Manisa'da Gezilecek Yerler

Manisa 1.396.945 toplam nüfusu ile ülkemizin Ege Bölgesinde bulunan bir ildir. İlimize bağlı 17 ilçe bulunur. Manisa ilimizde gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur.

Manisa Gezilecek Yerler

Buraya yolunuz düşerse bu tarihi ve turistik yapıları gezmelisiniz. Siz değerli okurlarımız için Manisa’ya yolunuz düşerse mutlaka gezmeniz gereken 10 yeri yazdık umarım beğenirsiniz.

Göz at ;

  1. Manisa Gezilecek Yerler
  2. Manisa’da Gezilecek 10 Yer
  3. Manisa Gece Hayatı
  4. Manisa Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Spil Dağı Milli Parkı Nerede Nasıl Gidilir Giriş Ücreti
  6. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  7. Manisa Otelleri ve Manisa Otel Fiyatları
  8. Ege Bölgesi Şehir Otelleri ve Ege Bölgesi Şehir Otel Fiyatları

Sormak istediğiniz veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz. Ayrıca Manisa ilimizle ilgili çok uzun bir yazı yazdık isteyen olursa buraya tıklayıp okuyabilir.

Manisa

1-Kurşunlu Kaplıcaları

Salihli Kurşunlu Kaplıcaları

Kaplıcaları ile ünlü olan Salihli ilçesinde çok sayıda kaplıca bulunmaktadır. Kurşunlu Kaplıcaları Salihli ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır.

Kurşunlu Kaplıca suları romatizmalı hastalıklar, solunum yolu hastalıkları, sinirsel hastalıklar, ameliyat sonrası kireçlenme ve eklem hastalıkları, cilt ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

52-96 derece sıcaklığa sahip olan Kurşunlu Kaplıca suları banyo ve içme kürü olarak kullanılmaktadır. Kurşunlu Kaplıca yanında üç tane ev tipli konaklama tesisi, restoran, kafeterya, çay bahçesi, fırın, büfe, kasap ve manav bulunmaktadır. Konaklama tesislerinde sauna, jakuzi ve kapalı havuz bulunmaktadır.

Ayrıca konaklama tesislerinde fizyoterapist, sağlık memuru ve doktor bulunmaktadır. Muayene sonucunda hastalığa göre tedavi süreçleri belirlenmektedir.Şifalı bir tatil için Kurşunlu Kaplıcalarını tercih edebilirsiniz.

2-Spil Dağı Milli Parkı

Spil Dağı Milli Parkı

Şehzadeler ilçe merkezine 23 km uzaklıkta yer almaktadır. 1969 yılında milli park ilan edilen Spil Dağında dağcılık sporuna uygun rekreasyon alanları bulunmaktadır.

Spil Dağında yer alan spil ya da Manisa laleleri olarak anılan laleler harika bir güzellik oluşturmaktadır. Bu milli parkta; çam, kızılçam, ardıç, meşe, çınar, karaçam, defne ve yaban mersini gibi ağaçlar ile büyüleyici bir doğa güzelliği oluşturmaktadır. Ayrıca milli parkta tavşan, çakal, yaban domuzu ve birçok kuş türü yer almaktadır.

Milli park içinde dağ evleri, kır gazinosu, kır kahvesi, piknik ve oyun alanları bulunmaktadır. Doğ il iç içe olan bu milli park yörenin en çok tercih edilen yerlerindendir. Bu milli parkta kamp yapabilir ya da dağ evlerinde konaklayabilirsiniz. Ayrıca günübirlik gezi yapmanız da mümkün.

3-Manisa Kalesi

Manisa Kalesi

Şehzadeler ilçesinde Spil Dağının kuzey yamacında yer almaktadır. Sandık Tepe üzerine yapılan kale ne zaman ve kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. M.S. 17. Yüzyılda olan depremde yıkılan kale Roma Döneminde tekrar inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Beşgen planlı olarak yapılan kale sandığa benzetildiği için Sandıkkale olarak da anılmaktadır. Görkemli bir yapı olan kale surlar ile çevrilmiştir.

