Gaziantep

Gaziantep Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 26 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Gaziantep ilimiz Güneydoğu Anadolu bölgemizin en güzide illerinden biridir. İlimiz tarih boyunca birçok önemli olaya şahitlik etmiştir. Kurtuluş savaşı yıllarında ise büyük bir kahramanlık göstererek ülkemizin bağımsızlığı için savaşan sembol bir il olmuştur.

Gaziantep Gezilecek Yerler

Bu vesile ile TBMM tarafında Gazi unvanını almıştır. Mustafa Kemal Atatürk bir konuşmasında ben nasıl Anteplinin elini öpmem Antepli sadece Antep’i değil bütün Türkiyeyi kurtarmıştır. Bu sözleri ile Antep ilimizin ne kadar büyük kahramanlık gösterdiğini gözler önüne sermiştir.

Aynı zamanda Mustafa kemal’in Nüfusa kayıtlı olduğu ilde Antep ilimizdir. Antep ilimizde gezilecek çok yer vardır. Bunları hepsini uzun uzun yazdık isteyenler burada OKUYABİLİR. Fakat siz değerli okurlarımız için 10 güzel yer seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız varsa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Gaziantep Kalesi

İlimizde bulunan bu kale tarihin bütün izlerini göz önüne sermektedir. Kalenin kim ve ne zaman yapıldığı ile ilgili bilgi yoktur.

Fakat kale de yapılan kazılar sonucunda Roma dönemine ait bir gözetleme kulesine rastlanmıştır. Kalenin büyük bir kısmını Osmanlı padişahı Kanuni zamanında restore edilmiştir. Kale görülmeye değer yapılardan biridir.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

İlimizde ilk müze 1944 yıllında Halkevlerinde açılmıştır. Daha sonra bir camiye taşınmıştır. 1969 yıllına kadar hizmet veren müze bu müzenin açılışı ile işlevini yitirmiştir. Bu müze 3500 metre karelik bir alanda bulunuyor. Yaklaşık 40 yıldır hizmet veren bu müze 1700’e yakın eser bulunuyor.

Günümüzde Arkeoloji Müze’sinin Geçici Sergileme ve Nostalji Vitrinleri, girişteki uzun salonda sergileniyor ve geçici ve periyodik olarak değişen konuları yansıtan sergilemeler yapılıyor. Müze, haftanın her günü açık ve giriş ücreti de 5 TL.

Müze kartı olanlar ücretsiz gezebiliyor. Nisan ve ekim ayları arasında 09.00-19.00, Kasım ve mart ayları arasında ise 08.00-17.00 saatleri arasında Gaziantep Arkeoloji Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Zuegma Mozaik Müzesi

Bu müze ilimizin merkezinde bulunur. Zeugma antik kentinde yapılan kazılardan elde edilen Mozaikleri burada sergilenmektedir. Bu müzede Dünyada en büyük mozaik müzesi sayılıyor.

Bu mozaiklerin içinde en önemli yapı da Çingene Kızı Mozağidir. 2011 yıllında hizmete giren müze 13 renk armonisinden oluşmuştur.

Müzemiz pazartesi günleri dışında her gün açıktır. Müze kartı ile ücretsiz gezebilirsiniz. Yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden biridir.

Yesemek Açık Hava Müzesi

Bu müze İslahiye ilçe merkezine 23 km uzaklıkta bulunan bir yamaç üzerinde inşa edilmiştir. Burası Karatepe sırtı olarak da bilinir. Burası Hitit dönemine ait bir antik kenttir.

Yesemek ilk defa 1890 yılında Zincirli’de (Sam’al) kazı yapan Felix Von Lusvhan tarafından bulunmuştur. Yesemek’de ilk kazı çalışması 1958-1961 yılları arasında yapılmıştır. Burada yapılan kazılardan 300’e yakın heykel bulunmuştur.

Daha sonraki kazılarda ise 200’e yakın daha eser bulunmuştur. Burayı açık hava müzesi yapılmıştır. Açık hava müzesini her gün ziyaret edebilirsiniz. Biletle bedavadır.

Zeugma/Belkıs Antik Şehri

Nizip İlçemize 8 km uzaklıkta bulunan bu antik kent tarihi çok önemli olmaktadır. Zeugma m.ö 300 yıllarında Büyük İskender’in generallerinden Selevkos I Nikator tarafından kurulmuş bir antik şehirdir.

Bu antik şehir Roma döneminde kalan mozaikleri ile dünyaca ünlüdür. Bu mozaikler Dünya’da Tunus’tan sonra en büyük olanı burada bulunmaktadır.

