Şırnak'da Gezilecek Yerler

Şırnak Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 13 Yer! Şırnak 483.788  Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? nüfusu ile Ülkemizin Güney Doğu Anadolu Bölgesinde bulunur. İlimize bağlı 6 ilçe bulunur.

Şırnak Gezilecek Yerler

Mezopotamya kenti olarak bilinen ilimizde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. İlimizle ilgili çok uzun bir yazı yazdık. İsteyen olursa burada OKUYABİLİR. 

Göz at ;

  1. Şırnak Gezilecek Yerler
  2. Şırnak’da Gezilecek 10 Yer
  3. Şırnak Gece Hayatı
  4. Şırnak Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
  6. Şırnak Otelleri ve Şırnak Otel Fiyatları
  7. Şırnak Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
  8. Şırnak’tan Irak’a (Habur Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir

Şimdi ilimizde bulunan 10 gözde yeri yazacağız. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız ve eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Cizre Ulu Camii

Bu cami daha önce kilise olarak inşa edilmiştir. İnşa tarihi tam olarak belli olmamakla birlikte 639 yılında Abbasiler döneminde camiye dönüştürülmüştür. 1156 yılında ise minaresi yapılmıştır.

Cami ve minare birçok kez onarımdan geçirilmiştir. Caminin kapsının üzerinde ayet ve hadisler yazılıdır.Kapısı günümüzde Topkapı Sarayı Müzesinde sergilenmekte olup ziyaretçilere açıktır. Buraya yolunuz düştüğünde ziyaret etmenizi tavsiye ederiz

Nuh Peygamber Türbesi

Şırnak ilinin Cizre ilçesine bağlı Dağkapı Mahallesinde bulunur. Bilindiği üzere Hz. Nuh tufandan sonra Cizre ilçesine yerleşmiş ve burada yaşamıştır.

Vefatından sonra da buraya gömülmüştür. Gömüldüğü yer önce Havra sonra Kilise ve 639 yılında da Camiye çevrilmiştir. Türbesi Caminin avlusunda bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse ziyaret etmeyi unutmayın.

Kırmızı Medrese

Şırnak ilimizin Cizre ilçesine bağlı Dağkapı mahallesinde bulunur. Bu medresenin yapılış tarihi tam olarak belli değil. 14. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir.

Medrese avlusunda  Mela Ahmedi Ciziri’nin türbesi bulunmaktadır.Buraya yolunuz düşerse ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

İsmail Ebul-İz El Cezeri Müzesi

Şırnak ilimizin Cizre ilçesine bağlı Şah Mahallesinde bulunur. İsmail Ebul-İz El Cezeri 1153 yıllında Cizre de doğmuş. Ünlü bir fizikçi olup birçok buluşu bulunur.

Ölünce buraya defnediliyor. Bunun adına burada bir müze açılmış. İçinde ünlü fizikçiye ait birçok eser sergilenmektedir.

Cudi Dağı

Şırnak iline bağlı Silopi ilçesinde bulunur. Güney Doğu Anadolu Bölgesinin önemli bir dağıdır. Özellikle İslam dininde önemli bir yere sahiptir.  2.114 m’lik yüksekliğe sahiptir.

Buraya gelirseniz dağa çıkıp şehrin manzarasını izleyebilir ve keyfini çıkarabilirsiniz.

Nuh Nebi Cami Medrese

İlimizin Silopi ilçesine bağlı Birlik (Cuma) köyünde  bulunur. Cami üzerinde kitabe bulunmadığı için hangi tarihte yapıldığı kesin bilinmemekle birlikte 13. yüzyılda Selçuklular tarafında inşa edildiği söylenmektedir.

Meryem Ana Kilisesi

İlimizin İdil ilçe merkezinde bulunmaktadır. Yapımı milattan sonra 57 yıllında yapıldığı söylenmektedir.

Burada Hristiyanların ilk yaydıkları zamanda inşa edilmiştir. Burada çok Süryani aile olduğu için uzun zaman hizmet yapmıştır. Günümüzde ibadette açık olmayıp harabe şeklindedir.

Beyaz Köprü

Şırnak ilimizin Uludere ilçesine bağlı Hilal beldesinde bulunur.  İlimizde bulunan bu köprü kitabesi bulunmadığı için kim tarafında ne zaman yapıldığı hakkında bilgi sahibi değiliz.

Fakat edindiğimiz izlenim ve duyumları size aktarmaya çalışacağız. Mimari yapısı bakımında Osmanlı mimarisine benzeyen Osmanlılar tarafında yapıldığını söylesek de aslında köprünün farklı medeniyetler tarafında yapıldığı da söylenmektedir.

Doğu- batı yönünde uzanan bu köprü 11,20 metre kemer genişliğinde 4,47 metre kemer açıklığında olan bu köprü yüksekliği yaklaşık 5 metredir. Günümüze kadar ulaşılan bu köprü bir tarafı tamamen yıkılmıştır. Yıllar içresinde bölgedeki olaylar ve iklimi köprüyü yıpratmıştır.

Kasrık Boğazı

Cizre- Şırnak Karayolunda bulunan en önemli geçit özeliğini taşıyan boğaz eşsiz doğa manzarası ile görenleri adeta büyüleyen bir tabiat mucizesi konumunda yer alan Kasrık boğazı dinleme tesisleri ziyaretçilerinin yorgunluğunu atmak için nefes alınan bir yerdir. Burası adeta iklimin değiştiği noktadır.

Abdaliye Medresesi (Mir Abdal)

Şırnak ilimizin Cizre ilçesine bağlı Dağkapı mahallesinde bulunur. Daha doğrusu Dağkapı mahallesi ve mezarlık arasında bulunur.

1437 yıllında yapılan cami birçok kez onarımdan geçilmiştir. Günümüzde halla ibadette açıktır.

Finik Ören Yeri ve Kalesi

Bu tarihi yapıyı ziyaret etmek için her yıl çok sayıda kişi buraya gelir. Burada kayalara oyulmuş kadın resimleri, Sarnıç, Zindan, Medrese ve kalker taştan yapılan birçok tarihi ev görmek mümkündür. Günümüzde pek iyi durumda olmasalar da görülmeye değerdir. Şırnak’da gezilip görülecek yerlerin başında gelmektedir. Buraya gidip Mezopotamya tarihine yolculuk yapabilirsiniz.

Bazebde Ören Yeri

Şırnak ili, Cizre ilçe sınırında bulunan Bazebde Ören Yeri, Milattan öncesine ait bir tarihi yerdir. Dicle Nehri kıyısında bulunan bu antik kent, nehrin zamanla yatak değiştirmesi sonucu Suriye sınırında kalmıştır. Burada ilk çağ dönemine ait kalıntılar ve tarihi bir köprü bulunmaktadır.

Yılmaz Güney Parkı

Şırnak ili, Silopi ilçe sınırında bulunan Yılmaz Güney Parkı, gezilip görülmeye değer bir parktır. Bu parkın manzarası bahar mevsimi ile birlikte bir başka güzel olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here