Osmanlı Döneminde kale içine cami, su sarnıcı, ev ve depolar inşa edilmiştir. Çok sayıda tarihi yapı içinde barındıran Manisa Kalesi görülmesi gereken yerlerdendir.

4-Sardes Antik Kenti

Sardes Antik Kenti

Salihli ilçe merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Sardes Antik Kenti Gediz Vadisi içinde Bozdağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuştur. Lidyalılar Döneminin önemli bir kenti olan Sardes Antik Kentinde restorasyon çalışmaları Amerikalılar tarafından yapılmaktadır. Sardes Antik Kentinde yer alan tarihi kalıntılar şunlardır:

Akropol: Şehrin çarşı bölümü olan akropol alanı Likyalılar Döneminde M.Ö. 5. Yüzyılda yapılan surlar ile çevrilidir. Ayrıca akropol bölümünde Persler, Yunan, Bizans ve Roma dönemine ait tarihi yapılar yer almaktadır. Yüksek bir tepe üzerine kurulu olan alanda yer alan tarihi kalıntılar kente ayrı bir güzellik katmaktadır.

Aşağı Sart ( Sart Mahmut): Bu kısımda kentin hamam bölgesi yer almaktadır. Roma ve Bizans Dönemine ait tarihi hamam restore edilerek eski görünümüne kavuşmuştur. Ayrıca bu alanda Dünyanın ilk Sinagogu yer almaktadır. Bu sinagog  M.S. 3. Yüzyılda inşa edilmiştir.

Bundan dolayı bu antik kent Yahudi dünyası için büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca Aşağı Sart bölgesinde altın işleme atölyeleri, pazar yeri, Kybele Sunağı ve kente ait evler yer almaktadır. Büyük bir alan olan Aşağı Sart bölgesinde tarihi bir gezinti yapmanın keyfine varıp çeşitli tarihi kalıntılara şahit olacaksınız.

Yukarı Sart ( Sart Mustafa): Bu alanda Helenistik Dönemde inşa edilen Artemis Tapınağı ve küçük bir arkeoloji müzesi yer almaktadır. Günümüze sağlam olarak ulaşan Artemis Tapınağı Sardes Antik Kentinin en önemli tarihi yapılarındandır. Devasa boyutlara sahip mermer sütunları olan Artemis Tapınağı görkemli bir güzelliğe sahiptir.

Şaşırtıcı güzelliğe sahip Artemis Tapınağı görülmesi gereken tarihi eserlerdendir. Yukarı Sart bölgesinde Poktolos çayı boyunca uzanan 20 bin kişilik Roma Döneminden kalma bir antik kent yer almaktadır. Ayrıca Sardes Antik Kenti içinde Hristiyan Dünyası için önemli olan ve 7 kiliseden bir kabul edilen Sart Kilisesi bulunmaktadır.

Tarihi zenginliğe sahip Sardes Antik Kentini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Salihli ilçesinde yer alan çamlık ve bahçelik alana sahip güzel bir piknik yeri olan Demirköprü Barajını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

5-Kula Evleri ve Tarihi Çarşısı

Kula Evleri ve Tarihi Çarşısı

Kula ilçe merkezinde yer alan Osmanlı sivil mimarisine uygun olarak 18. Ve 19. Yüzyılda yapılan tarihi evler görülmeye değer tarihi yapılardandır.

İlçenin dar sokaklarında yer alan bu evler adeta bir açık hava müzesi görünümü vermektedir. Ahşap malzemeler kullanılarak yapılan bu tarihi evler ince işlemeleri ile dikkat çekmektedir. Bu evlerden bazıları butik otel olarak kullanılmaktadır. Kula ilçe merkezinde yer alan tarihi çarşısı görülmesi gereken yerlerdendir.

6-Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya

Spil Dağının hemen yamacında yer almaktadır. Kadın yüzünün şeklini alan bu kaya parçasından göz şeklinde iki oyuktan sürekli olarak akan sular göz yaşını andırdığı için Ağlayan Kaya olarak adlandırılmıştır.

