Üsküdar

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan bir ilçesidir. Köklü tarihi geçmişe sahip Üsküdar’da çok sayıda tarihi yapıt bulunmaktadır. Üsküdar’da bulunan gezilecek yerler şunlardır:

Kız Kulesi: İstanbul’un sembollerinden biri ola Kız Kulesi görülmesi gereken yerlerdendir. Çeşitli efsaneler anlatılan Kız Kulesi ile ilgili en bilindik efsane şudur: Doğu Roma İmparatoru çok sevdiği kızının öleceğini rüyasında görür. Kızını korumak için denizin ortasına kule yapar. Böylece kızını tüm zarardan koruğunu düşünür. Bir gün kuleye getirilen meyve sepeti içinde çıkan yılanın sokması sonucunda genç kız ölür ve efsaneye göre bundan dolayı bu yapı Kız Kulesi olarak anılır. 5. Yüzyılda Boğaz ile Marmara Denizinin birleştiği yerde bulunan bir kayalık üzerine yapılmıştır. Günümüzde restorasyon yapılarak kafeterya ve hatıra eşyalarının satıldığı bir mekân olarak kullanılmaktadır. Kız Kulesine Kabataş ve Salacak’tan yapılan seferler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca sahilde Kız Kulesi manzarasına karşı oturup çay içebilir ya da Kız Kulesi manzaralı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kız Kulesi Hangi Şehirde
Kız Kulesi Hangi Yakada
Kız Kulesi Nasıl Gidilir
Kız Kulesi Nerede
Kız Kulesi

Beylerbeyi Sarayı: Üsküdar ilçesinin Beylerbeyi Semtinde bulunmaktadır. Sultan Abdülaziz tarafından 1865 yılına inşa edilmiştir. Saray ilk yapıldığı zamanlar yazlık yani safiye yeri olarak ve yabancı misafirleri ağırlamak için kullanılmıştır. Deniz kıyısında bulunan Beylerbeyi Sarayı çeşitli onarımlardan geçerek günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Pazartesi ve perşembe dışında her gün ziyarete açık olan Beylerbeyi Sarayının muhteşem görünüm şahit olabilir ve içinde bulunan kafeteryada çay içebilir ya da kahvaltı yapabilirsiniz. Yeşil ile mavinin ahenk ile dans ettiği Beylerbeyi Bahçesinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı Hangi Şehirde
Beylerbeyi Sarayı Nerede Nasıl Gidilir
Beylerbeyi Sarayı

Yeni Valide Külliyesi: Üsküdar’ın Hakimiyet-i Milliye caddesinde bulunmaktadır. İstanbul’un en gözde tarihi yapısı olan bu külliye III. Ahmet’in Annesi Gülnuş Emetullah Valide Sultan için inşa ettirilmiştir. Yeni Valide Külliyesi; cami, türbe, şadırvan ve sıbyan mektebinden oluşmaktadır. Yeni Valide Camisi Osmanlı mimarisi, iç kısmında kullanılan İznik Çinileri ile görkemli bir atmosfer oluşturmaktadır. Osmanlının geçiş döneminde iki minareli olarak yapılan Yeni Valide Camisinin avlusunda sebile ve şadırvan bulunmaktadır. Ayrıca caminin hemen yanında Yeni Valide Türbesi de bulunmaktadır.

Yeni Valide Külliyesi

Aziz Mahmut Hüdai Efendi Türbesi: Üsküdar’da Aziz Mahmut Hüdai caddesinde bulunmaktadır. Aziz Mahmut Hüdai efendi; Sultan Ahmet Camisinde ilk vaaz veren kişidir. Halk tarafından büyük önem verilen Aziz Mahmut Hüdai Hazretleri türbesi sürekli ziyaretçi almaktadır.

Aziz Mahmut Hüdai Efendi Türbesi Hangi Şehirde
Aziz Mahmut Hüdai Efendi Türbesi Nerede Nasıl Gidilir
Aziz Mahmut Hüdai Efendi Türbesi

III. Ahmet Çeşmesi: Üsküdar’da İskele Meydanında bulunmaktadır. Osmanlı Döneminde Mehmet Ağa tarafından deniz kenarında inşa edilmiştir. Rokoko mimari tarzında yapılan III. Ahmet Çeşmesi çeşitli onarımlardan geçerek günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır.

III. Ahmet Çeşmesi

Selimiye Kışlası: III. Selim tarafından Üsküdar tepelerinde kare biçimde yapılmıştır. Denize karşı bulunan kışla mimarisi ve manzarası ile dikkat çekici bir görünüme sahiptir. Nizam-ı Cedid askerleri için inşa edilen kışla günümüzde halen kışla olarak kullanılmaktadır. Kışlanın Florence Nightingale bölümü günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Tarihi mimariye sahip Selimiye Kışlasını ziyaret edebilir ve bu müzede bulunan eserlere şahit olabilirsiniz.

Selimiye Kışlası

Çamlıca Tepesi: İstanbul’un eşsiz manzarasına sahip Çamlıca Tepesi İstanbul’un en güzel yerlerindendir. Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca diye iki bölümden oluşan Çamlıca Tepesinde restoran ve kafe bulunmaktadır. Ayrıca Küçük Çamlıca tepesinde Topkapı, Sofa ve Cihannüma Köşkleri bulunmaktadır. Harika bir manzaraya sahip bu yerde eşsiz İstanbul manzarasını izleyebilirsiniz.

Çamlıca Tepesi
Çamlıca Tepesi Nerede
Çamlıca Tepesi Nasıl Gidilir
Çamlıca Tepesi Hangi Yakada

Üsküdar’da bulunan tarihi öneme sahip Altuni zade Camii, Çinili Külliyesi, Mimrimah Sultan Külliyesi, Eski Valide Külliyesi, Şemsi Paşa Külliyesi, Sultan Abdülaziz Av Köşkü, Mehmet Paşa Sarayı, Çamlıca Kasrı Büyük Selimiye Camii gibi tarihi yapıtları ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Üsküdar Sahilinde yürüyüş yapıp manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Üsküdar Otelleri ve Üsküdar Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Üsküdar Otelleri ve Üsküdar Otel Fiyatları

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

Üsküdar Hangi Şehirde
Üsküdar Hangi Yakada
Üsküdar Haritası
Üsküdar Nasıl Gidilir
Üsküdar Sahil
Üsküdar Sokakları
Üsküdar

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz