarafında 1250 yılında inşa edilmiştir. 117 metre uzunluğunda olup 7 metre genişliğinde olan bu köprüde değişik malzemeler kullanılarak yapılmıştır. Bu köprünün inşaatında kesme taş ve moloz kullanılmıştır. Sivri kemerli bu köprü 5 göze sahiptir. Köprü tek taraflı araç trafiğine açıktır.

6 YORUMLAR

 1. 2017 Tokat ve cevresini gezmeye karar verdik (kücük 4 kisiden olusan bir grup)cok guzel yerler insanlari’da öyle, bizi son derece rahatsiz eden insanlar mahpere hatun kervansarayina gittigimizde pesimize iceriye girdigimiz andan itibaren takilan biri bayan biri erkek sürekli para istemesiydi:yok suraya bakarsaniz su kadar para, iki basamagi cikarsaniz su kadar para,,,zaten öyle büyük bir yer degil,,biz galiba sacma bir kamera sakasi diyerek ciktik..yahu insan arkasini dönmek isteyince orada perdenin arkasini görürsünüz parasiz olmaz denirmi???tavsiye etmem morali bozuluyor insanin..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz