Korkuteli

Antalya merkezine 70 km uzaklıkta bulunan Korkuteli; Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Bey Dağlarının eteklerinde kurulan Korkuteli ilçesi Güllük Dağı Milli Parkı ile ön plana çıkmaktadır. Korkuteli ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Korkuteli Gezilecek Yerler

Güllük Dağı Milli Parkı: Güllük Dağı Milli Parkı; Korkuteli ilçe merkezine 9 km uzaklıkta bulunmaktadır. Güllük Dağı Milli Parkı içinde; Güllük Dağının yamaçlarında kurulan bir antik kent olan Termessos Antik kenti, dağın çeşitli jeolojik ve jeomorfolojik oluşumları, Akdeniz iklimine özgü bitkiler, botanik bahçeler ve pek çok hayvan bulunmaktadır.

Güllük Milli parkı içinde barındırdığı bu çeşitlilikler ile harika bir güzellik oluşturuyor. Güllük Dağı Milli Parkı içinde en çok dikkat çeken Termessos Antik kentidir. Solimler tarafından kurulan antik kenti aşağı kent, kent merkezi ve mezarlık olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Termessos Antik kentinde Hadrian kapısı, surlar, kuleler, tiyatro, gymnasium, odeon, tapınaklar ve mezarlar bulunmaktadır. Günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi yapılar ile antik kent muhteşem bir görüntü oluşturuyor.

Milli parkın içinde piknik ve park alanları bulunmaktadır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında bu milli parkı gezip piknik ya da kamp yapabilirsiniz.

Karain Mağarası: Güllü Dağı Milli Parkına 11 km uzaklıkta bulunmaktadır. Karain Mağarası Yağca Köyü sınırlarında bulunmaktadır.

Antalya’nın en önemli mağaralarından olan Karain Mağarası 500 bin yıl önce yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Karain Mağarasında yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda çok sayıda tarihi kalıntılar bulunmuştur.

Elde edilen bu tarihi buluntular mağaranın yakınında bulunan Karain Müzesinde sergilenmektedir. Karain mağarası tarihi ve doğal yapısı ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Sultan Alâeddin Camii: Korkuteli ilçe merkezinde Alâeddin Kışla semtinde yer almaktadır. Alâeddin Keykubat Döneminde Kuyumcu Murat Paşa tarafından inşa edilmiştir. Büyük bir yapı olan tarihi caminin kitabesi ve minaresi sağlam olarak günümüze ulaşmıştır.

Göz at ;

 1. Korkuteli Gezilecek Yerler
 2. Korkuteli Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Korkuteli Saklıkent Kayak Merkezi
 4. Korkuteli Güllük Dağı Milli Parkı
 5. Korkuteli Termessos Antik Kenti
 6. Korkuteli Termessos Kaplıcaları
 7. Antalya Gezilecek Yerler
 8. Antalya’da Gezilecek 10 Yer
 9. Antalya Gece Hayatı
 10. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Antalya Otelleri ve Antalya Otel Fiyatları
 12. Manavgat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir
 13. Antalya Hayvanat Bahçesi
 14. Antalya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 15. Antalya Balayı Otelleri ve Antalya Balayı Otel Fiyatları
 16. Antalya Merkezden Hava alanına nasıl gidilir, ulaşım
 17. Patara Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 18. Konyaaltı Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 19. Antalya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 20. Kaleiçi Otelleri ve Kaleiçi Otel Fiyatları
Korkuteli Hangi Şehirde
Korkuteli Haritası
Korkuteli Nasıl Gidilir
Korkuteli Nerede
Korkuteli

1 YORUM

 1. Bukadarmı anlatılır tarihi nerde ismi önce neymiş sonra ne olmuş yemek ve kültürel etkinlikleri neler bunlardan hiç söz edilmemiş dslga geçer gibi bir tanıtım bu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here