Fakat ne yazı ki size kötü bir haber vereyim mi? Biliyorum heyecanlı ve karamsar bir şekilde evet dediniz. O zaman söyleyeyim. İlçemizde bulunan bu antik kent maalesef %2’lik bir kazı çalışması yapıldı. ne var bunda canım geri kalan kısmı da kazı çalışması yapılır herhalde yoksa dünyaca ünlü bir yapı yok olmaya izin verilmez diyorsunuz haklısınız.

Ama öyle değil. Burada bulunan antik şehir 3 bölüme ayrılmıştır. A,B ve C bölümleri diye ayrılmıştır. A ve B bölümleri maalesef bugün ilçemizde bulunan Birecik barajın altında kalmış durumdadır. Sadece C bölümü kalmıştır. Oradan yapılacak kazı çalışmaları sonucunda burayı Açık Hava Müzesi yapılması düşünülüyor.

Peki, yapılan kazı çalışmalarında ne gibi bir çalışma oldu derseniz onu da şöyle cevap vereyim. Yapılan kazılarda dünyaca ünlü ve Roma döneminde kalma Mozaiklere rastlanmıştır.

Bu mozaikler günümüzde Gaziantep müzesinde sergilenmektedir. Bu müzede bu antik kentle ilgili ayrı ve özel bir bölüm oluşturulmuştur.

Medusa Cam Eserler Müzesi

İlimizde bulunan bu müze il merkezine yaklaşık 17 km uzaklıktadır. Toplu taşıma araçları ile ulaşmaktadır. Nakıpoğlu olarak eski bir Antep evi olan Bu müze 15 yıllık bir birikimle hazırlanıp 2008 yıllında ziyaretçilere açılmıştır.

Bu müzede yaklaşık olarak 1500 eser bulunmaktadır. bu eserlerin yaklaşık 1000 tanesi cam 500 ise bronz eserlerdir. Bunların dışında pişmiş toprak eserleri, bronz takılar, altın takılar gibi farklı eserleri de bünyesinde barındırmaktadır.

Bu eserler 5 farklı oda da sergilenmektedir. Bu eserlerin Roma, Bizans ve İslami yapıların eserleridir.

Bu müzeye yerli ve yabancı birçok turist akın etmektedir. Bu müze aynı zamanda bir ilk özeliği de taşımaktadır. Bu müze Türkiye’nin ilk özel cam müzesi olarak bilinir olsa da bazı kaynaklar 2. Müze olarak kabul etmektedir.

Tarihi Camiler

A.Ahmet Çelebi Camisi: Bu cami Ulucanlar mahallesindedir. Peygamberimizin soyunda gelen biri tarafında yaptırılmıştır. Daha sonra camiye ilaveten bir medrese eklenmiştir.

Bu medreseyi Ahmet Çelebi tarafında yapıldığı için bu ismi almıştır. Ayrıca kadınlar için özel bir bölüm vardır. bu bölümde bayanlar ibadetlerini yapabilirler. 44 merdivene sahiptir.

B.Alaüddevle Camisi: Halk arasında bu camiye farklı bir isimle anılmıştır Ali Dol Diye isimlendirilmiştir. Dulkadiroğulları Beyliğin son beyi olan Alaüddevle beyi bu camiyi inşa etmiştir. 1515 yılında vefat ettiğini düşünürsek cami yapılış tarihi bilinmemekle birlikte bu tarihten önce yapılmıştır.

C.Ali Nacar Camisisi: İl merkezinde bulunan Yaprak mahallesinde bulunan bu cami marangoz Ali tarafında yaptığı söylenilir. Merdivenlerin üzerinde hicri takvim 1213 yıllı görülmekte bu tarih caminin onarım tarihi olarak bilinmekte. Ayrıca bu cami Antep savunmasında baya kurşun yarası almıştır.

D.Ayşe Bacı Camisi: Bu cami il merkezinde bulunan Savcılar mahallesinde bulunur. Bu cami 1722 yıllı vakfiyesinde anlaşıldığı gibi yapımı 18. yy gibi düşünülmektedir. Mehmet oğlu Hacı Ali tarafında yapıldığı söyleniliyor. Cami onarımdan geçildiği için orjinaliğini kaybetmiştir. Minaresi yakın zamanda yapılmıştır.

