Irak'da Gezilecek Yerler
Irak'da Gezilecek Yerler

37.547.686 toplam nüfusuyla Batı Asya’da yer alan bir ülkedir. Kuzeyde Türkiye, doğuda İran, güneydoğuda Kuveyt, güneyde Suudi Arabistan, güneybatıda Ürdün, batıda ise Suriye ile komşudur.

Irak’da Gezilecek Yerler

Başkenti ve en büyük şehri Bağdat’dır. Ülkemizin sınır komşusu olan Irak’da gezilip görülmesi gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Ayrıca tanınması gereken zengin bir kültür bulunur. Ayrıca Özerk Bölge olan Kuzey Irak ya da diğer ismiyle Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne de uğramayı unutmayın.

Göz at ;

  1. Bağdat Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Irak’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  3. Irak Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  4. Irak Nerede?
  5. Irak’da Gezilecek 10 Yer
  6. Bağdat Gece Hayatı
  7. Şırnak’tan Irak’a (Habur Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir
  8. Sincar Nerede, Nasıl Gidilir?
  9. Mahmur Nerede, Nasıl Gidilir?
  10. Erbil Gece Hayatı

Buraya yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken 10 gözde yer seçtik. Umarım memnun kalırsınız. İşte o yerler…

1-Irak Ulusal Müzesi

Irak’ın başkenti Bağdat’da yer alan Irak Ulusal Müzesi, 1923 yıllında hizmette açılmıştır. Müze de çok sayıda eser sergilenmektedir. Mezopotamya uygarlıklarına dair çok önemli eserler bulunuyordu. Fakat 2003 yıllında ABD’nin Irak işgali sırasında yağmalanmıştır.

Müzede yer alan birçok eser kaybolmuştur. Fakat 23 Şubat 2009 tarihinde tekrar restore edilip hizmette açılmıştır. İçeriği eskisi kadar olmasa da oldukça zengin bir koleksiyonu bulunur. Eski eserlerin tekrar müzeye kazandırmak amacıyla başta BM olmak üzere birçok kuruluş çalışma yapmaktadır. Mezopotamya uygarlıkları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz bu müzeye mutlaka uğrayın.

2-El Askeri Camii

Irak’ın Samarra kentinde yer alan El-Askerî Camii veya Askeriyye Camii/Türbesi, Görüp ziyaret etmeniz gereken bir yapıdır. Bu yapı,  bir türbe ve cami kompleksi olup Şiî Müslümanlar için oldukça kutsal bir yerdir. Buraya her yıl çok sayıda Şiî Müslüman tarafında ziyaret edilmektedir. Caminin mimari yapısı oldukça dikkat çekmektedir. Özellikle Mavi renkli çinileriyle dünyanın en güzel camilerinden bir olarak kabul edilmektedir. Savaş zamanlarında bu cami zarar görmüştür. Fakat günümüzde restore edilip harika mimari yapısıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

3-Babil Antik Kenti

Irak’ın başkenti Bağdat’ın 100 km güneyinde yer alan Babil Antik Kenti, gezilip görülmeye değer bir antik şehirdir. Bu şehir dünya tarihinde büyük izler bırakmıştır. Dünyanın ilk yasaları burada çıkarılmıştır.(Hamurabi) Demokrasi, evrensel hukuk ve adalet gibi kelimeler ilk kez burada şekil almıştır.

Dünyanın en kadim kentlerinden biriydi. antik dünyanın yedi harikasından bir olan Babil’in Asma Bahçeleri ve yine önemli bir yapı olan İştar Kapısı burada bulunuyor. Fakat 1. dünya savaşı sırasında şehir büyük bir yıkım yaşandı. Daha sonra tekrar toparlanmaya başlandıysa da Yine Irak-ABD savaşı ve İç savaşla şehir büyük zarar gördü. Günümüzde halla yıkık bir şekilde bulunan bu şehir umarım en kısa zamanda kendini toparlar. Çünkü bu şehrin insanlığın ve tarihin şehridir. Umarım en kısa zamanda toparlanıp yeniden eski popülaritesini yakalar.

4-Bağdat Kalesi

Irak’ın başkenti Bağdat’da yer alan bu kale, Abbasiler döneminde inşa edilmiştir. Sultan Melikşah’ın bazı ilaveleriyle kale son şeklini almıştır. Osmanlı Devleti zamanında birçok defa restore edilmiştir. Günümüze kadar birçok evrede geçildiği için tarihi yapısını kaybetmiştir. Fakat günümüzde Bağdat’ın en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Buraya her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz buraya düşerse çok sayıda devlete ev sahipliği yapan bu harika kaleyi ziyaret etmeyi unutmayın.

