Hasankeyf Ören Yeri Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Batman ili, Hasankeyf ilçe sınırında bulunan Hasankeyf Ören Yeri, Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Bu bölgede hem beşeri hem de doğal yollarla ulaşan çok sayıda mağara evler, derin kanyonlar ve vadiler bulunur. Bunlar gerçekten hepsi de görülmeye değerdir. Buraya ilk olarak ne zaman yerleşim yeri olduğu hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat söylenenlere göre tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Burada yapılan kazılar sonucunda çok sayıda tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Bu tarihi kalıntıların çoğu birbirinden farklı zaman ve farklı toplulukları işaret etmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi yapıları görmek için mutlaka ziyaret edin.

Hasankeyf Ören Yeri Nerede?

Hasankeyf Ören Yeri, Batman ili Hasankeyf ilçesine bağlı Serpınar Mahallesi, Kale Caddesi üzerinde bulunur. Hasankeyf’in Batman iline uzaklığı 37 km,  Mardin’e uzaklığı 110, Midyat’a uzaklığı ise 44 km.dir.

Hasankeyf Ören Yeri Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla  Batman-Midyat karayolu üzerinde bulunan tabelalar yardımıyla çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da Batman il merkezinde kalkan servislerle buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hasankeyf Ören Yeri Ziyaret Saatleri

Hasankeyf Ören Yeri, Yaz sezonu boyunca 08:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilir. Kış sezonu boyunca ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı.

Hasankeyf Ören Yeri Giriş Ücreti

Hasankeyf Ören Yeri Giriş Ücreti 5 TL’dir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here