Kızıltepe

Kızıltepe ilçesi deyince hepimizin aklına aşağı yukarı aynı şeyler gelmektedir. Bu yazımızda Kızıltepe ilçemizin tarihi yapıları, ulaşımı, il merkezi arasındaki mesafeyi ve tarihçesini siz değerli okurlarıma paylaşacağım.

Yazımızda bulamadığınız yada merak ettiğiniz başka şeyler olursa Yorum kısmında bize yazmanızı istiyorum.

Kızıltepe Gezilecek Yerler

Mardin-Kızıltepe

Kızıltepe, Mardin ilimize bağlı 10 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezinden yaklaşık 23 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkıp Kızıltepe’ye giden dolmuşlar vardır. Bunlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yarım saatlik yolculuktan sonra tarihi ilçe de olursunuz.

Göz at ;

 1. Kızıltepe Nerededir
 2. Kızıltepe Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Movapark Alışveriş ve Yaşam Merkezi
 4. Kızıltepe Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 5. Mardin Gezilecek Yerler
 6. Mardin Gece Hayatı
 7. Mardin’de Gezilecek 10 yer
 8. Mardin’in İlçeleri
 9. Mardin Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 11. Mardin Kalesi
 12. Deyrulzafaran Manastırı
 13. Mardin Otelleri ve Mardin Otel Fiyatları
 14. Mardin Otogarından Mardin Havalananına Nasıl Gidilir?
Mardin’in İlçeleri

Kızıltepe ilçemiz milattan öncesinden bugüne kadar birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Fakat kızıltepe’ye gidince Artuklu şehri diye bilinir.

Artuklular burada derin bir iz bırakmışlardır. Burada Eyyubiler ismi de çok bilinir. Fakat olumsuz anlamda bilinir. Eyyubiler bu şehri fethedince  yağmalamışlardır.

En son Osmanlı topraklarına katılan ilçemiz 1915 yıllarında olaylar patlak verince buranın nüfusu çoğunlukta Ermeniler oluşturmaktaydı. Fakat bu tarihten sonra Ermeniler burada çıkardılar.

Kızıltepe Hangi Şehirde

Kızıltepe’nin eski ismi Dunaysir ve Telermendir. Telermen Ermenice bir isim olup anlamı Ermeni Tepesi anlamına gelir.

Telermen ismi 1937 yıllında değiştirilip Kızıltepe Yapılmıştır.  Koçhisar olarak bilinen bu ilçe 1931 yıllında ilçe yapılıp Mardin ilimize bağlanmıştır.

Kızıltepe Özgürlük meydanı

Kızıltepe Gezi Rehberi

Yukarıdan da bahsettiğimiz gibi ilçemiz Artuklular şehri olarak bilinir. Bu yüzden İlçedeki tarihsel yapıların tümü Artuklular döneminden kalmadır. Bunların en önemlileri Kızıltepe Ulu Camii, Harzem Tacettin Mesud Medresesi (Ziyaret köyünde), Tarihi Taşköprü ve Şahkulubey Kümbeti.

Kızıltepe

Kızıltepe Ulu Cami:  İlçe merkezinde bulunan bu cami 1184 yıllında inşasına başlanıp 1239 yıllında inşası bitmiştir. Bu yapı Artuklular dönemine aittir. Camini iç kısmı değişik süslemeler bulunur. Caminin minaresi yoktur. Timurlular tarafında yıkıldığını söylerler. Artuklular zamanında idari başkent Mardin Askeri başkent ise Kızıltepe’ydi.  Ulu caminin burada yapılmasının sebebi de budur.

Kızıltepe Ulu Cami
Ulu Cami

Harzem Tacettin Mesud Medresesi: İlçemize 8 km uzaklıkta bulunan bu medrese kitabesine göre Artukoğullarından Melik ül-Mansur Nasireddin Artuk Arslan’ın Azatlı kölesi Taceddin Mesud bin Abdullah tarafından yaptırılmıştır. Bu medrese 13. Yüzyıldan sonra büyük ekleme çıkarmalar yapılmıştır. günümüzde mescit olarak kullanılmaktadır. Burası aynı zamanda Ziyaret mekanı olarak da bilinir.

Harzem Tacettin Mesud Medresesi- Kızıltepe
Harzem Tacettin Mesud Medresesi

Tarihi Taş köprü: İlçemizde bulunan bu köprü Yeni Mahalle ve Koçhisar Mahallesi arasındaki Zergan Deresi üstünde bulunur. bu köprü Artuklu döneminde inşa edilmiştir. köprü 5 gözlü olup yakın zamanda inşa edilmiştir.

Tarihi Taş köprü
Tarihi Taş köprü-Kızıltepe

Şahkulubey Kümbeti:  İlçemizde bulunan bu yapı 12. Yüzyılda Aruklu Beyliği tarafında inşa edilmiştir. Halk arasında Karahan kümbeti diyenler de var.  Yakın tarihte metruk alana dönülen arazide sadece bu kümbet kalmıştır. Bu kümbeti de kendi kaderine bırakılınca halk tarafında tepki karşılandı. Yetkililer tarafında onarım yapılması bekleniyor.

Şahkulubey Kümbeti

Sonuç olarak bu ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Sokaklarında dolaşırken mistik tarih kokusu ile sizi kendinizden geçiriyor. Bu şirin ilçemize mutlaka uğramalısınız. Burada yapılan ve ismini hatırlamadığım yöresel yemeklerinden tatmayı da unutmayınız.

Kızıltepe Nerede

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here