Güllük Dağı Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Antalya ili, Korkuteli ilçe sınırında bulunan Güllük Dağı Milli Parkı, 1970 yılında, 6.702 hektarlık alan üzerinde kurulan milli bir parktır.

Güllük Dağı Milli Parkı içinde; Güllük Dağının yamaçlarında kurulan bir antik kent olan Termessos Antik kenti, dağın çeşitli jeolojik ve jeomorfolojik oluşumları, Akdeniz iklimine özgü bitkiler, botanik bahçeler ve pek çok hayvan bulunmaktadır. Güllük Milli parkı içinde barındırdığı bu çeşitlilikler ile harika bir güzellik oluşturuyor. Güllük Dağı Milli Parkı içinde en çok dikkat çeken Termessos Antik kentidir. Solimler tarafından kurulan antik kenti aşağı kent, kent merkezi ve mezarlık olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Termessos Antik kentinde Hadrian kapısı, surlar, kuleler, tiyatro, gymnasium, odeon, tapınaklar ve mezarlar bulunmaktadır. Günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi yapılar ile antik kent muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Milli parkın içinde piknik ve park alanları bulunmaktadır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında bu milli parkı gezip piknik ya da kamp yapabilirsiniz.

Güllük Dağı Milli Parkı Nerede?

Güllük Dağı Milli Parkı, Antalya’nın Korkuteli ilçe merkezine 9 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Güllük Dağı Milli Parkı Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla Antalya – Burdur yolunun 11. kilometreden Korkuteli yönüne dönüp 14 kilometre daha gittikten sonra tabelaları takip ederek Güllük Dağı Milli Parkına ulaşabilirsiniz.

Güllük Dağı Milli Parkı Giriş Ücreti

Güllük Dağı Milli Parkı Giriş Ücreti 5 TL’dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here