5-Necef

Fırat Irmağı’nın batısındaki bir dağ sırasının üzerinde yer alan Necef, 791 yıllında Halife Harun Reşid tarafından kurulan bir kutsal şehirdir. Nüfusun çoğunluğunu Şiiler oluşturmaktadır. Burada kutsal olarak kabul edilip her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilen yapılar bulunmaktadır. İmam Ali Türbesi ve El-Hannanah Camii bunlardan biridir. Yine buraya yolunuz düşerse  İncil ve Ur antik şehirlerini de mutlaka ziyaret edin.

6-Basra

Irak’ın güneyinde yer alan Basra, Ülkenin en büyük 2. şehri ve Körfez bölgesinin en önemli limanıdır. Basra Körfezi’ne 55 kilometre uzaklıkta yer alan bu kent, ülkenin tarih, ticaret, bilim ve edebiyat kenti olarak anılıyordu. Bu şehirde yer alan en önemli turistik yeri  İmam Ali ibn Talib Camiidir. Bu cami aynı zamanda Arap yarımadasının dışında inşa edilen ilk camidir. Bu nedenle önemli bir yere sahiptir. Buraya yolunuz düşerse bu kenti mutlaka ziyaret edin.

7-Musul

Irak’ın kuzeyinde Dicle Nehri kıyısında yer alan Musul, yaklaşık 2 milyon nüfusuyla Bağdat ve Basra’dan sonra Irak’ın en büyük üçüncü şehri konumundadır. Şehrin nüfusu Araplar, Kürtler ve Türklerden oluşmaktadır. Şehir oldukça önemli bir yer olup tarihte de önemli olaylara sahne olmuştur. Orta Doğudaki en büyük eğitim ve araştırma merkezlerinden birine sahip olan Musul Üniversitesi, bölgeyi ayakta tutmaktadır. Musul şehri Muslin kumaşı ve Musul mermeriyle dünya pazarında yerini almaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu kentte yer alan tarihi yapıları ve doğal güzelliklerini mutlaka görün derim.

8-Revandiz

Revandiz veya Revanduz, Kürdistan Bölgesel Yönetimin başkenti Erbil’e bağlı bir ilçe konumundadır. Bu ilçe Kanyonlar kenti olarak bilinmektedir. Bölgede yaklaşık 20.000 kişi yaşamaktadır.  Bahar ve kış dönemlerinde şehirden kanyonlara çok sayıda şelale akmaktadır. Bu akan şelaleler oldukça harika bir görüntü oluşturmaktadır. Yolunuz Kuzey Irak’a düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir kenttir. Bu bölgede daha çok Hristiyan Göçmenler yaşamaktadır.

9-Süleymaniye

Kürdistan Bölgesel Yönetimine bağlı Süleymaniye kenti oldukça popüler bir şehirdir. Bölgenin en güzel şehirlerinden biri olup her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Şehirde yer alan anıt ve teleferikle çıkan tepede yer alan eğlence parkı bulunur. Bu parkta gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan restoranlarda bölgeye özgü lezzetleri tadabilirsiniz.

10-Erbil

Erbil, Irak’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti ve 1,2 milyon nüfusuyla en büyük şehridir.  Burada yaşayanlar Kürtler, Türkmenler, Araplar, Keldani ve Süryani Hıristiyanlardan oluşur. Irak’ın en güvenilir yerlerden biridir.

Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle Teleferikle birbirine bağlanan harika parklar bulunur. Bu parkları mutlaka ziyaret edin. Yine 2014 yıllında Unesco Dünya Miras listesine giren  Erbil Kale’si, Sami Abdurrahman Park ve Qeyseri Çarşısını mutlaka gezip görün bunlar dışında şehirde bulunan gece mekanlarında gezip eğlenebilirsiniz. Erbil Gece Hayatı Hakkında bilgi edinmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Erbil Gece Hayatı


Bunlar dışında Irak hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Irak Bayrağı

Nüfus: 37.547.686

Başkent: Bağdat

Resmi Dili: Arapça, Kürtçe

Para Birimi: Irak Dinarı

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 3 Ekim 1932

Önemli Şehirleri: Bağdat, Erbil, Musul, Kerkük, Basra, Necef, Süleymaniye

Dini:İslam

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here