Ceylanpınar Hangi şehirde

Ceylanpınar ismini duyar duymaz evet bu Suriye sınırında bulunan sürekli haberlerde duyduğumuz ve nereye bağlıydı ya bu ilçe dediğinizi duyar gibiyim. Evet, doğru tahminde bulundunuz. Bahsettiğiniz ilçemiz bu ilçedir işte. Hiç merak etmeyin ilçemiz hakkında detaylı bilgi vereceğim. Eklemek istediğiniz yâda sormak istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Ceylanpınar Hangi şehirde

Ceylanpınar ilçemiz Urfa ilimize bağlı 13 ilçesinden biridir. İl merkezine yaklaşık 141 km uzaklığındadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılır. Buraya ulaşmak sadece Viranşehir üzerinde olur. Aynı zamanda buraya Demir yolu ile de ulaşmak mümkündür.

Şanlıurfa İlçeleri

İlçemiz tarihi 5000 sene öncesine kadar dayanıyor. Asuriler döneminde Vaşşugar olarak bilinirdi ve Mitanni Devleti’nin başkentiydi. Osmanlı İmparatorluğu döneminde günümüzde Suriye’de bulunan Resulayn ilçesine bağlıydı. Kürtçe de Serekani, Arapçada bu ilçe Ras El Ayn’dır. her iki dilden de anlamı Pınarbaşı anlamına gelir. Türkçede bulunan Ceylan sözcüğü burada Ceylan çokluğundan dolayı eklenmiştir.

Ceylanpınar Çarşısı

İlçemiz 1937 yıllında bucak olmuştur.  1982 yıllında çıkan bir kanunla ilçe statünse kavuşmuştur. İlçemize bağlı 1 belediye, 12 mahalle, 35 köy ve 14 mezra bulunur.

Ceylanpınar-Urfa

İlçemizde bulunan halkın neredeyse tamamı tarımla uğraşmaktadır. Aynı zamanda burada bulunan çiftlikte birçok hayvan yetiştirilir. Suriye sınırına komşu olan bu ilçemiz Suriye kültüründen etkilenmiştir. Özellikle Suriye de yaşayan iç savaşta Ceylanpınar ilçemiz baya etkilenmiştir. İlçemizde tarihi yapı olarak pek bir şey yoktur.

Ceylanpınar-Park

 

Ceylanpınar Nerede
Ceylanpınar da kış
Ceylanpınar

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here