Gürcistan Gezi rehberi
Gürcistan Gezi rehberi

Yaklaşık 4 milyon nüfusuyla Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alan Gürcistan, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra bağımsızlığını kazanan ülkelerden biridir.  

Göz at ;

 1. Tiflis Gezilecek Yerler
 2. Batum Gezilecek Yerler
 3. Gürcistan’da Gezilecek 10 Yer
 4. Trabzon’dan Batum’a Nasıl Gidilir, Ulaşım
 5. Batum Tiflis Arası Kaç Km, Tren, Otobüs ve Ulaşım
 6. Sarp Sınır Kapısından Batum’a Nasıl Gidilir, Ulaşım
 7. Tiflis Otelleri ve Tiflis Otel Fiyatları
 8. Batum Otelleri ve Batum Otel Fiyatları
 9. Tiflis Gece Hayatı
 10. Batum Gece Hayatı
 11. Tiflis Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 12. Gürcistan Nerede?
 13. Gürcistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 14. Gürcistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 15. Batum’da Bilinen Bir Kazıklanma Hikayesi
 16. Batum’da kazıklı macera
 17. Batumi Boulevard (Batum Bulvarı)
 18. Batum Argo Teleferik
 19. Batum Botanik Bahçesi
 20. Kiev ve Batum’da Sahte Tur Rehberlerine Dikkat

Ermenistan, Azerbaycan, Türkiye ve Rusya gibi önemli ülkelerle sınır komşusudur. Karadeniz’e bakan sahil şeridi, Muhteşem manzaralı dağları, tarihi yapıları ve botanik bahçeleriyle gezilip görülmesi gereken bir ülkedir. Her yıl çok sayıda Türk vatandaşın ziyaret ettiği bu ülkede mutlaka gezilip görülmesi gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Tiflis

Kura Irmağı’nın her iki yakasında yer alan Tiflis, Ülkenin başkenti ve yaklaşık 1,3 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. şehirde Gürcüler çoğunluklu olmak üzere Gürcüler, Ermeniler, Ruslar ve az miktarda Müslüman yaşamaktadır. Şehirde her ne kadar trafik sağ kanattan aksa da, araçların direksiyonu genel olarak sağ tarafta.

Yani bu durumu önceden bilmeniz faydalıdır. Buraya her yıl çok sayıda Türk vatandaşı ziyaret etmektedir. Buraya gelip ziyaret etmeniz gereken birçok yer bulunur. Bu şehir hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Tiflis Gezi Rehberi

Batum

Batum, Karadeniz kıyısındaki önemli bir liman ve ticaret merkezidir. Türklerin en çok gittiği yurt dışı kentidir. Yılda neredeyse 1.5 milyon civarı vatandaşımız bu kente gelmektedir.Normalde 200 bin olan yerel halkın nüfusu, özellikle yaz aylarında gelen Türklerle birlikte milyonu aşmaktadır. Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır. Bu şehir hakkında çok uzun bir yazı kaleme aldık. Verdiğimiz bu linki tıklayarak yazıyı okuyabilirsiniz. << Batum Gezi Rehberi

Gori

Gürcistan’ın Şida Kartli bölgesinde yer alan Gori, bir sanayi kentidir. Sovyet lider Josef Stalin‘in doğduğu şehir olması münasebetiyle önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Şehirde Stalin’i anlatan birçok yapı bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanı Müzesi ve şahsi trenidir. Bunun dışında şehirde bir de kilise bulunuyor. Yolunuz buraya düşerse bu şehri mutlaka ziyaret edin.

Telavi

Gürcistan’ın doğusunda yer alan Telavi, 8. yüzyılda kurulan tarihi bir kenttir. Doğu ile batı arasında harmanlanan bu şehir, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Buraya yolunuz düşerse  Alaverdi Katedrali, Sameba Kilisesi, İkalto Akademisi, Aziz Giorgi Kilisesi ve Tsinandeli Bahçesi gibi turistik yerlerini mutlaka ziyaret edin. Ayrıca burada bulunan şarap bağlarını da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Kutaisi

Ülkenin batı bölümünde yer alan Kutaisi, Gürcistan’ın en büyük 2. kentidir. Yakın tarihte ülkenin parlamentosu bu şehre taşınmıştır. Bu nedenle ülkenin idari başkenti olarak bilinmektedir. Meclis bu şehre taşınınca şehirde birçok yeni yol ve bina yapıldı. Eski binalar onarıldı. Şehirde bir nevi modernleşti.

