PAYLAŞ
Arsuz Sahilinde Güneş Batımı

Arsuz ilçesi denince eminim hepimizin aklına farklı şeyler gelmiştir. Ama ben önce kendi aklımda geçeni söyleyim daha sonra siz de aklınıza geçeni yorum kısmına yazabilirsiniz. Ben arsuz hatta Hatay denince aklıma en fazla iki yada üç şey gelirdi. Nedir bunlar işte ilimiz Suriye sınırında en son ana vatana katılan toprak, yemekleri ve insanları güzeldir. Bunlar yani birde tarihi bir şehir olduğunu biliyordum. Fazla bir şey beklemiyordum. Bir arkadaşın tavsiyesi ile bu yaz Arsuz’a uğradım. Ben aslında gitmek istemedim ama arkadaşın uzun uğraşları sonucunda kendimi Hatay’da buldum. Buradan ilk dolmuşla Arsuz’a geçtik 1,5 saat yolculuktan sonra Arsuz’daydık. Aman Allah’ım yanlış yere mi geldik diye arkadaşa söylendim. Çünkü burası bildiğimiz Bodrum veya Çeşmeden hiç farkı yok. Ne kadar güzel bir yer anlatamam. Sahili ve tatil beldesi olan bu şirin ilçemize bugüne kadar neden gelmedim diye baya kendime kızdım. Aslında hep saklı cennet lafını kullanırız ya İşte ben o kelimeye resmen yaşadım. Ama böyle güzel bir yeri neden kimse tanıtmıyor. Yada niye biz bilmiyoruz. Diye düşündüm. Sonra bu yazıyı yazma gereği duydum. Sevgili okurlarım okuyup bilsin ve gidip görsün diye umarım yararlı bir yazı olur.

Arsuz Sahili

Arsuz ilçesi Hatay ilimize bağlı 15 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 87 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür.

Hatay’ın İlçeleri

Arsuz ilçemiz Tarihi boyunca ” Rhosus”, “Rhopolis”, ” Port Panel” , “Kabev” ve “Arsous” gibi isimlerle anılmıştır.  Arsuz 2012 yıllına kadar Hatay ilimize bağlı bir bucak iken bu tarihte ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçemize bağlı 8 mahalle ve 17 köyden oluşur. İlçemizin Nüfusu 2 Merkez Mahallede (Uluçınar, Arpaçiftlik) 2,547 kişi olmak üzere toplam 82.498 kişidir.

Arsuz

Arsuz’da Gezilecek Yerler:

İlçemiz birçok tarihi ve doğal güzelliğe imza atmış bir yerdir. Örneğin bir Çeşme’ye gidince herkes oraya deniz için gittiğini anlar yada Urfa’ya giden bir kişi tarihi yerleri görmek için gittiğini bilir. Fakat Arsuz ilçemize giden biri için bunu tahmin etmek gerçekten zordur. Çünkü ilçemiz hem medeniyetlerin beşiği olarak bilinir. Birçok tarihi yapı bulunur. Aynı zamanda ilçemiz tatil beldesi olarak bilinir. Zaten tatil beldesi olma özelliğini yukarıda anlattım.  Ayrıca ilçemizde yemekleri muhteşemdir. Burada deniz ürünleri veya yöresel yemeklerini de tatmanızı tavsiye ediyorum.

Arsuz Hangi Şehirde

İlçemizde bulunan ve mutlaka görülecek tarihi yerler:

Meryo Hanna Kilisesi

Meryo Hanna Kilisesi, Meryem Ana Havuzu, Arsuz Kalesi

Arsuz Kalesi
Meryem Ana Havuzu
Arsuz Plajı
Arsuz Sahilinde Güneş Batımı

Arsuz Gece Hayatı ve Gece Eğlencesi hakkında bilgi edinmek isterseniz linke Tıklayınız. Arsuz Gece Hayatı

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz