Datça

Datça; Muğla’ya bağlı bir ilçedir. Eşsiz doğal ve tarihi güzelliklere sahip Datça ilçesi bağlı olduğu Muğla iline 122 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Datça Gezilecek Yerler

Datça ile Bodrum arası feribot seferleri yapılmaktadır. Feribot ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz gibi Muğla il merkezinden kara yolu ile de ulaşabilirsiniz. Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Datça ilçesinde gezilecek çok sayıda tarihi ve doğal güzelliğe sahip yerler bulunmaktadır.

Knidos Antik Kenti: Tarihi çok eskilere dayanan Datça ilçesinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Bu tarihi yapıların içinde en eskisi ve en önemlisi Knidos Antik Kentidir.  Knidos Antik Kenti Datça ilçe merkezine 38 km uzaklıkta deniz kenarında kurulmuştur.

Bu antik kente ilçe merkezinde kalkan minibüsler ile ya da tekneler ile ulaşabilirsiniz. Knidos Antik kentinin geçmişi M.Ö. 2000 yılına dayanmaktadır. Knidos Antik Kenti Datça ilçesinde antik zamanda hükümdarlık süren Dorlar döneminden kalmıştır. Bu antik kentte çok sayıda tarihi eserler yer almaktadır.

Knidos Antik Kentinde bulunan 8 bin kişilik antik tiyatro, güneş saati ve Demeter Mabedi bu antik kentin en önemli eserlerindendir. Ayrıca antik kentte bulunan Knidos Feneri görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Datça Knidos Antik Kenti

Palamutbükü: Datça ilçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Palamutbükü Koyu ilçenin önemli turizm bölgelerindendir. Doğal güzellikler ile dolu Palamutbükü’ne tekne ya da karayolu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Masmavi denizi ve uzun kumsalları ile dikkat çeken Palamutbükü Plajlarında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Badem ağaçları ile kaplı Palamütbükü Plajında harika bir tatil yapabilirsiniz. Palamutbükünde çok sayıda konaklama imkanları bulunmaktadır. Burada günübirlik tatil yapabileceğiniz gibi uzun süreli tatil yapmanız da mümkün.

Palamütbükü sahillerinde bulunan kafe ve restoranlarda denizin manzarasına karşı oturabilir ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.  Ayrıca muhteşem bir manzaraya sahip Palamütbükü’nde bulunan Yassı Tepeyi de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Göz at;

 1. Datça Gezilecek Yerler
 2. Datça Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Datça Otelleri ve Datça Otel Fiyatları
 4. Datça Gece Hayatı
 5. Eski Datça
 6. Datça Kargı Koyu
 7. Akvaryum Koyu
 8. Balıkaşıran Koyu
 9. Palamutbükü Koyu Nerede, Nasıl Gidilir?
 10. Söğüt Köyü
 11. Kızkumu
 12. Murdala Koyu
 13. Kurucabük Koyu
 14. Palamutbükü Plajı
 15. Bağlarözü Koyu
 16. Muğla Gezi Rehberi
 17. Muğla’da Gezilecek 10 Yer
 18. Muğla Painball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 19. Muğla Gece Hayatı
 20. Muğla Otelleri ve Muğla Otel Fiyatları
 21. Muğla Balayı Otelleri ve Paketler
Datça Palamutbükü Akvaryum koyu
Datça Palamutbükü Bungalo evler
Datça Palamutbükü

Hızırşah Köyü: Datça ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer almaktadır. Hızırşah Köyü tarihi mimarisi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir köydür.

Eski mimarisi ve kültürünü koruyan Hızırşah Köyünde yer alan 4. Yüzyıldan kalan seramik atölyeleri ve Beylikler Döneminde inşa edilen Hızırşah Cami dikkat çekmektedir. Günümüze sağlam olarak ulaşan Hızırşah Cami Menteşeoğulları Beyliği zamanında inşa edilmiştir.

Kare planlı ve sekizgen kubbeli olarak yapılan Hızırşah Cami görülmesi gereken tarihi eserlerdendir. Ayrıca Hızırşah Köyünde yer alan ipek dokuma atölyesini ziyaret edebilirsiniz.

Datça Hızırşah Köyü

Taşlık Plajı: Datça Limanı ve Ilıca arasında yer almaktadır. Taşlık Plajının en önemli özelliği denizin dibinde şifalı sulara sahip Ilıca Göletinin bulunmasıdır. Datça ilçesinin en gözde plajlarından olan Taşlık Plajı kum ve çakıl ile karışık uzun bir sahile sahiptir.

Taşlık plajında denizin tadını doyasıya çıkarabilir ve şifalı bir tatil yapabilirsiniz. Ayrıca Datça ilçesinde bulunan mavi bayrak ödülüne sahip Hastanealtı Plajı,  Kızlanaltı Plajı, Güllük Koyu Plajı, Perili Köşk Plajı, Kumluk Plajı ve Azganlı Plajını tercih edebilirsiniz.

Datça Taşlık Plajı

Emecik Köyü:  Datça ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Emecik Köyü tarihi ve turistlik yerleri ile dikkat çeken bir köydür. Doğal bir güzelliğe sahip Emecik Köyü çevresinde bulunan koylar ve temiz havası ile tatilcilerin gözde yerlerindendir.

Emecik Köyünde çok sayıda konaklama imkanı bulunmaktadır. Antik çağdan beri yerleşim yeri olarak kullanılan Emecik Köyünde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Burada bulunan en önemli tarihi yapı Apollon Tapınağı ve Bizans Dönemine ait bazilika kalıntılarıdır.

Çok sayıda tatil köyüne sahip Datça ilçesinde keyifli zamanlar geçirip, güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Datça Emecik Köyü
Datça Hangi Şehirde
Datça Haritası
Datça Koyu
Datça Nasıl Gidilir
Datça Nerede
Datça Sokakları
Datça Şehir Merkezi
Datça

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here