Bu ağalayan kaya ile ilgili anlatılan efsaneye göre Kral kızı ola Niobe’nin 12 çocuğu gözünün önünde öldürülünce Niobe tüm çocuklarını kaybetme üzüntüsü ile taş kesilir.

Efsane gerçek olmasa da kayanın kadına benzemesi ve gözyaşı şeklinde akan suları çok etkileyici görünmektedir. Bu etkileyici güzelliğe sahip Ağlayan Kayayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

7-Aigai Antik Kenti

Manisa Aigai Antik Kenti

Yunusemre ilçe merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan Köseler Köyü yakınında yer almaktadır. Nemrut Kale adı olarak da anılan Aigai Antik Kenti Batı Anadolu’da ki 12 Aiol kentinden biridir. İlçeye hakim bir konumdaki kaya üzerinde yer alan antik kent M.Ö. 8. Yüzyılda kurulmuştur.

Helenistik Dönemde önemli bir ticaret merkezi olan Aigai Antik Kenti surlar ile çevrili bir agoraya sahiptir. Aigai Antik Kentinde yer alan meclis binası, stadyum, tiyatro ve Demeter Tapınağı günümüze ulaşan tarihi yapılardır. Keyifli bir tarih gezisi için Aigai Antik Kentini tercih edebilirsiniz.

8-Manisa Ulu Camii ve Külliyesi

Manisa Ulu Camii ve Külliyesi

Şehzadeler ilçesinde Spil Dağının kuzey eteklerinde Manisa’ya hakim bir konumda yer almaktadır. Külliye camii, medrese, türbe ve hamamdan oluşmaktadır. Külliye 1366 yılında Saruhan Bey’in torunu İshak Çelebi tarafından Mimar Emet Bin Osman’a inşa ettirilmiştir.

Ulu Camii dikdörtgen planlı olarak sekizgen ayak üzerinde duran büyük bir kubbe ile örtülmüş ve tek minareli olarak inşa edilmiştir. Türk ahşap oymacılığının şaheserlerinden olan Ulu Camii iç ve dış mimarisi ile dikkat çekmektedir. İşlemeleri ile dikkat çeken Ulu Caminin minber kapısı günümüzde Manisa Müzesinde sergilenmektedir.

Külliyenin bir parçası olan ve caminin hemen yanında yer alan medrese Fethiye Medresesi olarak adlandırılmaktadır. Ulu Camiden 10 yıl sonra yapılan medrese tek eyvanlı, iki katlı olarak aynı mimar tarafından inşa edilmiştir. Külliyenin bir diğer parçası olan türbe içinde İshak Çelebi ve ailesinin mezarı bulunmaktadır. Tarihi ve mimarisi ile dikkat çeken Ulu Camii ve Külliyesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim

9-Manisa Yeni Han

Manisa Yeni Han

Manisa kent merkezinde bulunan Yeni Han’a mutlaka gitmelisiniz. Burada istediğiniz her şeyi bulmanız mümkündür. İçeri giripte boş çıkanı görmedim. Güzel bir geziden sonra buraya gelmelisiniz. Burada sevdiklerinize güzel hediyeler alabilirsiniz.

10- Manisa Müzesi

Manisa Müzesi

Şehzade ilçe merkezinde yer almaktadır. Manisa’nın tarihi ve kültürünü yansıtan müze arkeolojik ve etnoğrafik olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Arkeoloji bölümünde; Lidya Krallığının başkenti olan Sardes Antik Kentinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen tarihi eserler sergilenmektedir.

Bunun  dışında arkeoloji bölümünde lahitler, mezar taşları, mozaikler, heykeller, cam ve fildişi gibi objeler sergilenmektedir. Müzenin etnoğrafya bölümünde ise Manisa ilinde hükümdarlık süren Beylikler Döneminden Osmanlı Dönemine kadar yöre halkı tarafından kullanılan yaşam tarzına ilişkin eşyalar ve çeşitli eşyalar sergilenmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here