Avusturya'da Gezilecek 10 Yer
Avusturya'da Gezilecek 10 Yer

Avusturya; Yaklaşık 8,5 milyon nüfusuyla Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan, dokuz eyaletten oluşan harika bir ülkedir. Avrupa’nın doğasını en iyi koruyan ülkedir. Alp Dağları boyunca birbirinden güzel manzaralar,  her mevsim dans eder gibi akan nehirleri, Yemyeşil ormanları ve insanı büyüleyen gölleriyle her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Göz at;

 1. Viyana Gezilecek Yerler
 2. Viyana’da En İyi 10 Turist Aktivitesi
 3. Viyana Gece Hayatı
 4. Viyana Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 5. Avusturya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Avusturya’nın Başkenti, şehirleri ve Bölgeleri
 7. Avusturya Nerede?
 8. Avusturya’da Gezilecek 10 Yer
 9. Avusturya’nın En Güzel 11 Oteli
 10. Dünya’nın En Güzel Göl Köyü: Hallstatt
 11. Schönbrunn Sarayı
 12. Hofburg İmparatorluk Sarayı
 13. Salzburg Kalesi
 14. Viyana Belediye Binası
 15. Aziz Stefan Katedrali
 16. Belvedere Sarayı
 17. Aziz Peter Kilisesi
 18. Stephansplatz
 19. Avusturya Milli Kütüphanesi

Tabi bir de sanat ve tarih alanında oldukça gelişmiştir. Kısaca burada gezip görmeniz gereken çok sayıda yer bulunmaktadır. Bu yerlerden en gözde olan 10 tane yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. Yolunuz buraya düşerse bu yerleri gezmeden geri dönmeyiniz.İşte o yerler…

1-Viyana

Viyana, Avusturya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Aynı zamanda Turistlerin en çok ziyaret ettiği Avrupa şehirlerinden birisidir. Zarif Viyana Valsını izleyebileceğiniz gibi Dünyanın en iyi klasik müzik bestecilerini de dinleyebilirsiniz.

Kente geldiğiniz zaman orta çağ görünümlü binaları ile sizi etkileyecek bu şehirde yapılacak pek çok alternatif seyahat önerisi bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Graben Caddesi, Viyana Devlet Opera Binası, Aziz Stefan Katedrali, Hofburg Sarayı, Belvedere Sarayı, Schönbrunn Sarayı, Albertina Müzesi, Viyana Belediye Binası, Mariahilfer Caddesi, Museumsquartier, Karl Kilisesi, Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, İspanyol Binicilik Okulu ve Hundertwasser Evi gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyiniz. Viyana Hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Viyana Gezi Rehberi

2-Hallstatt

Hallstatt, Avusturya’nın Salzkammergut kentine bağlı dünyanın en güzel köylerinden biridir. Bu köy doğal güzelliği ve görselliği ile UNESCO Dünya Miras listesinde yerini almıştır. Buraya her yıl dünyanın her yerinde insanlar akın etmektedir. Özellikle fotoğraf tutkunları ve gezginlerin akın ettiği bir yerdir.

Avrupa Kıtasında gezip görmeniz gereken ülke denilince akla ilk gelenlerden biri de Avusturya’dır. Hatta birçok yabancı kişinin yaşamak istediği bir ülkedir. Özellikle Başkenti Viyana, her yıl milyonlarca turist çekmektedir. Fakat Avusturya’nın pek bilinmeyen masalda fırlamış bir tatil köyü bulunuyor. Bu köyü görenler hayretlere düşmektedir. Özellikle gezginler ve fotoğrafçılar tarafında sıkça tercih edilmektedir.

Hatta bir araştırmaya göre burası dünyada en çok fotoğrafı çekilen 5 yerden biriymiş! İşin en ilginç kısmı ise burayı ziyaret eden Çinliler, burayı çok beğenmiş bu kasabanın bir replikasını kendi topraklarında yapmışlar. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika zaman geçirebilirsiniz. Bu köyün tarihi 7000 yıllık olduğu söylenilir. Hallstatt Hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Hallstatt  Gezi Rehberi

3-Graz

Avusturya’nın Steiermark eyaletinin başkenti olan Graz, Viyana’dan sonra ülkenin en büyük 2. şehridir. Avrupa’nın en iyi korunmuş şehirlerinden biridir. Bakir doğası ve birbirinden değerli tarihi yapılarıyla her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.  Orta Çağ esintisi taşıyan sokakları, tarih kokan müzeleri ve Farklı kültürleri bir arada toplayan turistik bir şehirdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

4-Salzburg

Avusturya’nın orta-kuzey kesiminde yer alan Salzburg, gezilip görülmeye değer harika bir şehirdir. Salzburgr denilince akla ilk olarak müzik ve eğlence gelmektedir.

Çünkü Salzburg, Mozart’ın doğduğu şehirdir. Sokaklarda gezince kendinize müziğe kaptırmamanız elde değil. Yine burada birçok tarihi yapı bulunmaktadır. 2. Dünya Savaşında zarar görmüş olsa da günümüzde UNESCO tarafında koruma altına alınmıştır. Avrupa’da mutlaka gezilip görülecek şehirlerden biridir.

5-Innsbruck

Avusturya’nın Tirol eyaletinde yer alan Innsbruck, gezilip görülmeye değer bir Avrupa şehridir. Avrupa’da kış sporları denilince akla ilk gelen şehirdir.

Hatta 1964 ve 1976 yıllarında kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Tarih kokan sokakları, bakir doğası ve doğayla bütünleşen şehir yapısıyla her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Buraya kış aylarında gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

6-Zell am See

Avusturya’nın Salzburg eyaletinin sınırlarında yer alan Zell am See, her mevsimde farklı bir renge bürünen bir tatil bölgesidir. Buraya kış mevsiminde gelip doyasıya kayak keyfi yaparken, yaz aylarında gelip  plaja dönüşen göl kıyılarında doyasıya yüzebilirsiniz. Bunun yanında nefes kesen manzaralar ve bakir doğasıyla göz kamaştırmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir tatil keyfi için burayı tercih edebilirsiniz.

7-Bad Gastein

Avusturya’nın Salzburg  eyaletinde yer alan Bad Gastein,  St. Johann im Pongau semtinde bulunan bir tatil kasabasıdır. Bu kasaba; Kaplıcaları, kayak pistleri, bol oksijenli havası ve yemyeşil ormanlarıyla yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu kasabayı asıl popüler yapan şey kaplıcalarıdır.

Deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yükseklikte kurulu olan bu kasaba her mevsim huzur bulmak için kaçamak yapabileceğiniz bir yerdir. Burada hem sağlık hem de doğa turizmi için oldukça uygun bir yerdir. Sevdiklerinizle birlikte böyle bir gezi yapmayı planlıyorsanız bu kasabaya gitmelisiniz.

8-Wachau Vadisi

Melk ve Krems-Donau kasabaları arasında yer alan Wachau, Avrupa’nın en güzel nehir vadilerinden biridir. Tuna Nehri’nin ikiye böldüğü bu vadi, boydan boya üzüm bağları ve kaysı bağlarıyla göz kamaştırmaktadır.

Bunun yanında vadi boyunca yaklaşık 500 tane tarihi yapı bulunmaktadır. Burayı ilk gördüğünüzde gerçek olduğuna inanmıyorsunuz. Sanki masal kitaplarından fırlatılmış bir yer olarak algılıyorsunuz. Gerçekten cennetten bir köşe desek yeridir. Tarih ve doğanın bütünleştiği bu vadiyi mutlaka ziyaret edin derim.Ayrıca bu vadi, UNESCO tarafında dünya listesine alınmıştır.

9-Wörthersee Gölü

Güney Avusturya eyaletinde yer alan Wörthersee Gölü, 20 km uzunluk ve 2 km genişlikte olup dünya üzerindeki en güzel göllerden biridir.

Sanki Cennetten dünyaya hediye edilmiş bir yerdir. Özellikle orta çağdan kalma mimari yapılar ve göl çevresinde bulunan ormanlarla muazzam bir bütünlük oluşturmaktadır. Yaz aylarında yüzme, kano gibi su sporlarına ev sahipliği yapmaktadır. Yıl boyunca buraya milyonlarca insan akın etmektedir. Dünyada ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu göl anlatılmaz yaşanılır.

10-Hochosterwitz Kalesi

Hochosterwitz Kalesi veya diğer ismiyle Hochosterwitz Şatosu, Ortaçağ Avrupa’sının ilk şatosu olarak bilinir. Kalenin inşa tarihi 9. yüzyıla dayanıyor. 160 m yüksekliğindeki Dolomite kayasının üzerine inşa edilen bu kale, göz kamaştırmaktadır. Kalenin 14 farklı kapısı bulunmaktadır.

Bütün kapılara bir isim verilmiştir. Burayı ziyaret etmek için 14 farklı kapıdan ve 620 metre yürüyüş yapmanız gerekir. Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Şunu da belirtmek istiyorum ki bu kale gördüğünüz hiçbir kaleye benzememektedir. Bu nedenle nasıl olsa bir kaledir. Bizim ülkede çok var deyip geçmeyin. 


Bunlar dışında Avusturya hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Avusturya

Nüfus: 8.569.633

Başkent: Viyana

Resmi Dilleri: Almanca, Macarca, Slovence

Para Birimi: Euro

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 1804

Vize Durumu:  Bilindiği üzere Avusturya Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. Fakat Yeşil pasaport sahipleri 30 gün boyunca burada vize şartı aranmaksızın kalabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz