Urla

Urla ilçesi olduğu İzmir il merkezine 38 km uzaklıkta bulunmaktadır. Deniz kıyısında çok sayıda yazlık eve sahip olan Urla’da gezilip görülmesi gereken çok sayıda yer bulunmaktadır.

Urla Gezilecek Yerler

Urla İskelesi: Urla ilçe merkezinde bulunmaktadır. Yürüyüş için uygun olan bu iskelede denizin temiz havasında dinlenebileceğiniz bir yer. Urla iskelesinde restoranlar bulunmaktadır.

Burada deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Özellikle akşamları İzmirlilerin uğrak yeri olan İskele ayrı bir güzellik oluşturuyor. İskelede takı satan Pazar yerleri de bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Urla Gezilecek Yerler
  2. Urla Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Urla Otelleri
  4. İzmir Gezilecek Yerler
  5. İzmir Gece Hayatı
  6. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
  7. Kordon Boyu Nerede, Nasıl Gidilir
  8. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
  9. İzmir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  10. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti
Urla İskelesi
Urla İskelesi

Karantina Adası: Urla’da bulunan Karantina Adasına yapılan yol sayesinde artık bir yarımadaya dönüşmüştür. Buraya Karantina adası denilmesinin sebebi; Osmanlı Devleti zamanında İzmir’e gelen yabancılar ve hac kafileleri önce bu adaya alınıp kontrol edildikten sonra şehre alınırmış.

Eğer bulaşıcı bir hastalığa sahip ise burada tedavi ettirildi. Osmanlı Devleti’nin ilk karantina bölgesi olan ve karantina yeri olarak kullanılan bu bina günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Ayrıca bu adada dünyanın en güzel manzarasına sahip Urla Kemik Hastalıkları Hastanesi bulunmaktadır.

Günümüzde yemyeşil doğaya sahip bu adada Sağlık Bakanlığının dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Mavi ile yeşimin uyum içinde olduğu bu adada harika bir gezinti yapabilirsiniz.

Urla Karantina Adası
Urla Karantina Adası

Çeşmealtı: İlçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. İzmir’e yakın olan bu bölge yoğun ziyaretçi akımına uğramaktadır. Çeşmealtın’a bulunan liman sessiz, sakin yürüyüş yapmak isteyenlerin en gözde yerlerindendir. Ayrıca bu limandan tekne ya da yet ile denizin keyfini çıkararak 12 adalara günübirlik turlar yapabilirsiniz.

Çeşmealtın’da çok sayıda yazlık ev bulunmaktadır. Burada güzel bir tatil için bu yazlık evleri kiralayabilir ya da kamp alanlarında kamp yapabilirsiniz. Çeşmealtı geceleri sakin yapısından uzaklaşıp hareketli bir yapıya dönüşmektedir.

Bölgede bar, restoran, kafe ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Çeşmealtı denizi yüzmek ve tatil için en uygun yerdir. Ayrıca bölgede bulunan Güvendik tepesinde gün batımını izlemenizi tavsiye ederim.

Urla Çeşmealtı
Urla Çeşmealtı

Limantepe Antik Bölgesi: Karantina Adasının karşısında Urla İskelesi bölgesinde bulunmaktadır. Limantepe höyük bölgesinde resmi arkeolojik çalışmalar yapılmaktadır.

Bu arkeolojik çalışmalarda Tunç devrine kadar birçok zamana ait eserler bulunmuştur. Ayrıca burada denizaltı arkeolojik çalışmalar da yapılmaktadır. Bu çalışmalarda tarihi bir gemi bulunmuştur. Bu antik bölgesinde tarihe ait birçok kalıntılara şahit olacaksınız.

Klazomenai Antik Kenti: Limantepe’nin batısında kalan tepeler üzerine ve Karantina adası üzerine kurulu bir antik kenttir. 12 İyon kentinden biri olan Klazomenai Antik Kent Helenistik Döneminden kalma yerleşim yeridir. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda burada zeytinyağı üretim tesisi bulunmuştur. Dünyanın ilk zeytinyağı atölyesi olmasından dolayı büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca yapılan kazılarda çeşitli dönemlere ait tarihi buluntulara ve saray yapısına ulaşılmıştır. Bu antik kentten günümüze zengin tarihi eserler ulaşmıştır. Bu antik kent dağınık bölgelerde bulunmasına rağmen zengin kalıntıları ile görülmeye değer yerlerdendir.

Demircili Plajı: Urla merkezine 24 km uzaklıkta Demircili Köyünde bulunmaktadır. Tertemiz plajlara sahip olan bu bölge tatilcilerin gözde yerlerindendir. Rüzgar sörfü yapılan ve dalış dersleri verilen bu plaj yerli ve yabancı çok sayıda turist almaktadır. Bu plajda denizin tadını doyasıya çıkaracağınız bir tatil yapabilirsiniz.

Urla Demircili Plajı
Urla Demircili Plajı

Özbek: Urla merkezine 7 km uzaklıkta bulunan bir köydür. Özbek Köyü yeşil tabiatı, tertemiz denizi ve deniz kıyısında bulunan yazlıkları ile ön plana çıkmaktadır. Özbek sahilinde yürüyüş yapıp balık tutabilirsiniz. Ayrıca bölgede bulunan balık restoranlarında deniz havası eşliğinde balık yiyebilirsiniz. Özbek Köyünde bulunan iskelede yürüyüş yapabilir ya da tekne ile denizde gezine bilirsiniz. Güzel bir tatil için Urla’ya uğramanızı tavsiye ederim.

Urla Otelleri ve Urla Otel Fiyatları hakkında bilgi ve ayrıntı öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Urla Otelleri ve Urla Otel Fiyatları

Urla Hangi Şehirde
Urla Hangi Şehirde
Urla Haritası
Urla Haritası
Urla Merkez
Urla Merkez
Urla Nerede Nasıl Gidilir
Urla Nerede Nasıl Gidilir
Urla Plajları Sahilleri
Urla Plajları Sahilleri
Urla
Urla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz