Aksaray

Aksaray ilimiz İçanadolu Bölgemizin şirin biri ilidir. Nüfusu 2015 yılına göre 386.514‘dir. 7 ilçesi vardır. Bunlar: Sarıyahşi, Eskil, Ağaçören, Ortaköy, Gülağaç, Güzelyurt, Aksaray merkez İlimiz tarihi yönünde çok zengindir.

Özellikle müze, cami ve kiliseler yönünde çok zengindir. Bunları hepsini ayrı ayrı yazdık. İsteyen olursa burada okuyabilir. Bizde siz değerli okurlarımız için bu ilimize gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken 10 güzide yer seçtik.

Umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz. Ayrıca Aksaray Gezi Rehberi yazımızı okumak için lütfen Buraya Tıklayınız.

Aksaray Şehri

1-Aksaray Saat Kulesi

Aksaray Saat Kulesi

İlimizin şehir meydanında bulunan bu saat kulesi 2014 yıllında Aksaray Belediye Başkanı olan Haluk Şahin Yazgı tarafında inşa edilmiştir. Yazgı’ya göre 2. Abdülhamit bulunduğu vilayetlerde saat kulesi emrini vermiştir.

Bundan etkilenen belediye başkanı 140 yıl sonra bu emri yerine getirmiştir. Burada bulunan saat kulesi yerli ve yabancıların ilgi odağı haline gelmiştir. Gece ışıklandırması ile ayrıca güzel olmaktadır. Yolunuz buraya düşerse kesinlikle bu saat kulesini ziyaret etmelisiniz.

Aksaray Saat Kulesi Nerede

2-Aksaray Müzesi

Aksaray Müzesi

Aksaray ilimizin merkezinde bulunan Zincirli Mahallesinde bulunur. 14. Yüzyılların başında Karamanoğuları tarafında inşa edildiği söylenmektedir. Müzede Arkeolojik: 6432 adet Sikke: 8387 adet Etnografik: 822 adet

Toplam: 15.639 adet eser bulunur. Acemhöyük, Aşıklı Höyük, Musular ve Güvercinkayası Höyüğünde yapılan kazılarda elde edilen eserler burada sergilenmektedir. Müze 1969 yıllından bugüne kadar hizmet etmeye devam etmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Aksaray Müzesi Nerede

3- Manastır Vadisi

Aksaray Manastır Vadisi

Aksaray ilimizin Güzelyurt ilçesinde bulunur. il merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Yaşayan güzellik kavramı bunun için kullanılabilir. Buraya gelir gelmez tarih dokuları ile birçok yapı sizi selamlamaktadır. Bu vadide yaklaşık 50 tane kilise veya manastır bulunur. Kesinlikle buraya gelmenizi tavsiye ederim.

Manastır Vadisi

4-Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Aksaray İlimizin Güzelyurt ilçesinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Hasandağı Volkanından püskürtülen lavların dış kuvetlerin etkisi ile burada muhteşem bir kanyon oluşmuştur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu eşsiz güzelliği görmelisiniz. Burada birçok kilise ve manastır’da bulunur.

Ihlara Vadisi-Aksaray

5- Aziz Gregorius Kilisesi

Aziz Gregorius Kilisesi

Güzelyurt İlçemizin merkezine bağlı  Aşağı Mahallede bulunur. Ulaşımı kolaydır. Bu kilise 385 yıllında inşa edildiği bilinmektedir. Kilise Osmanlı döneminde Çanı minareye çevirip Cami yapılmıştır. Cami kilise olarak bilinmektedir.

Harabe durumunda bulunan bu ibadet yeri Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafında restore edilmiştir. Bizans döneminde kalan bu yapı yabancı turistlerin çok ilgisini çekmektedir. Sizinde yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Aziz Gregorius Kilisesi

6-Güzelyurt Evleri

Güzelyurt Evleri

Güzelyurt İlçemizde bulunan bu evler tarihi ve mimarisi ile insanları büyülemektedir. Kayalara oyma bu evler Kapadokya’yı anımsamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu evleri ziyaret etmelisiniz.