E.Boyacı Camisi: Bu cami il merkezinde bulunan  Kutlar caddesinde bulunmaktadır. Bu caminin yapımı ile ilgili birçok rivayet vardır. Bir rivayette göre Kadı Kemalettin diğer rivayette göre Boyacı Yusuf tarafında yapıldığı söylenilmektedir. Bu cami ender rastlanan bir minbere sahip oluşudur. bu minber ray sistemiyle duvara gömme yapılmıştır. Cuma günleri açılıp tekrar kapatılır.

Tarihi Tahmis Kahvesi

Antep İlimizin sokaklarında gezerken kendimi bir hayal dünyasında hissettim. O tarihi sokaklar tarihi mekânlar beni adeta büyüledi. Burada tarihi yapıları olduğu gibi tarihi lezzetlerine de şahit olduk. Yemeğimizi yedikten sonra birkaç sokak ilerde Tarihi tahmis Kahvesi olduğu söylendi.

Merak ettim orayı biran önce görmek istediğimi söyledim. Kahveye doğru yola çıktığımızda birçok cafe türünde kahveye şahit olduk. Daha sonra Tarihi tahmis Kahvesine geldik. Burada çok değişik ve renkli bir havaya şahit olduk.

İçeri girer girmez adeta tarih beni 40-50 yıl geriye götürdü. Orada bulunan insanlar sohbetleri kahve içi süslemeleri beni adeta büyüledi. Burada birkaç yaşlı amcanın köşede sohbet etiğini, diğer köşede birkaç gencin nargile içtiğine şahit oldum. Başka bir masada tahmis Kahvesini yudumlayan kişilere şahit olduk.

Bizde nargile dumanında fazla etkilenmemek için dışarı çıkıp bahçe de kahvemizi yudumlayıp sohbette daldık. Ayrıca kahvenin yanında getirdikleri yaban fıstıkları da çerez niyetine kahve ile birlikte tükettik.

Ayrıca bu kahve de Zahter çayı da içilebilir. Gayet rahatlatıcı bir içecektir. Sohbete dalarken Tahmis kelimesi ne demek olduğunu merak ettim. Sonra araştırıp sizin içinde buraya yazma gereği duyduk.

Hasan Süzer Etnografya Müzesi

İlimizde bulunan bu müze il merkezine yaklaşık 18 km uzaklıktadır. Toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Bu müze Antep ilimize ait eski geleneksel bir evdir. Bu ev zamanla birçok el değiştirmiştir.

Daha sonra harabe şekline dönüşmesiyle kullanılamaz hale gelmiştir. Fakat 1985 yılında işadamı Hasan Süzer tarafında restore ediliyor müze olarak kullanılmak şartıyla Kültür Bakanlığına devrediyor. Kültür Bakanlığı burayı iş adamın adına müzeye dönüştürüyor.

Bu bina ana kaya içine oyulmuş mahzen üzerine üç kattan oluşmaktadır. Bu müzede Antep yöremize ait eşyalar sergilenmektedir ayrıca burada yöremizin yaşantısını mankenlerle canlandırmaktadır. Ayrıca bir dipnot düşecek olursak pazartesi günü dışında haftanın bütün günlerinde mesai saatleri içerisinde açıktır.

Naib Hamamı

İlimizde bulunan bu hamam Osmanlı eserleri göz önüne sermektedir. İlçemizin ihtiyaçlarına cevap veren bu hamam 2007 yıllında hizmete açılmıştır.

Hamam büyük bir ustalıkla inşa edilmiştir. Buraya mutlak uğramalısınız. Kadınlara 09:00-17:00 saatleri arasında hizmet verilirken; erkeklere 18:00-24:00 saatleri arasında hizmet verilmektedir.

Tarihi Antep Evleri

Gaziantep kent merkezinde bulunan Tarihi Antep Evleri, iki katlı olup gezilip görülmeye değer harika yapılardır. Evlerin inşasında genellikle havara taşı (yumuşak kalker), topak taşı, keymıh (sert kalker), minare kayası, bazalt (karataş), beyaz mermer, kırmızı mermer ve doğadan toplanan bazı renkli taş cinsleri kullanılmıştır. Yazın serin kışın sıcak tutan bu evler, bölgenin iklim ve kültürüne uygun bir şekilde inşa edilmiştir. Buraya yolunuz düşerse bu evleri mutlaka ziyaret edin derim.

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Osmanlı döneminde önemli bir ticaret merkezi olan Gaziantep’te yer alan Bakırcılar Çarşısı adından da anlaşılabileceği üzere bakır işiyle uğraşan dükkanların sıralandığı bir çarşıdır.

Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

Bayaz Ahmet Efendi tarafından 1909 yılında yaptırılan Bayazhan; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 yılında Gaziantep kent kültürünün ve tarihinin tanıtılması amacıyla Gaziantep Kent Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Gaziantep Oyun Ve Oyuncak Müzesi

Gaziantep il merkezinde Bey Mahallesinde yer alan Gaziantep Oyun Ve Oyuncak Müzesi Türkiye’nin dördüncü oyuncak müzesi olma özelliğine sahiptir.

Emine Göğüs Mutfak Müzesi

Emine Göğüs Mutfak Müzesinin bulunduğu bina olan Göğüş Konağı 1904 yılında inşa edilmiş Türkiye’nin ilk turizm ve tanıtma bakanı olan Ali İhsan Göğüş Beyin doğduğu evdir.

Gaziantep RumKale

Gaziantep ilinin Yavuzeli ilçesinde yer alan Rumkale; Fırat ve Merzimen kıyılarından itibaren dimdik yükselen Sarp kayalıklarla çeviri yüksek bir tepe üzerinde bulunmaktadır.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep hayvanat bahçesi ülkemizde yer alan hayvanat bahçeleri içinde en başarılı hayvanat bahçesi modellerinden birisidir. 100 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan Gaziantep hayvanat bahçesi Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi olma özelliğine sahiptir.

Gaziantep Zooloji Ve Doğa Müzesi

Gaziantep Zooloji Ve Doğa Müzesi Gaziantep ilimizin Şehitkâmil ilçe merkezinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 11 km uzaklıktadır. Zooloji ve Doğa Müzesi dünyanın 4. Avrupa’nın 3. Türkiye’nin ise en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi içerisinde 750 metrekarelik bir alana kuruldu.

Hasanoğlu Anıt Mezarı

Gaziantep ilimizin Araban ilçesine bağlı Hasanoğlu köyünde bulanan Hasanoğlu Anıt mezarı ile ilgili derleyip topladığımız bilgileri süzgecimizde geçirip siz değerli okurlarımıza sunacağız.

Yuşa Peygamber Türbesi

Peygamber şehri olarak bilinen Antep ilimiz ve bu ilimizde bulunan Yuşa Peygamberin Türbesi hakkında elimizde geldikçe size bilgiler aktaracağız.

Dülükbaba Tabiat Parkı

Gaziantep ilinde yer alan Dülükbaba Tabiat Parkı büyük bir ormanlık alandır. Dülükbaba Tabiat Parkı içinde Türkiye’nin ilk biyolojik göleti bulunmaktadır.

Gaziantep Atatürk Anı Müzesi

Gaziantep ili, Şahinbey ilçe sınırında bulunan Gaziantep Atatürk Anı Müzesi, 19 Mayıs 2013 tarihinde ziyaret açılmıştır.

Gaziantep Botanik Bahçesi

Gaziantep Botanik Bahçesi Gaziantep ilinin ilk Botanik Bahçesi olma özelliğine sahiptir. Türkiye’nin ve dünyanın florasında bulunan ağaç ve otsu bitkilerin canlı bir koleksiyonunu oluşturmak ve geliştirmek amacıyla kurulan Gaziantep Botanik Bahçesi aynı zamanda eğitim merkezi şeklinde de kurulmuştur. Gaziantep Botanik Bahçesinde ilk, orta ve yüksek okullardaki öğrencilere bitkileri tanıtmak amacıyla eğitimler verilmektedir. Ayrıca Botanik Bahçe içinde ülkemizde nesli tükenmekte olan bitkilerin bir kısmının koleksiyonu oluşturulmuştur.

Gaziantep Kurtuluş Camii

Gaziantep ili, Şahinbey ilçe sınırında bulunan Gaziantep Kurtuluş Camii, 1892 yılında Sarkis Taşçıyan tarafında inşa edilmiştir.

Gaziantep Savaş Müzesi

Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesine bağlı Şehreküstü semtinde bulunan Gaziantep Savaş Müzesi tarihi bir Antep evinde hizmet vermektedir.

Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi

Gaziantep il sınırları içerisinde bulunan Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi, 25 Aralık 2010 tarihinde ziyarete açıldı.

Göz at ;

  1. Gaziantep Gezilecek Yerler
  2. Gaziantep’de Gezilecek 10 Yer
  3. Gaziantep Gece Hayatı
  4. Gaziantep Hayvanat Bahçesi
  5. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
  6. Gaziantep Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. Gaziantep Kalesi
  8. Gaziantep Otelleri ve Gaziantep Otel Fiyatları
  9. Gaziantep Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here