Hasankeyf Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Batman ili, Hasankeyf ilçe sınırında bulunan Hasankeyf Kalesi,  M.S. 363 yılında Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir.

Bizanslılar, Bu kaleyi, Sasanilerden korunmak amacı ile Fırat nehri kıyısında Yekpare taştan inşa etmişlerdir. Kale nehirden yaklaşık 200 metre yükseklikte bulunur. Tarihte çok sayıda medeniyet ve topluluğa hizmet etmiştir. Büyük savaşlara ev sahipliği yapmıştır. Kalenin İmam Abdullah Kapısı ve Sır Kapısı olmak üzere iki önemli kapısı bulunur.  Birçok kez onarımdan geçilmiştir. Günümüzde ise oldukça iyi durumdadır. Batman’ın en popüler tarihi yapılarından biridir. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi kaleyi mutlaka ziyaret edin derim.

Hasankeyf Kalesi Nerede?

Hasankeyf Kalesi, Batman’ın Hasankeyf ilçesine bağlı Kale Mahallesinde bulunur.

Hasankeyf Kalesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk başta Hasankeyf ilçesine ulaşmak gerekir. Hasankeyf ilçesi Batman ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe Batman ilimize yaklaşık 37 km uzaklıktadır. İlçe merkezine gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Ya da şahsi aracınızla  Batman-Mardin karayolu üzerinde tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here