Bu evlerin mimari yapılarını incelemelisiniz. Bu evlerde ilk olarak Rumlar yaşarmış. Daha sonra Rumlar Yunanistan’a göç edince buraya Türkler yerleşti. Evleri sağlam bir şekilde günümüze kadar getirmeyi başardılar.

Güzelyurt Evleri

7- Eğri Minare

Eğri Minare

İl merkezinde bulunan bu minare Selçukluların eseridir. 1200’lü yıllarda inşa edilen bu mimari harikasını görmeden dönmeyiniz.

Aksaray Eğri Minare

8- Selime Katedrali ve Peribacaları

Selime Katerdrali ve Peribacaları

Aksaray ilimizin Güzel yurt ilçesine bağlı Selime beldesinde bulunan ve beldenin ismini alan Selime Katerdralı manastırı ve Peribacaları ile ilgili gözlemlerimi aktaracak olursam; Bu bölgede bulunan manastır ve peribacaları buraya gelen turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Selime birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Bizans dönemine ait bu manastır din adamları yetiştirmiş birçok din adamı burada çıkmıştır. Bu yüzden Hıristiyanlar için çok önemli bir yere sahiptir. Bizanslardan sonra burası Selçukluların eline geçmiştir. Moğolların baskısı artınca bu manastır Selçukluların savunma yeri olmuştur. Bu yüzden sadece Hıristiyanlar için değil aynı zamanda Müslümanlar içinde önemli bir yere sahip olmuştur.

Çevresindeki peribacalarıyla ve 100 yakın oyma yerleri, kilise vb. yerlerin ziyaretçilerin uğrak yeri haline gelmiştir. Aynı zamanda burada bulanan Selime Türbesi de ziyaretçileri buraya çekmektedir. Buraya her bölgeden ziyaretçi gelmektedir. Fakat en çok Uzak Doğu ve Avrupa’dan ziyaretçiler buraya akın etmektedir. Kapadokya’nın en büyük Manastırı sayılmaktadır.

Aynı zamanda duvarları incelediğimizde Hristiyan inancıyla bütünleşen Hz. İsa ve Hz. Meryem ile ilgili birçok resim bulabiliriz. Sonuç olarak bu doğa harikası ,inanç merkezi ve tarih kokan kent olma özeliğini taşıyan Selime Katerdralı manastırı ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Selime Katedrali ve Peribacaları

9- Aksaray Sultan Hanı

Sultanhanı

İlimize bağlı Sultanhanı Kasbasında bulunur. Bu han Anadolu Selçuklu sultanı 1. Alaettin Keykubat tarafında inşa edilmiştir.

İnşa tarihi 1229 yıllı olarak bilinir. Bu kervansaray Anadolu’da bulunan en büyük kervansaray olarak bilinir. Yolunuz düşerse mutlaka gelip ziyaret etmelisiniz.

Aksaray Sultan Hanı

10-Hasan Dağı

Hasandağı Nerede

İlimizde bulunan bu dağ Aksaray-Niğde yolunda bulunur. Deniz seviyesinde yaklaşık 3268 metre yükseklikte bulunan volkanik bir dağdır.

Bu dağın volkanından çıkan lavlar çevrede güzel yapıların oluşmasına sebep olmuştur. dağcıların uğrak yeridir. Sizinde yolunuz düşerse mutlaka manzarayı seyretmeyi gelmelisiniz.

Hasandağı

Göz at ;

  1. Aksaray Gezilecek Yerler
  2. Aksaray’da Gezilecek 10 Yer
  3. Aksaray Gece Hayatı
  4. Aksaray’ın İlçeleri
  5. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  6. Aksaray Otelleri ve Aksaray Otel Fiyatları
  7. Aksaray Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Aksaray Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here