Burada gezip görmeniz gereken çok yer yok. Fakat Unesco Dünya Miras listesinde 2 tane tarihi kilise bulunuyor. Bunlar dışında yine birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse Bagrati Katedrali, Kutaisi Sinagogu, Kutaisi Mezarlığı, Opera Binası, Colchis Çeşmesi, Prometheus Mağaraları ve Gelati Manastırı gibi turistik yerleri gezmeden geri dönmeyiniz.

Borjomi

Borjomi, Kafkas Dağları’nın arkasında volkanik termalleriyle popüler yemyeşil bir şehirdir. Bu şehir, ismini dünyanın en kaliteli maden suyuyla duyuran yeridir. Burada yaklaşık 15 bin insan yaşamaktadır. Şehirde gezilip görülecek popüler iki tane park bulunur. Bunlar; Borjomi Water Park ve Ulusal Park’dır. Bu parklarda dinlenip huzur bulacağınız gibi parkta bulunan çeşmelerden maden suyu içip ya da petlere doldurup kendinizle getirebilirsiniz. Çünkü Borjomi markasıyla satılan maden suyu, dünyanın en kaliteli maden suyudur.

Rustavi

Gürcistan’ın güneydoğusunda yer alan Rustavi, gezilip görülmeye değer bir Gürcü kentidir. 1944 yıllında kurulan bu kent, yakın tarihte yenilenip bir modern bir hal almaya başladı. Özellikle meydanı ve meydanı üzerinde bulunan tiyatrosu görülmeye değerdir. Geceleri ışık sistemlerin devre girmesiyle ortaya harika görüntüler çıkmaktadır. Yolunuz buraya düşerse bu şehri mutlaka ziyaret edin derim.

Mtskheta

Doğu Gürcistan’da yer alan Mtskheta, Ülkenin en eski kentlerinden biridir. Başkent Tiflis’e yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunur. Ülke için Hristiyanlık bu şehirde gelişip yayıldığı için kutsal şehir olarak kabul edilmektedir. Burada yaklaşık 20 bin kişi yaşamaktadır. Unesco Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan Mtskheta, gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Svetitshoveli Katedrali, Samtavro Manastırı ve Cvari Manastırı gibi önemli yapıları gezmeden geri dönmeyiniz.

Akhaltsikhe

Gürcistan’ın güneybatısında yer alan Akhaltsikhe veya diğer adıyla Ahıska, 12. yüzyılda kurulan tarihi bir kenttir. 1578 yıllında yapılan Çaldıran Savaşı sonrasında şehir Osmanlı’nın eline geçmiştir. Osmanlı burayı Ahıska olarak değiştirmiştir. Bu şehirde Osmanlı dönemine ait harika bir kale bulunuyor. Fakat bu kale yakın tarihte sıfırdan yenilendiği için tarihi bir önemi pek kalmadı. Bunun dışında şehirde Gürcü Ortadoks Kilisesi, Sapara manastırı ve Khertvisi kalesi gibi tarihi yerleri gezmenizi tavsiye ediyorum.

10  Kazbegi Dağı

Gürcistan’ın en kuzeyinde Rusya sınırında bulunan Kazbegi kasabasında yer alan Kazbegi Dağı, 5.033 m yüksekliğiyle Kafkasya’nın en yüksek dağıdır. Kış turizmi için de oldukça elverişli olan bu dağda harika manzaralar bulunur.

Yıllın neredeyse tüm aylarında kar bulunduran Kazbegi Dağı, adrenalin ve macera seven dağcıların sıkça uğradıkları bir yerdir. Buraya ilk tırmanış 1868 yıllında yapıldı. Buraya kadar gelmişken Kazbegi kasabasında yer alan Alexander Kazbegi Anıtı, Kazbegi Müzesi, Tergi Nehri ve Gergeti Trinity Kilisesi gibi turistik yerleri de gezip görmeden geri dönmeyiniz.


Bunlar dışında Gürcistan hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Gürcistan

Nüfus: 3.979.781

Başkent: Tiflis

Resmi Dili: Gürcüce

Para Birimi: Gürcistan larisi

Bulunduğu Kıta: Avrupa, Asya

Kuruluş Tarihi: 1991

Önemli Şehirleri: Tiflis, Kutaisi, Batum, Rustavi, Telavi, Kazbegi, Gori

Vize Durumu: Türkiye ve Gürcistan arasında 8 Haziran 2015 yılında yapılan vize antlaşmasına göre artık Türk vatandaşları hem vizesiz hemde pasaport olmadan Gürcistan ülkesine giriş yapabilecekler. Yani Gürcistan’a giriş yapmanız için yanınızda sadece Kimliğinizin bulunması yeterlidir.

2 YORUMLAR

 1. Sadece Tiflis’e gitmiştim. Gürcistan’da diğer yerleri de gezmek istiyorum. Batum’dan başlamak üzere diğer şehirleri de listeme aldım, çok teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here